Jump to content

Marek Jaszczołt

Forum members
 • Content Count

  601
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by Marek Jaszczołt

 1. Różnica odcieni pomiędzy ciemnoszarym RAL46 i ciemnobrązowym RAL45 jest niezauważalna, więc ekstremalnie trudno znaleźć zdjęcia pojazdów w 2 barwnym kamuflażu. Widać na załączonym współczesnym zdjęciu kolorów wzornika jak podobne są te kolory.
 2. Wiadomo, że Polski ma przyjechać Centaur IC, a nie Cromwell.
 3. Zdjęcie znalezione kiedyś na Allegro - nasz VC z kamuflowaną lufą.
 4. Coe jedna informacja jest nie prawdziwa 1 Dywizja do końca wojny miał pewną ilość VC. Dywizja wymieniła swoje V na IIA, ale VC nie oddała. Tak że pod koniec wojny (wg raportów na 12/44 i 06/45) ciągle w dywizji było 40 egz 17pdr obu wersji: VC i IC -tych ostatnich zarówno zwykłym kadłubie, jak i hybrid. Jakby co zdjęcie potwierdzające malowanie maskujące lufy na polskim VC też się znajdzie ;-)
 5. Pojawiły się 3 nowe zdjęcia Tygrysów z ul. Stryjewskiego. Pierwsze
 6. Jeszcze jeno się objawiło w międzyczasie. Oceniając po pogodzie pochodzi z sierpnia-września. Co ciekawe i rzadkie wygląda jakby pojazd miał rzadko widywany regulaminowy kamuflaż ciemno szary-ciemno brązowy ?!
 7. Oryginalne plany lotniskowca pojawiły się na ebayu: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=280135771971&ssPageName=STRK:MEWN:IT&ih=018
 8. Nie żebym wiedział co to jest, ale to na moje oko można zuważyć że: są to 2 identyczne (?) pojazdy ten na pierwszym planie stoi bardziej tyłem, na drugim planie przodem i na jakimś podwyższeniu ( podkłady kolejowe?) oba mają zdjęte gąsienice - ale przednie i tylne koła napinające/napędowe są uzębione (coś jak w niemieckim Elefancie/Ferdynancie). Pojazd na pierwszym planie jest pomalowany w kamuflarz japoński".
 9. A tu zdjęcie z jednego z on-linowych bibliotek zdjęć - 251/6 w akcji we wrześniu.
 10. Mała korekta 251 były w produkcji od czerwca 39, co teoretycznie oznacza kilkadziesiąt wozów dostępnych we wrześniu. Tu zdjęcie koszarowe z oznakowaniem właściwym dla kampanii wrześniowej.
 11. Produkcja 251 zaczeła się w sierpniu 39 i niewielka ich ilość miała możliwość załapania się na walki we wrześniu. Do tej pory właściwie znalazłem tylko 1 zdjęcie które mogłoby potwierdzać ich udział we kampanii wrześniowej. AFAIR 250 nie miała szans by wziąść udział w walkach w 1939.
 12. Sadyk Mimo wszystko 21 Batalion Czołgów Lekkich nie wszedł w skład 10BK, jest kilka znanych zdjęć ich R-35 już z Węgier, z widocznymi geometryczny znakami taktycznymi - charakterystycznymi bo malowanymi cienką linią. Wracając do 10BK, Dywizjon Rozpoznawczy używał charakterystyczny znaków taktycznych. Próba ich rozpisania jest w monografii tej jednostki pióra Eugeniusz Piotra Nowaka, nawet może we wrześniu również.
 13. No to teraz może godło/ godła(?) na C7P. Znam 2 przykłady. Oto pierwszy.
 14. jotes a tak nie prościej: http://tinyurl.com/dfjvz forum się przynajmniej nie rozwala. A tak przy okazji kto wrzuci oba zdjęcia rozbitych TK-3 z gryfem, najbardziej znane godła z września?
 15. Aby jednoznacznie ustalić czy to perzestrzeliny czy nie, trzeba by znać zdjęcia z testowych strzelań mauzerowskimi pociskami przeciwpancernymi do TK/TK-S, albo np z URa :-) A tak przy okazji mam małe pytanko o zmiany dokonywane w czasie produkcyji TK-Sów. Otóż chodzi o klaby włazu nad stanowiskiem dowódcy/strzelca. Otóż na zdjęciach widać że były dwa stosowane 2 rozwiązania: 3 dzielne (jadna klapa do przodu i dwie połaczone do tyłu składane) i 2 dzielne (połaczone składane do tyłu). Na zdrowy rozum pierwsze rozwiązanie przypomina te z TK czyli byłoby wcześniejsze, a drugie późniejsze (stosowa
 16. omi30 Pierwszy i trzeci wygląda na ten sam egzeplarz, tylko w międzyczasie chałupa w tle spłoneła.
 17. Tak przy okazji to ten sam jak mniemam.
 18. Te zdjęcie odwrócone Awender na swojej stronie daje je w albumie dotyczącym 2 dywizji lekkiej http://chrito.users1.50megs.com/photos/2leipolen/2lei1.htm co by sugerowało że zostało zrobione na trasie jej przemarszu.
 19. Grendel wg Jaugitz'a (czyli największego speca od funklenków) 100 B II było wyprodukowanych - zresztą trochę ich zdjęć jest :-) Jakby nie było, to nie 1939 a raczej 1941.
 20. Ano to jeden z 50 Borgwardów B I (Sd.Kfz.300)
×
×
 • Create New...

Important Information