Jump to content

Berlin

Forum members
 • Content Count

  429
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Zdjęcie: 2013-03-23 04:15:40 To nie poczta Gdańska, a Poczta Polska w Gdańsku. Niby w nazwie różnica mała ale w znaczeniu znaczna
 2. Niech właściciele puszek po paście do butów Dobrolin zerkną jaki numer maja na boku opakowania..być może to jest trop...ja widziałem No.4. Niestety nie wiem jaki kolor miała pasta w owym pudełku Jeśli będą rożne numery to może mieli katalogowo przypisane kolory do numerów.
 3. Dobrolin posiadał rózne kolory past: czarna, braz, biala, oliwkowa, żólta
 4. Dzadkus od góry po lewo: - pasta do obuwia - nie jestem pewien ale chyba do konserwacji obuwia z lakierowanej skóry- biala..noszono wtedy takie półbuty z białymi wstawkami - tłuszcz do obuwia
 5. ..i zapomnialem.... stal tez w Pucku przy koszarach/plocie MDLot
 6. W Gdyni stal pomnik Marszalka Ufundowała go Straż Przednia" i odsłonięto go 6 sierpnia 1933. Pomnik był skromny i niepozorny: składał się z rzeźby głowy marszałka umieszczonej na wysokiej kolumnie którą z kolei ustawiono na cokole z tablicą: Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu - Straż Przednia. Gdynia 6.08.33". Co stało się z nim po wybuchu wojny można się jedynie domyślać. Zapewne zniszczyli go Niemcy.
 7. Foteca- obsługa była z 14 DAK a armaty przyszły w sierpniu z magazynów. Pozostałe 2 obsługi które zostały w 2 MPSie zostały przeszkolone przez wydelegowanego oficera z 11 DAK Zdjęcia do porównania by wyjaśniły sprawę jakim modelem [02 czy 02/26] była armata na Westerplatte.
 8. Jeśli rusznikarza na Westerplatte pisał że były przekalibrowane to zapewne tak było :)
 9. Krzysztofie nie doczytałem Twojego postu powyżej :) 76,2 były w 2 MPSie i rozstawione były w początkowej fazie w okolicach Orłowa przy obronie Gdyni.
 10. Wahmistrzu skąd wiadomo że ta prawosławna z Westerplatte była po przekoszulkowaniu? a nie typowa 3 calówka? Wyczytałem w kilku pozycjach 'Kępa Oksywska 1939' 'Gdynia 1939' a także wspomnieniach oficerów 2 MPS że na Westerplatte poszła typowa prawosławna 3 calowa z magazynów + tablice dostosowujące ichnią miarę [rosyjską] do naszej.
 11. 1978 rok przekazanie sztandaru i płomienia 2 pułku Szwoleżerów Rokitianskich- ukrywane przez mieszkańców wsi Gizyce
 12. Czy ktoś ma zdjęcie lub rysunek portfela żandarma, który był na etatowym wyposażeniu?
×
×
 • Create New...

Important Information