Skocz do zawartości

SCHINDLERS LIST


darkofjr

Rekomendowane odpowiedzi

Film moim zdaniem bardzo dobry (ma pewne mały uhybienia, które w oczach niektórych osób urastają do problemu rangi neiwiadomo jakiej), najważniejsze przesłanie filmu (ukazanie realiów) jest spełnione, pełni swą funkcje w pełni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film jak prawie każdy film Pana S. ma b.dobry warsztat filmowy, świetne zdjęcia oraz niektóre sceny, b. dobrzy aktorzy...może poruszyć i zmusić do refleksji...problem jego leży w czym innym... w typowm przekłamywaniu faktów i powielaniu stereotypów ...oczywiście zaraz ktoś powie że to dla średnio rozgarniętego 15 letniego murzyna/latynosa/białego ćwierćinteligenta (któremu doszukiwanie sie prawdy raczej przeszkadza w życiu) - czyli typowego widza w USA itp.Ale w innych krajach zaczyna być podobnie....stąd też sukces i brak krytycznej refleksji..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostosuje się do tematu a wiec jak obejrzałem ten film to jakoś zmieniłem cały stosunek do III Rzeszy. Napoczątku sie za bardzo nie interesowałem zbrodniczymi czynami ss. Ale jak obejrzalem ten film to jakos inaczej na to wszystko spojrzałem a film jest świetny i uderza w sedno sprawy. Zarobił na mnie duże wrażenie. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten film ma robić wrażenie, jak widzę robi je na większości widzów... bardzo dobrze.

Swoją drogą kiepskie było tłumaczenie i lektor, wiele istotnych wypowiedzi pozostało niestety pominiętych...

Zalman- to nie miał być film dokumentalny, jak na fabularny wyszedł im i tak bardzo dobrze pod wzgledem historycznym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie oglądałem tej wersji w tłumaczeniu tv, ale czy pojawiło sie stwierdzenie w końcu filmu ( które jest w tłumaczeniu na dvd) w scenie gdy jakiś ruski sołdat jadacy na koniu mowi (do uwolnionych żydów) żebyscie nie wracali na wschód ( w domysle do Polski_) bo was tam wymordują? swoja droga pare miesiecy po premierze filmu w stanach wybuchł skandal ( szybko zatuszowany)gdyż okazało sie że ten schindler to wcale nie był taki filantrop i nie ratował bezinteresownie. Duzo środowisko żydowskich protestowało przeciw temu filmowi i ewidentnym przekłamaniom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Film uderza w człowieka i wręcz sięga do podkładów człowieczeństwa.Jakiś czas temu zniosłem dvd kumplowi Irlandczykowi , który jako tako miał pojęcie , że istnieje Polska i była wojna.....rozmawialiśmy potem przez 4 dni pod rząd tylko o tym filmie i tym co się w naszym kraju i nie tylko działo.Scena z sołdatem na koniu , czy on raczej nie mówi ie idźcie na wschód bo tam was nie chcą"???.pozdrawiam.liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bardzo dobry to był film. No wspaniały.

A Z Schindlera to bezinteresowny anioł. Super.

Pamiętam tę pewną wrzawkę antypolską powodowaną po premierze filmu.

Jeszcze w rolach ss-manów obsadzić się dali znani polscy aktorzy....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady , Schindler nie jest tam pokazany jako bezinteresowny człowiek , sam mówi że robi na tym złoty interes , kilka momentów w filmie jest przełomowych , chociażby gdy Schindler obserwuje likwidacje getta.SS manów to kto niby miał grać??? Amerykanie , Niemcy może (to by było)????Co do wrzawki antypolskiej , to takie bzdury mnie niezbyt ruszają i nie ma co sie tym przejmować.Film powiniej każdy obejżeć moim zdaniem.pozdrawiam.liha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale wtedy ta wrzawka raczej nam nie pomogła.

Poza tym Spielberg i filmy o okupacji, gettach, - Dla mnie trudno jest sobie wyobrazić że naprawdę zrozumiał do końca to o czym nakręcił film, to co było przed wojną, itd.

A bardziej wolę obejrzeć Pianistę"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Groteskowe sceny tego filmy to np produkcja amunicji przez firma p.Schindlera kiedy ksiegowy oświadcza że produkują marnej jakości i że mogą być problemy.Przecież jak by tak było to już pierwszej parti takiej ferelnej amunicji odpowiednia komurka gestapo wpadła by do fabryczki i by rozwaliła wszystkie trzy zmiany a pana fabrykanta przebrała w ubiór paskowany. Sabotaż był w III Rzeszy traktowany bardzo surowo nawet w stosunku do własnych obywateli a co dopiero mówić o robotnikach przymusowych narodowości żydowskiej. A na koniec ta żelazna przepustka wystawiona przez całą załogę fabryczki rzeczywiście lepszy dokument niż paszport dyplomatyczny. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalmy jedno, usunięcie wątku o Liście Schindlera było spowodowane zbyt dużą ilością postów nie na temat a zawierających skrajnie negatywne emocje.

Nawet po przemoderowaniu i usunięciu tych postów cały wątek tracił jakikolwiek sens.

Więc dyskutujcie sobie ile chcecie ale bez wycieczek osobistych.


A propo darkofjr wiesz że mamy taki dział jak Książka i Film i tam jest miejsce dla tego wątku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabotaż w III Rzeszy ?

Za zwykłe zaniedbanie karano śmiercią i to Niemców !

W 1940 r. stwierdzono w czasie inwazji na Norwegię zawodność torped i ileś tam okrętów angielskich nie zatopiono - przeprowadzono więc wnikliwe, drobiazgowe z pedanterią i ustalono wszystko kto, co, kiedy, co zaniedbał, kto nie dopilnował, - wszystkich odpowiedzialnych za to powieszono....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film nienajgorszy - tylko dlaczego na początku zostało powiedziane że armia polska została rozbita w dwa tygodnie? Kapitulacja regularnych wojsk nastąpiła 5 października, a to pewna różnica.

Filmów o zagładzie żydów już trochę powstało, a ciągle brakuje porządnego o powstaniu warszawskim...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekajcie na ,,Listę,,.W środę 18 o godz. 20 na TVP 1 leciał film o podobnej tematyce i tu dopiero można się czepiać.Rozumiem ,że była to produkcja telewizyjna /niski budżet/ale mimo wszystko mogli postarać się bardziej.Tytuł tego dzieła-,,W kryjówce milczenia,,.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Wiecie że Alicja Bachleda Curuś grała w tym filmie dziewczynkę, która robi znak podcinanego gardła, gdy transport z Żydówkami od Schindlera jedzie do KL Au a one o tym nie wiedzą. Były rzecznik rządu Buzka - Krzysztof Luft grał SS mana, który bawi się na początku filmu na przyjęciu wystawionym przez Schindlera. Andrzej Seweryn był pułkownikiem, który się pyta Kelnera, chyba Priwieziencewa, Who ist this person? na tym samym przyjęciu. Całości smaczku dodaje fakt, że tango grane na przyjęciu to ta sama melodia przy której tańczył legendarny swój taniec Al Pacino jako niewidomy pułkownik w filmie Zapach Kobiety( swoją drogą wysoko przegrałem kiedyś zakład w tej sprawie), zaś piosenkę Ordonki śpiewała Beata Rybotycka. To detale. Ogólne odczucia co do filmu: Film pod względem artystycznym bardzo dobry, gra aktorska bardzo dobra, pamiętam że na seansie kinowym słychać było szlochy zwłaszcza w ostatnich scenach. Moim zdaniem pomimo, iż film ma mocne akcenty min. pacyfikacja getta, egzekucje w Płaszowie, jest jak bajka, która dobrze się kończy w porównaniu chociażby z takim filmem jak Szara Strefa. Jest jedna scena która zwłaszcza ostatnio odświeżyła mi się. Amon Goeth sprawdza warsztat, zabiera Żydowskiego robotnika i próbuje strzelić mu w głowę z parabelki i nic, poprawia coś przeładowuje, naciska spust i nic. Żyd modli się, wie że po nim. W końcu Niemcy dochodzą do wniosku, ze to chyba iglica( pytanie do znawców, czy Parabelki były zawodne) Amon uderza robotnika w głowę i odchodzi. Wszystko kończy się dobrze. Scena podobna - Film Katyń - zastrzelili rotmistrza, jakiegoś starszego oficera, jeszcze jednego, przychodzi kolej na pilota. Furażerka strącona do dołu, petla na szyję, Pilot modli się, pusty strzał i tu moi drodzy dokładnie sekunda, może pół ulgi na twarzy Małaszyńskiego ( rewelacyjnie zagrane), ale słyszy jak wymieniają magazynek i znów to napięcie widoczne na twarzy. Porównanie tych dwóch scen pokazuje, że mamy tu do czynienia z dwoma różnymi filmami aczkolwiek o bardzo wysokim kunszcie. Tyle. Jak mi się coś przypomni to może jeszcze napiszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie