Skocz do zawartości
  • 0

Do czego to służyło ? PLot ?


janek_toruń

Pytanie

  • Odpowiedzi 203
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Szkic baterii
Najlepiej zachowane 2i3/cokół pod działo + obwałowanie ceglano ziemne.
4 -tylko obwałowanie,niekompletne
5 -resztki cokołu
6 -cokół
1i3 -cokół + resztki ziemi
7-chyba dalmierz,zachowany postument
8-resztki chyba budowli,ślady po fundamencie
efes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec podstawa działa /cokół/wraz z wymiarami.Wysokość nie jest mi znana/na razie ,jak się dokopię podam.
No i zdjęcia. Są na zwykłym filmie więc trochę potrwa.
pozdr efes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym jeszcze dodać że flak 36 to była wersja przeciwczołgowa a 37 była przeciwlotnicza, różniły się od siebie bardzo drobnymi detalami ale przyczepki były identyczne, a co do różnic między 18 i 36 to tak jak napisał janek_toruń
pozdr
Szefo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat faktycznie przerodził się w małego tasiemca :)
Do Red Alfa
Właśnie otrzymałem odpowiedź od Przemka: W Babich Dołach ta tych betonowych podstawach (fot - kilka posówm wyżej) stały maszty antenowe na potrzeby poligonu torpedowego Luftwaffe.
A tak marzyłem o Y-Peilerach w Gdyni :( Trudno, pociesze sie dwoma niemieckimi antenkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie 10.5 cm.... Zresztą powiedziano już że to szybkostrzelne 2 cm.

10.5 cm stawiano na cokołach 12 śrubowych o średnicy śrubunku 130 mm.
Zobacz: http://free.of.pl/x/xzn/kolor/ost/rum2_ram.htm

Były 4 rodzaje stanowisk:
- armata na własnych ogach" w mniej lub bardziej ufortyfikowanym stanowisku
- armata na cokole wewnątrz stanowiska (bunkier)
- j.w. + osłona
- armata na cokole wylanym na ziemi (patrz fotka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janek_toruń: co ciekawe na baterii plot w rejonie Barbarki (blisko jeziorka) niemal nic sie nie znajduje, a na tej baterii ktora umiesciles na zdjeciach tyle klamotow... moze by wreszcie jakies male spotkanko, im wiecej nas toruniakow wymieni poglady i doswiadczenia, tym lepiej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rrrany, Szefo, co ja z wami mam... :-(
Z Jankiem już ustaliłem sprawę - przystał na Flaka 36... :-)
8,8 cm Flak 36 i 37 różniły się li tylko typem odbiorników kąta położenia, azymutu i nastawy zaqpalników - na 36 był to Uebertragungsgeraet 30, taki sam jak na Flaku 18, zaś na Flaku 37 - Uebertragungsgeraet 37. No może jeszcze na części Flaków 36 trafia się dosyłacz. Flak 36 był wobec tego takoż wersją przeciwlotniczą, bo do niczego innego odbiorniki nie są potrzebne. Wersja przeciwpancerna, budowana na podstawie Flaka 18, popularnie nazywana Bunkerflak, charakteryzowała się właśnie brakiem odbiorników i nastawnicy zapalników, miała natomiast zmienioną tarczę i zasobnik amunicyjny z lewej strony łoża górnego. Montowana była jako samobieżna na półgąsienicowym DB 10, a w wersji holowanej na SdAnh 201 posiadała krótkie skośne w dół ogony boczne, umożliwiające oparcie o ziemię bez potrzeby opuszczania działa z podwozia.
Zaś romboidalną platformę z ogonami składanymi w poziomie to miał owszem, ale 8,8 cm Flak 41. :-)

Pzdr

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efes, puściłbyś jakąś fotkę ogólną stanowiska :)
Nie wiem nawet, jak wygląda podstawa działa? Tak jak na pierwszych fotkach? Ile śrub jakiej średnicy? Jaka średnica okręgu ze śrubami???

Teraz co do rażenia. Nie mam pojęcia czy balistyka pozwala mówić o Twoich rozważaniach. Przy strzelaniu na max zasięg (czyli np. na wysokość 5000 m do celu oddalonego o 6 km) nie można wg mnie mówić o takich kombinacjach - za duży rozrzut. Działa otrzymywały jednakowe dane z pojedynczego dalmierza+przelicznika (bądź radaru Wuerzburg-D) i waliły z max szybkostrzelnością wynoszącą ok. 15 strzałów na minutę w wyliczony punkt. O układach na niebie" można mówić dopiero przy kilku bateriach i kilku dalmierzach+przelicznikach. Ale mogę się mylić. Teoretycznie, przy strzelaniu nie na max donośność można było obramowywać cel pociskami, co wynikało właśnie z rozstawienia dział. Zresztą strzelanie też może być na 2 sposoby: bezpośrednie do wybranego celu, oraz zaporowe. Skuteczny zasięg rażenia odłamków dla 8.8 cm to ok. 30 m, a fruwały i na 200 m. O tym i o obramowywaniu: http://www.ww2guide.com/flak.shtml [ang.]

Zaś co do budowy baterii w terenie. Przy tych odległościach może być stanowisko dalmierza w środku, bo minimalna odległość do dział wynosiła 30 m. Aczkolwiek późniejsze baterie otrzymywały już dalmierze na zewnątrz kręgu.

Pojedyncze stanowisko zaś przybierało chyba 5 różnych form, zależnych od chęci ufortyfikowania:
- działo mobilne odstawione: na własnych nogach
- działo stacjonarne: sama wylewka betonowa ze śrubami
- otoczenie stanowiska, ziemne, drzewne
- otoczenie stanowiska, ceglano-kamienne-ziemne, z wykonaniem nisz
- pełna fortyfikacja: bunkier z działem

Widziałem stanowisko typu 4. od góry. Było ośmiokątne. Istniały nisze na podręczny zapas amunicji i na łuski (zapewne). W środku wylewka z wieńcem śrub.


Działa były na pewno jednolufowe, z tego co opisujesz to chyba klasyczna lądowa bateria 8.8 cm. z połowy lub końca wojny.

pozdrawiam, M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, w sumie bywały jeszcze stanowiska typu mieszanego - np. z ceglano-ziemnym obwałowaniem, ale samo działo stało na własnych nogach (nie przyśrubowane do cokołu).

Ja jestem nieco skrzywiony, bo moje" okoliczne baterie były Kriegsmarine, a więc 10.5 cm zawsze przyśrubowane. A w głębi lądu to 8.8 cm zwykle stawiali w tymczasowych stanowiskach na nogach.
A zresztą nigdy nic nie wiesz na 100% - a nuż akurat TO stanowisko było wyjątkiem od reguły? :)))
Zobacz też: http://www.missing-lynx.com/library/german/flak_dmourtizsen.html


Pamiętaj, aby koniecznie zmierzyć średnicę okręgu ze śrubami (o ile taki istniał). Zmierz go licząc od środków śrub. Ponadto podaj proszę średnicę samych śrub, no i ich ilość. Ja i Alkali będziemy Ci wdzięczni!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie