Skocz do zawartości
  • 0

Do czego to służyło ? PLot ?


janek_toruń

Pytanie

  • Odpowiedzi 203
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Nie napisałem ze to Sołtysowice a miejce oddalone od Sołtysowic w lini prostej o 6 km / linijka + mapa Wrocłąwia + skala / opodal terenów wodonosnych i dalej wydaje mi sie ze to cos mialo wspólnego ze stacja radarowa.
Po co wiec te podstawy były by obudowane / patrz zdjecia z grudnia .
Wieczorem zamieszcze jeszcze cos z tej niedzieli >
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zadanie podeślę Ci na maila. Sam nie mogę jego zrealizować, bo mieszkam w Gdańsku. Super, że wreszcie wpada mi ktoś w ręce, kto mieszka w okolicach Koźla i jest kumaty w temacie :) Obserwuj zatem swą skrzynkę pocztową.
W tej sprawie proszę odtąd o kontakt na priv (email).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według informacji jakie otrzymałem zaraz po wojnie były jeszcze szyny prowadzace do tych budowli choc ja zadnych sladów po nich nie znalazłem.
Wydaje mi się jednak ze jest bardzo prawdopodobne ze w tych budowlach były montowane jakies urzadzenia radarowe.
Mocowania jak i bolce moim zdaniem świadcza o montowaniu tam urzadzen nie na stałe a do natychmiastowego de i montarzu. Nakretki w jednej z tych budowli swiadcza ze coś zostało zdemontowane nie na złom / bo po co ktoś bawiłby sie w ponowne nakrecenie nakretek /.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efes,

widzę że profesjonalnie podszedłeś do tematu ;-) Jednak mógłbyś jeszcze raz puścić szkic baterii ? Szczerze mówiąc jest trochę mało czytelny. Forum daje Ci możliwość publikacji obrazów tak większych jak i w większej rozdzielczości.

Czy eksplorując teren tej baterii znalazłeś łuski ? Przeważnie w takich miejscach powinno się ich walać dość sporo.

Pzdr
Alkali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przyczepię :) Artyleria plot małego kalibru (szybkostrzelna) była grupowana po 3 stanowiska w trójkącie. Nie spotkałem się z większym zgrupowaniem lekkiego flaku, chyba że rozrzucone bezładnie.

Co do reflektorów:
1. Także czytałem, że bateria reflektorów miała tylko 3 urządzenia. Typowym przykładem jest metoda Henaja, gdzie stacji radarowej podlegały 3 baterie reflektorów, właśnie po 3 szt. każda. Jeden radar W-R śledził myśliwca, drugi zaś - bombowca. Na komendę włączano reflektory i oświetlano namierzony bombowiec, a myśliwiec (wtedy jeszcze bez radaru Lichtenstein) wiedział gdzie jest cel.
2. Wątpię aby reflektory stały obok stanowisk ogniowych - ściągały na siebie ogień strzelców, a zatem rażeni mogli zostać także ludzie z obsługi Flak. To tak na logikę, choć pewności nie mam.

pozdr,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack61 - nie zrozumieliśmy się chyba.

Powiedzmy że te 6 km nie gra roli.
Owszem - ja nie przeczę, że to stacja radarowa - więcej: skoro to okolica Sołtysowic, to masz 100% racji: tak, to jest stacja radarowa!!!

Ale mam na myśli, że te okrągłe coś ze śrubkami być może należy do Vierlinga, bo gdzie indziej są takie same w dużej ilości. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, a wręcz jest logiczne, aby Vierling osłaniał stojące obok radary.

No może być tak czy nie? Ty masz rację mówiąc że tam były radary, ale nie powiedziane wcale, że postawione akurat dokładnie na tych betonowych cokołach, bo na nich mogły być prawdopodobnie Vierlingi. Nic się wzajemnie nie wyklucza, a wręcz przeciwnie - uzupełnia.

pozdrawiam,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co tu gadac , słoma kurwa wszystko się zgadza, dokładnie,

te porozsypywane zapalniki, koła od tego PzKpfw38 ma kolega, a talerzy dużo było teraz tylko niwypały z bagienka na kaczych, koło pomnika ku pamięci - wiesz tego samolotu niemieckiego co spadł, ruski sprzęt, itd

słoma czy ja cie nie znam czasami
pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??????? Nie zrozumieliśmy się!

Jack61, napisałem powyżej, że w Sołtysowicach najprawdopodobniej nie było stacji radarowej niemieckiego systemu kontroli przestrzeni powietrznej! Nie wykluczam jakichś instalacji łączności, ale typowa stacja radarowa, zresztą o wspomnianym kryptonimie Rossberg", mieściła się na południe od Wrocka, i to kilkadziesiąt km!
Wprawdzie jedyna strona internetowa, która w ogóle wymienia Rossberg" podaje dla niego lokalizację = Sołtysowice (lub okolica), ale moje nowe informacje temu przeczą, wyraźnie lokalizując tę stację gdzie indziej.
A zresztą - (może się przeniosła, choć raczej się to nie zdarzało?) najłatwiej można sprawdzić to odnajdując w pobliżu fundament radaru Wuerzburg-Riese. Jeśli nie ma, to nie było stacji Rossberg".

A pytanie faktycznie niedyskretne ;-P
Odpowiem tyle, że z... 1943!

pozdr,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z beaviso,teoria bardzo prawdopodobna.W K-Koźlu stanowiska działek małego kalibru lokowane były na kilkumetrowych drewnianych wieżach.Planowanie i lokacja o.plot rozpoczęto w 1943.zespoły reflektorów planowano przynajmniej jako częściowo stałe.Znane mi st.reflektorów były oddalone od działek plot przynajmniej 500m(zresztą reflektory nie były zbyt przydatne , wszystkie ataki 15 USAF były prowadzone w dzień).
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Alkali ale nie mogę dać namiaru przynajmniej do czasu kiedy tego trochę nie przekopię.
Przyjrzałem się temu trochę bliżej.O dziwo znalazłem te stanowiska na mapie powojennej.
Pojawiło się kilka pytań.Może ktoś cos wie.
Jeśli były to działa 8,8cm to jakie było pole rażenia pocisku?.
Amunicja była zdaje się zespolona-jakiej długosci?
Jle wynosiła jednostka ognia / j.o. /na działo i ile j.o. było na stanowisku?
Cz dalmierz musiał być koniecznie w środku stanowiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to trochę inne ujęcie, widać odprowadzenie wody.

--> beaviso

O małych artyleryjskich radarach jutro, dzisiaj jestem już padnięty.
A twoje poszukiwania są mi znane, widziałem Twoje posty na pewnym niemieckim forum. Udało się wydobyć od nich jakieś ciekawe informacje ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat Sołtysowic wiem niewiele ale mam kilku znajomych którzy powinni coś wiedziec jak i miec dostęp do dok.
Co do mojego znaleziska to te kanały sa około 15 cm głębokości i 15 cm szerokosci z obu stron .Wygladaja jakby kanały ktorymi były doprowadzone jakies kable/ moja teoria/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie