Skocz do zawartości

Zamość,Tomaszów Lubelski co w trawie piszczy??


gibki9

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 363
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Jakby ktoś potrzebował dostępu do starych wojskowych map taktycznych i operacyjnych to można Tu kliknąć http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=WIG100
Info dla tych którzy jeszcze am" nie byli. I powiem wam, że po analizie linii lasu - jestem zaskoczony, w jak wielu przypadkach, pokrywa się ona z dzisiejszą. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, nie ma czegoś takiego jak dobre rady" dla odkrywcy"
najlepiej to butelkę offa" - aby ustrzec się insektów no i może odrobinę ozwagi" - przy samej eksploracji.
Wystrzegaj się terenów pod ochroną i ciekawskich" przy samych poszukiwaniach. Czasy, kiedy można było szukać bezkarnie - dawno minęły. Naucz się rozumieć co mówi" twój wykryw. Nie kop dołów o rozmiarach transzei, a nawet te małe - zasypuj i maskuj - jak potrafisz... Będzie mniej olało" jak wpadniesz :) i dosłownie i w przenośni. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapsle, sreberka z opakowań papierosów, monety zdawkowe (głównie te aluminiowe) w wale dawnej strzelnicy setki pocisków głównie od kbks, opakowania po środkach antykoncepc. to ty możesz znaleźć. Natomiast Ciebie - najprawdopodobniej znajdzie pan M. M. szef straży leśnej Nl-ctwa T.L.

Tak na poważnie Manfred, daj se luz z siwką" wiesz, że od przynajmniej 100 lat, jest ona dla mieszkańców TL takim Laskiem Bulońskim" a to, że we wrześniu 39r była miejscem tragedii 1000-cy polskich żołnierzy to dziś już tylko łabędzi spiew"

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Busztyfikator > zgadzam sie w calej rozciągłości w z twoim punktem widzenia - jak powiedziałem, Siwka" jest b znaczącym miejscem w Kampanii W.39, jednak szukanie bywa tam zakłócane"
na rożne (wymienione wyżej) sposoby.
@ Gibki > Nie lekceważę SIWEJ D" w okolicznościowej broszurze z 84r bodaj, poświęconej zjazdowi uczestników Bitew Tomaszowskich, jest duża ilość wspomnień uczestników tamtych wydarzeń. Sporo listów żołnierzy, oficerów i sanitariuszek mówiących o tamtych dniach. (Wiele z nich może posłużyć za Vademecum poszukiwacza TL...) W swojej krótkiej relacji, Irena Witer - Niewmierzycka, (moja nieżyjąca ciotka)sanitariuszka w szpitlu polowym wspomina tam o setkach rannych, wypełzających" z lasu Ś.D. jeszcze w kilka dni po bitwie. Z jej m.in. relacji wiem, że wielu umarło w tym lesie. Wiem , że ona sama (jak wielu mieszkańców T.L.) osobiście zakopywała , kilkakrotnie broń osobistą oficerów i dokumenty w lesie Ś.D.
(przez całe życie" mieszkała na Mickiewicza, a wiec miała blisko...) Tak, że o lekceważeniu" nie ma mowy. Powiedziałem tylko że trudno tam - teraz.
Pozdr serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycja ta nosi tytuł
Bohaterom Września 1939 R. w 44 rocznicę walk pod Tomaszowem
Lubelskim" jest to wydanie pamiątkowe wyd 1983r W Tomaszowie Lubelskim wyd w 2000 tyś egzempl. praca zbiorowa pod redakcją mgr Stanisława Kudlickiego. liczy 71 str. format A4

pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie jestem w tomaszowie przez tydzien,jak by mial ktos ochote sie wybrac na szukanie w obrebie 100km, to zapraszam,interesuje mnie przedewszytskim 1 wojna,jakies okopy itp.oczywiscie 2 wojna tez może byc.dzis wyruszam o 15,moje gg6762774.
pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielne popołudnie, w lasach koło Bełżca (ok 500m w kierunku S-W OD wzgórza 292) natknąłem się na dobrze wciąż widoczna linię okopów. Nie byłem tam pierwszy :) czego dowodem jest zryte na zasadzie dzikiej świni" podłoże... Wniosek, że nie były to świnie" bierze się stąd, iż świnie zwykle żerują bez użycia wykrywacza... Te które tam ryły - używały.
***
Ok to tyle tytułem reminiscencji niedzielnych, może poza tym że, tak na prawdę nie udało mi się określić z jakiego okresu pochodzą okopy.
Znalezionych kilka szt. amo do Labela, są w tak koszmarnym stanie, że bicia są nieczytelne. Natomiast kawałek czegoś co może być komorą nabojową ciężkiej jednostki broni - jest jak na razie unamed" i wymaga identyfikacji. Coś jednak mówi mi, że to 1-sza woja.
I tu moja prośba do świnek" które tam kopały, i być może coś wyryły.
1. jakie bicia mają łuski z tego okopu
2. moja" komora wyszła ok 5m od waszych wykopalisk" niczego wam nie brakuje :) chętnie oddam - jeżeli macie więcej" :)

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie