Skocz do zawartości

Zamość,Tomaszów Lubelski co w trawie piszczy??


gibki9

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 363
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 4 weeks later...
własnie słyszałem moze nie na 100% ale zdaje mi sie to prawdopodobne ze w okolicy tomaszowa a mianowicie gdzies na bagnach kolo dąbrowy tomaszowskiej zatopopiny jest czołg nikt tutaj raczej go nie szukał a mozna by było popytać miejscowej ludnosci zawsze jest ziarenko prawdy w takich gadanich po przestudiowaniu troche historii wydaje sie to bardzo mozliwe szczególnie ze gdy wspomniałem o tym sasiadowi to powiedział ze za jego domem prosto po wojnie stał jakiś czołg ale go na złom wzieli pokazywał mi czesci które z niego wydarł troche szmergałów ale gdy zobaczyłem poniszczone zdjecie to az nie mogłem uwiezyc ze na szrot prawdopodobnie trafiło cos w stylu tygrysa takie wtedy byly czasy miałem po jakims roku pytać sie o to zdjecie sasiada zeby sie dokładnie dowiedzieć ale on juz zmarł warto by było poszperać co to za czołg mógl tam w bagnach utonąć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz misiek? ty słyszałeś o czołgu w bagnach w Dąbrowie ja o jakimś tanku w Jezierni na południe od Tomaszowa... a jeśli można zapytać to w którym rejonie Dąbrowy daleko od drogi nr 17? warto by było dowiedzieć sie czegoś więcej w tej sprawie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, o tym czołgu na bagnach w Dąbrowie słyszałem w latach osiemdziesiątych. Nawet z kolegami chodziliśmy go szukac. Podobno wieżyczka z lufą mu wystawała. Z tym, że o czołgu wszyscy słyszeli, ale nikt go nie widział. A teren zdeptany nieźle. Pewnie coś stało a po wojnie poszło na złom. Legenda została.
Ale zawsze warto sprawdzac.

Pozdrawiam Tomaszów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy trasie zamosc tomaszow jest cmentarz zolenierzy na 5 km od tomaszowa(czyli w Dąbrowie) wiekszosc chyba z armi kraków,teren ciekawy,i nie do konca zdeptany:))chodze tam czesto i zadko, ale cos czasem znajduje konkretnego:):) ,poczytajcie sobie o wrzesniu pod tomaszowem, masa pojazdow zakopana i zniszczona z braku paliwa do kontynuacji dzialan bojowych.pod tarnawatka tez ponoc w bagnach czolg stoi tylko jak go ktos wyciagnie:)?i po co??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Gibkim. Masa pojazdów - zniszczona przez wojsko, rozebrana i zakopana przez miejscowych... W wątku http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=439429 są części do Ursusa A, znalezione właśnie w tamtych okolicach, z tego co wiem wyszło sporo innych gratów samochodowych.
Tak w ogóle to szukam kontaktu z człowiekiem z Tomaszowa, który ma (miał?) wykopaną przednią oś i pochwę tylnego mostu do Polskiego Fiata 621. Mam niesprawdzoną informację, że wyjechał do Stanów, zresztą może już wrócił. Może mi ktoś pomóc w tej sprawie? Rzecz dla mnie istotna, bo przybliżyłaby się możliwość poskładania tej ciężarówki.
Na zdjęciu wykopki (nie moje) spod Tomaszowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem sie dziadka i własnie podczas i 2 wojny swiatowej w lesie kolo dabrowy tomaszowskiej niemcy mieli magazyny amunicji co jakiś czas ludzie znajdują tam niewypały może tam warto poszukać a co do tego czołgu to pytam ludzi szczególnie starszych kazdy mówi ze go nikt nie zabrał bo poprostu nikomu sie nie chciało jak powiedziałem ze wlasnie moze ktos go wykopał to jakiś dziadek tak mi odpowiedział a panie poco mieli by go zabierac nikomu nie przeszkadzał a zreszta komu się w to bagno po kupe złomu w tantych czasach jechac chciało " tak ze pewnie sie tak wpierniczył ze i tak zaraz go wchłoneło pytam sie ludzi bo sam jestem bardzo ciekawy wszystko to niesprawdzone informacje uzyskane drogą słowną wiec nie liczcie ze wpadacie i juz cos jest ale nie zawadzi sprawdzić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche sie u nas ludzi na rojiło ale wiekszosc szuka po omacku albo ksiazek sie naczyta i szuka w oklepanych miejscach i najczesciej nic juz tam nie ma dam wam rade lepiej jakiemus dziadkowi piwo postawic tylko nie jakiemus pijakowi tylko normalnemu to wiecej wam powie a czasami zaprowadzi jak ma czas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
co do tego tygrysa totez slyszalem o nim.Dziadek partyzant mojego kolegi mowil ze stoji tygrys w dabrowie w bagnie i podobno nie wyciagniety.Ktoregos pieknego dznia wybiore sie tam z dziadziem w to miejsce i zobcze czy cos jest:)
pozdrawiam Shizo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radze sie pospieszyc bo ja tez miałem kilka cynków od starszych ludzi i co tak sie zbierałem ze albo zmarli albo teraz nie sa w stanie pokazać mi tych miejsc warto by było wiedziec takie rzeczy pozdro dla wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ta sobote wybieram sie do tego dziadka i ma mi wszystko powiedziec jak dobrze pojdzie to jeszcze tego samego dnia z nim pojedziemy zeby miejsce zatoniecia tego tygrysa mi pokazal i przelece sie przy okazji tam z wykrywka czy rzeczywiscie cos tam jest

pozdrawiam Shizo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Bawię się piszczałką" od roku... Tak sie składa że mieszkam w T.L. więc jest mi tu łatwiej" nieco. Na samych początkach zabawy" też podchodziłem bardziej aukowo" tzn grzebałem w źródłach ale... rację mają chyba ci, którzy mówią, że informacje od autochtonów - pamiętających te czasy są he best".
Jeżeli chodzi o czołg na bagnach w Dąbrowie, to jest to powszechna legenda" i jako taka - zasługuje na wiarę. Poświeciłem ematowi" jak dotąd ok 8 godzin w 3 sesjach. Wynik;
duża ilość odłamków, kilka niewypałów, i uwaga, sporo zapalników artyleryjskich, sam znalazłem około 3 szt. pozostawiając je w ziemi (jak wiadomo, po latach pobytu w ziemi, wcale nie stają się mniej wybuchowe, wg znawców tematu są nawet nad wybuchowe - radzę uważać są wykonane z aluminium, tak więc wyglądają jak nowe)
Prawdopodobna lokalizacja wg AM
N = 50°29'21,5''
= 50,48932°
= 300600 m (1992)
E = 23°23'51,5''
= 23,39764°
= 811804 m (1992)
zaznaczam że PRAWDOPODOBA" oznacza las w którym należy szukac, nie zaś centralnie punkt.

Podczas innych wycieczek w rejony bitw pod TL znalazłem jak do tej pory; (najciekawsze znaleziska)
1. dwa hełmy strzeleckie wz 31, z fragmentami zachowanej farby i fasunkiem skórzanym (jeden z hełmów podpisany na fasunku chemicznym" ołówkiem - Dołęgowski"(oba podarowane lokalnemu muzeum im J Petera w TL)
N = 50°27'31,9''
= 50,45886°
= 297002 m (1992)
E = 23°20'47,8''
= 23,34661°
= 808386 m (1992)

2. magazynek pistoletu TT
3. łódke" podajnika amunicji Mauser 98
4. naramiennik st wachmistrza, nieśmiertelnik, i spinkę koszuli (zawartość fotografii)niestety nieśmiertelnik jest nieczytelny.
5. Skrzynka amunicji Mauser - (pozostawiona w ziemi, wykonana z blachy cynkowej, obłożona drewnem, amunicja w kartonach po 5 szt)
N = 50°26'16,7''
= 50,43799°
= 294806 m (1992)
E = 23°22'32,8''
= 23,37579°
= 810592 m (1992)
6. niezliczona ilość łusek ze wszystkich możliwych chyba epok i wojen (oczywiście tych, które dotknęły ziemię Tomaszowską)
7. monety zdawkowe z okresu międzywoj. i zaborów

Pozdrawiam serdecznie bliższych i dalszych miłośników TL"

wylye

Ps
Jeżeli, ktoś zapyta, czemu podaję namiary - odpowiedź jest prosta, najbardziej kręci" mnie szukanie, posiadanie" nie daje już tej adrenaliny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie na forum!
Wypada pogratulować - dopiero rok chodzenia i już dwa wz.31... Wspaniale. Ja na swojego ciągle czekam. Prawdopodobnie w pierwszym tygodniu lipca wyrwę upragniony urlop i zjawię się z dziewczyną (w 2 wykrywacze) w jednej z podtomaszowskich wsi. Pewnie jakieś kopanko sobie urządzimy, ale nie wiem czy raczej nie I-wojenne. W tej dziedzinie odnieśliśmy na wiosnę pewne sukcesy.
Napisałeś bardzo nietypowy post... Ewidentnie wyróżniający się na plus w stosunku do przeciętnej tego forum (nasze hobby niestety schodzi na psy). Zaś po danych pozycjach geogr. widzę, że chodziłeś raczej po zachodniej stronie głównej szosy Zamość-RR. Ja dotąd odwiedziłem jej stronę wschodnią (Wieprzów), bez sukcesów.
Powodzenia w szukaniu! Może spotkamy się przypadkiem w terenie, ewentualnie na piwku w pizzeri Diavolo (którą z reguły odwiedzamy) ;-)

Pozdrowienia z Gdańska,
Michał Beaviso"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Tomaszów i okolice, to bardzo prawdopodobne jest znalezienie tankietki albo rosyjskiego tanka z dolnym włazem. Ludzie oczywiście zawsze sobie dopowiedzą i od razu widzą tygrysa z pełnymi bakami paliwa, gotowego do walki :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Wylye, masz całkowitą rację. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że prawie pod każdym drzewem na skraju niejednego starego lasu jest ładny sygnał na kolor? To w 99.99% są łuski, ale nie wierzę, żeby inni tamtędy przeszli i ich świadomie nie wykopali. Przecież to jest taki sam sygnał jak na ciekawy kolorek. A cała łódka to już jak klamra ;-)
Dlatego też nie zrażam się opiniami o przekopaniu terenu. Ilość sygnałów temu przeczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beaviso - to ty do mnie pisałeś na priv? Rozmawiałem z bratem, za pomocą prostego wykrywacza własnej konstrukcji znalazł wiele ciekawych fantów tam gdzie ci pisałem. Teraz wybieram się na druga stronę rzeki, na pozycje austriackie. W dniach 28 sierpnia - 4 września 1914 była tu naprawdę krwawa jatka, w tym miejscu zatrzymał się front i zaczął odwrót gen Auffenberga aż po Jasło i Gorlice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze wie ktos o naszym tygrysku co stał na listopadowej moze jakieś zdjęciai a moze wie ktoś co dokładnie sie z nim stało?????????????. HA szkoda ze tego kociaka nie zostawili niezła atrakcja by była!!!! nawet z tym przebitym boczkiem piszcie co wiecie bardzo mnie ten temat interesuje

pozdro dla TL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie