Jump to content

rjp71

Forum members
 • Content Count

  295
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Ostoja wskazał jako wirtualny temat tankietek w Lubartowie. Tak faktycznie było. Po zajawce w jednym z odcinków , że będą szukać w moim rodzinnym mieście, napisałem , opierając się na wspomnieniach opublikowanych w lokalnych wydawnictwach, że tankietek nie ma. Pięć uszkodzonych pojazdów stało w parku, nikt ich nie zakopywał. Zakopano natomiast wymontowane z nich km i amunicję. Niemcy oczywiście tankietki zabrali i wykopali broń. Przesłałem te informacje. Finał, oczywiście odcinek był i nic nie znaleziono...bo niczego nie było.
 2. Link do roweru. http://veterankerekpar.gportal.hu/gindex.php?pg=33655465&gid=2766100
 3. Uchwyt ten pochodzi z węgierskiego roweru wojskowego.
 4. Opisany przypadek dotyczy wojny polsko-bolszewickiej. Oczywiście w kampanii wrześniowej żandarmom także zdarzało się walczyć. W rejonie Tarnobrzega żołnierze Centrum Wyszkolenia Żandarmerii walczyli jako improwizowany 3 batalion 94 rez.p.p.
 5. Żandarmi brali udział w walkach. Nie były to rzadkie przypadki. O ich bitności może świadczyć fakt, że za obronę Płocka trzech żandarmów otrzymało Krzyż Walecznych.
 6. Z tego co wiem to używano zarówno kb jak i kbk. Przy tworzeniu plutonów rezerwowych we wrześniu 39 r. brano pewnie co było w magazynach. Jako ciekawostka , żandarmi 54 konnego plutonu żandarmerii ( II DOK) wyruszyli na wojnę w furażerkach i z pruskimi szablami. Buty szyje pan Barski ( cena ok. 750 zł), torby szyje pan Kłoda - Repliki, patki z allegro. Sznury robiliśmy sobie sami. Czyżbyś chciał zostać żandarmem? Jak na razie wiem o pięciu osobach łączne ze mną , które odtwarzają tą formację.
 7. Siedzący żołnierz ma ciekawe byty.Mundur i sandały!!!
 8. Rama, którą uratowałeś nie wygląda na typową ramę Łucznika.
 9. Zdjęcia,które zamieściłem pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Na stronie NAC-u znajduje się jeszcze wiele ciekawych zdjęć.
 10. Żandarm pełniący służbę przy urnie z ziemią z walk z udziałem żandarmerii.
 11. Żandarmi przed swoim domem uzdrowiskowym
×
×
 • Create New...

Important Information