Skocz do zawartości
  • 0

Do czego to służyło ? PLot ?


janek_toruń

Pytanie

  • Odpowiedzi 203
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet na Wale Atlantyckim gdzie każde g.... miało swój betonowy schron reflektory były jedynie ustawiane na postumentach a nie do nich przykręcane !!

Pochodzenie szkła o którym wspominasz daje się logicznie wyjaśnić - reflektory były ustawiane przy stanowiskach ogniowych baterii lub gdzieś w ich pobliżu.
Tak więc osobiście nadal twierdzę, że te wszystkie podstawy to stanowiska ogniowe artylerii małego kalibru. Chyba, że się mylę i ktoś mnie oświeci publikując fotkę reflektora przyśrubowanego do takiej podstawy.

Pzdr.
Alkali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik nie wiem czy o to ci chodzi, ale ja znalazłem cos takiego (patrz fotka) na południowy zachód od baterii nr 21. Dokładnie znajduje sie to idac głównym wejsciem na plaze miejska ul. Lesna za skrzyzowaniem z ulica Sosnowa. Na wydmie po prawej stronei patrzac w kierunku na morze.
Prawdopodobnie to stanowisko zwiazane z flak 105 mm.
tak twierdzi kumpel ktory robil rozeznanie wsrod miejscowych w pazdzierniku. jest podstawa betonowa z 8 srubami.
Kazik jezeli to nie to to powiedz dokladnie gdzie wyszperałes tamta podstawe.

AD: Red alf. Gdzie znalazles ta podstawe. Blizej baterii 32 czy dalej za 23 ?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie to, że ta platforma znajduje się wewnątrz budynku i ten kanał w podstawie to pomyślałbym że to Flak :) Ponoć niektóre radary były montowane centralnie w stanowiskach - budynkach. Ale żeby taka platforma była podstawą radaru? Ja bym tej sprawy jeszcze nie przesądzał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien,że podstawy,które znalazłem -5 sztuk są od dział p.lot. Przypisuję je baterii obrony lotniska na 100%.Zastanawia mnie jedno,są położone zbyt blisko jedna od drugiej.Wszystkie leżą w kole o średnicy około 30m.Podstawy są identyczne jak w postach/janek-torun,jack61/.Obudowane fundamentem z cegieł wys.do około połowy uda,z nasypem ziemnym na zewnątrz/nie wszystkie-część rozebrana/.Nie znalazłem / na razie /żadnego śladu po magazynie amunicji,schronie,pomieszczeniu obsługi.Jak zrobię zdęcia ,pomiary i szkice podrzucę na forum.
pozdr efes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack61, dzięki za info.

Kurcze, to coś co znalazłeś jest bardzo dziwne ! Około 10 podstaw w jednym miejscu !? I do tego pochowanych za murkami ? Baardzo podejrzana sprawa :-)
Etatowo bateria flak-ów to 4 lub 6 armat (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić). Ale tu mamy aż 10 więc nawet jak na 2 baterie to zbyt wiele. Cały czas używam określenia “baterie” bo na mój gust to właśnie pozostałości jakiejś opelotki. Tak duża ilość podstaw skoncentrowanych blisko siebie to na zicher nie radary.

Jeśli zrobisz pomiary to może coś się wyjaśni. Tak sobie teraz kombinuję na rózne sposoby co tu zrobić z tymi murkami. Mówisz, że raczej nie powojenne, hmm. A może w tym miejscu była nie jednostka radarowa jak wynika z “zeznań” miejscowych, a jakaś łączność ? Może te podstawy to fundamenty masztów antenowych ?? Wiesz, takie pole antenowe". Kurde, teraz to już zaprzeczam samemu sobie ale kombinuję jak to wyjaśnić.

No nic, poczekamy na Twoje nowe informacje.

A tak na marginesie, czy obiło Ci się o uszy cos o tej radarówce w Sołtysowicach ??

Pozdrawiam,
Alkali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkali- sory to moja wina rysunek mało precyzyjny.Ten 1m to nie śred.wieńca śrub ,lecz wymiar płaszczyzny do skosów postumetu. Moja śred. wieńca to 75 cm mogę sie mylić o 2 cm.Wymiar 27cm jest OK.
Ciekawostka fotka z tamtych dni.
Obsługa uczniowie szkół średnich przy działku 3.lekkiej baterii Heimatflak, zakłady IG Farben K-Koźle maj 1944r.
Pozdr.bocian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietek - tam w lesie nad Placem Zebr. Lud. były stanowiska Flaku, czytałem wspomnienia mieszkańców pobliskiego osiedla.

Co do tematu - zdecydowanie wygląda to na elementy 2-go wojennego Flaku, ale jakiego?????
Podstawy betonowe pod działa 88 były raczej 12-śrubowe, a te na fotkach mają 8 śrub.
Czy w pobliżu są/były inne obiekty, które wymagały obrony plot?

Pytanie do speca, który być może się tutaj objawi: Na co były podstawy z 20 kilkoma śrubami, ale na bazie okręgu o niewielkiej średnicy? Chciałbym to wiedzieć. Może Vierlingi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaram sie w najblizszym czsie dokładnie oczyscic jeden z kanałów aby było wszystko bardziej widoczne
na zdjeciu nie widać zbyt dokładnie ale oprocz śrub
znajduja sie na przemian bolce srednicy około 35 mm 3 sztuki a w jednym z budynków zostały nawet nakretki wysokosci około 5 cm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O!
Wygląda na to, że spotkały się tu dwie teorie:
1) Jack61 utrzymuje że _pierwotne_ podstawy (cokoły) są pod radary
2) Inni że pod Vierlingi, potwierdzając to wykopami.

Z nagromadzenia, nawet w jednym miejscu, tych cokołów należy wykluczyć (moim zdaniem) że ma to coś wspólengo z radarem. To zapewne rzeczony Vierling.
Ale... dlaczegóżby nie miał on osłaniać stacji radarowej? Jack61 - najprawdopodobniej znalazłeś podstawy pod Vierlinga na terenie stacji radarowej. Trzeba było od razu mówić że to Sołtysowice! Poszukaj w terenie, może jeszcze coś znajdziesz, bo narazie najciekawszych postumentów nie pokazałeś :)
Gratuluję, trafiłeś tam przpadkiem?

pozdr,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie