Skocz do zawartości

INKA 1946- nie przegapcie!


esus

Rekomendowane odpowiedzi

W poniedziałek Teatr Telewizji o 21-szej,spektaklInka 1946"(Danuta Siedzik),sanitariuszka i łączniczka oddziału AK Łupaszki(Zygmunta Szyndzielorza),aresztowana przez UB w 1946 po brutalnym przesłuchaniu skazana na śmierć-wyrok wykonano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Przedstawienie fajne. Szkoda że nie ustrzeżono się jak dla mnie rażacych błędów- Żołnierze AK w wyprasowanych drelichach LWP [choć to można jeszcze wytłumaczyć]ale że Inkę grała szczupła blondynka... mogli tego dopilnować. Tym bardziej że pokazali prawdziwe oblicze INKI na zdjęciach [włosy ciemne i twarz owalna]
To tak jak pokazać np. Śmigłego w blond lokach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w biuletynach IPN.

Wypowiadały się dwie strony - spowiadający ksiądz i człowiek z drugiej strony " barykady. Konkretnie zbrojmistrz przygotowywujący broń dla żołnierzy z plutonu egzekucyjnego. Okazało się, że władza wydała żołnierzom mniej naboi do magazynków automatów, bo obawiali się, że żołnierze sypną, ale nie po skazanych....
Co do Inki samej, cóż jego wersja nie jest tak jednoznaczna. Wcale to nie miało być takie dziewczę niewinne ani niedojrzałe. To była już świadoma tego co robi kobieta. A różne rzeczy miała robić. Nie będę opisywał szczegółów, bo zaraz zakrzyczą mnie że komunistyczna propaganda. Odsyłam do wspomnień w biuletynach IPN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by Ci to Acer powiedzieć – dziwne rzeczy o „Ince” piszesz.

Może jednak podasz te szczegóły? Co konkretnie, i na jakiej podstawie, „Ince” zarzucasz? I czy możesz podać numery biuletynów IPN, a także do jakich konkretnie i czyjego autorstwa artykułów odsyłasz? Chętnie przeczytam.

Przy okazji – istotnie, Danuta Siedzikówna (”Inka”)raczej „niedojrzałym dziewczęciem” nie była, choć została zamordowana na tydzień przed swoimi osiemnastymi urodzinami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to dobrze że powstają takie spektakle,za moich czasów w szkole na historii to nawet nikt nie wspominał o tego typu bohaterach a na korytarzach wisiały zdjęcia Wojciecha J. i jego spółki(nawet kilka sobie gwiznąłem" na pamiątkę )Był chyba z rok temu taki spektakl o Witoldzie Pileckim chętnie bym go jeszcze raz obejrzał.Czasem w tej telewizji dadzą coś ciekawego ale tylko czasem.;]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zaiste dziwne rzeczy piszesz acer, zapewne masz na myśli nr 11 (22) Biuletynu IPN z listopada 2002 roku w którym to numerze zawarty jest materiał autorstwa Piotra Szubarczyka z rozmów pracowników OBEP IPN Gdańsk z zastępcą naczelnika więzienia karno-śledczego w Gdańsku w latach 1946/47 Alojzem Nowickim. To bardzo ciekawy materiał wnoszący wiele nowego do całej sprawy, tymniemniej należy czytać ze zrozumieniem, pan Nowicki w odniesieniu do osoby Danusi Siedzikówny parokrotnie mija się z prawda opowiadając jakieś bzdury o tym że była kochanką mjr. Z. Szendzielarza Łupaszki" o używaniu przez nią broni, tymczasem Inka" otrzymała swoją pierwszą broń dopiero 19 maja 1946 roku po akcji szwadronu ppor. Z. Badochy Żelaznego" w Starej Kiszewie w powiecie kościerskim, była to broń odebrana rozstrzelanym wówczas funkcjonariuszom UB oraz NKWD, nigdy z tej broni nie wystrzeliła. W stosunku do Inki" naczelink Nowicki w swoim wywiadzie być może bez złej woli powtarza sentencje które w owym czasie mógł przeczytac parokrotnie w Dzienniku Bałtyckim" i innej prasie która wówczas dość szeroko o tych wydarzeniach podawała.
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie