Skocz do zawartości

zloto dla zuchwalych


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Powiedziałem żonie,że złoto zrabowane prawdopodobnie zostało przez Niemców obywatelom podbitych krajów i że Amerykanom to nie przeszkadzało.W odpowiedzi , usłyszałem , że jestem zboczony na punkcie historii i nie potrafię normalnie oglądać filmów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dobrze że już jest temat o filmie .. ;)
Wczoraj właśnie widziałem wersje w kolorze na TCM. To co mnie mocno zastanawia to broń jakiej używają amerykanie. W oddziale Kelly'ego są dwa rkm - niby BAR-y. Jednak jak się przyjrzeć to nie są BAR-y a coś co wygląda niemal idealnie jak nasze polskie rkm wz.28. Mają nóżki typowo polskie, mają nasz celownik i coś co wygląda jak nasz tłumik płomienia. Mają też chwyt. Szansa jest spora że to polskie wz.28.

W filmie graja dwa. Najlepiej widać jeden podczas akcji na polu minowym gdzie z oddziału 2 żołnierzy zostaje na polu podczas gdy dojeżdza niemiecki patrol. Obaj giną w strzelaninie. Doskonale widać wtedy wz.28" (?). Drugiego nosi jakiś Turek z czerwoną chustą - ładnie go widać podczas finałowej walki w miasteczku.

Oba rkm są takie same - to na pewno nie BAR-y. Byćmoże to beligijskie FN, ale równie prawdopodobnie nasze wz.28. W TV nie mam opcji pauzy, może ktoś ma wersje cyfrową i mógłby porobić nieco print screenów ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to scenariusz łota" jest nieco (lub bardziej jak nieco) oparty na faktach. Amerykański oddział tuż po lub w końcówce wojny miał wjechać na terytorium Czechosłowacji zajmowanej przez Armię Czerwoną i wywieźć stamtąd ciężarówką lub ciężarówki skarby" zrabowane przez Niemców w krajach okupowanych. Gdzieś o tem czytałem. Pozdrawiam. wachmistrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktos z was się nad tym zastanawiał ale to niezwykły film wojenny. To taki troche MASH... Zrealizowany w konwencji wesernu z cudowna muzyka, hipisami na długo przed ich epoka i obsadą złożoną z samych gwiazd. Ogląda się wspaniale... nawet z dziewczyną...a Burnig Bridges" uwielbiam słuchać w samochodzie i świat staje sie piekną płonącą wioską pełną szkopów których ochlapuje błotem spod kół mojego willysa" :)- poniosło mnie, :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaus - specjalnie dla Ciebie autor muzyki i spis kawałków na płycie ze ścieżką dźwiękową:
Orginalny tytuł filmu Kelly's Heroes"
Autor muzyki Lalo Schifrin

1. Kelly's Heroes (02:52)
From Kelly's Heroes"
2. All For The Love Of Sunshine (03:48)
From Kelly's Heroes" (Performed by Hank Williams, Jr.)
3. Burning Bridges (02:10)
From Kelly's Heroes"
4. Tiger Tank (01:59)
From Kelly's Heroes"
5. Clairmont Waltz (02:19)
From Kelly's Heroes"
6. Battle Hymn Of The Republic (02:58)
From Kelly's Heroes"
7. Burning Bridges (02:42)
From Kelly's Heroes" (Performed by the The Mike Curb Congregation)
8. Quick Draw Kelly (03:12)
From Kelly's Heroes"
9. All For The Love Of Sunshine (02:51)
From Kelly's Heroes"
10. I've Been Working On The Railroad (03:42)
From Kelly's Heroes"
11. Commando Opus (02:39)
From Kelly's Heroes"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodzu ale ten film powstał w czasach hipisów
Inaczej ten film odbiera ktoś kto zakosztował wojskowego zywota i dyscypliny a inaczej dzisiejsza młodzież która wojsko zna tylko z 4 pancernych -ONI WIELU WITZóW NIE ROZUMIEJą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

@ bolas

Zgadzam się z Tobą, że te niby BAR-y to są nasze późne wz. 28, a nie FN-y M1930. Dla nas Polaków „Złoto dla zuchwałych” to jest chyba jedyna szansa, aby zobaczyć na żywo wz. 28 w akcji i jak to dźwięczało i się zachowywało.

Pytanie jest, jak te nasze wz. 28 zawędrowały do Jugosławii, bo ona dostarczyła sporą część broni do tego filmu, jeśli nie całą? Czy mogło być np. tak, że nasze wz. 28 najpierw trafiły do Jugosławii z Niemcami, jako zdobyczne, a po wygranej wojnie i rozbrojeniu szkopów pozostały w Jugosławii?

W filmie tych rkm-ów używają dwie postaci – Grace i Petuko. Gdy Grace ginie na minie jego rkm przejmuje Mitchell.

Poniżej seria zdjęć z aktorem Fredem Pearlmanem (filmowy Mitchell) i z jego rkm-em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie