Skocz do zawartości

Rogowo II


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 250
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kol.Trooper85...w odróżnieniu do Ciebie nie określę żadnym dosadnym słowem Twoich wywodów...wg.mnie mogą eksponować w Rogowie nawet narzędzia rolnicze. Porównania Rogowa do MLP,Hendon,czy Monino są delikatnie ujmując nie na miejscu choćby z tego powodu,że wymienione muzea istnieją na umownie nazywając rdzennych ziemiach i zostały stworzone na bazie własnych obiektów.O Rogowie nie da się tego samego powiedzieć i nie da się również oderwać istniejących obiektów od historii...Pisząc wprot wg.mnie lekkim nieporozumieniem jest tworzenie muzeum lotnictwa w hangarze luftwaffe po to,by eksponować w nim TS-11 Iskra ,czy inne samoloty kompletnie nie związane z tym miejscem.Ameryki pewnie nie odkryję pisząc,że to miejsce ma szansę na zaistnienie tylko wtedy,gdy będzie nawiązywało do swojej historii,ale na to nie wystarczy pisaniny na choćby tym forum...po prostu potrzeba pieniędzy.Traktuję Kol.post jako jeden ztych...że jak nie wiadomo,o co chodzi to wiadomo,że chodzi o...Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.Nie ulega wg.mnie najmniejszej wątpliwości,że w Rogowie obecnie przyjęto taktykę pt.bierzemy,co się da byle zapełnić pustą przestrzeń,a potem zobaczymy,co dalej...Niestety takie podejście ma badzo niewiele wspólnego z wiedzą muzealniczą i swoistą etyką tej profesji.Na zakończenie dodam Koledze Trooper85,że o ile wcale mnie nie urazi Iskra w Krakowie,pod Moskwą,czy Londynem,to zdecydowanie mnie razi w Rogowie,tym bardziej,że w odróżnieniu od Kolegi ja miałem przyjemność ją poznać w powietrzu.Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównania Rogowa do MLP,Hendon,czy Monino są delikatnie ujmując nie na miejscu choćby z tego powodu,że wymienione muzea istnieją na umownie nazywając rdzennych ziemiach i zostały stworzone na bazie własnych obiektów."

Choćbym się bardzo postarał to zrozumieć tego nie jestem w stanie i raczej nie będę. Rdzenne ziemie"??? Własne obiekty"???

Pisząc wprot wg.mnie lekkim nieporozumieniem jest tworzenie muzeum lotnictwa w hangarze luftwaffe po to,by eksponować w nim TS-11 Iskra czy inne samoloty kompletnie nie związane z tym miejscem"

No tak, jak hangar poniemiecki to tylko Messerschmitty i Focke-Wulfy w nim trzymać można... Powtórzę - proszę mi palcem pokazać muzeum postepujące według takich zasad

Ameryki pewnie nie odkryję pisząc,że to miejsce ma szansę na zaistnienie tylko wtedy,gdy będzie nawiązywało do swojej historii,ale na to nie wystarczy pisaniny na choćby tym forum...po prostu potrzeba pieniędzy"

Już widzę jak by zaistniało... oczyma wyobraźni widzę te tłumy walące drzwiami i oknami żeby zobaczyć kilka przeżartych blach z Do-24

Traktuję Kol.post jako jeden ztych...że jak nie wiadomo,o co chodzi to wiadomo,że chodzi o..."

Tak, codziennie grube pliki ojro i dolarów mi przywozi w teczce kurier z Rogowa, żebym tylko ich bronił za wszelką cenę na forum Odkrywcy"

Nie ulega wg.mnie najmniejszej wątpliwości,że w Rogowie obecnie przyjęto taktykę pt.bierzemy,co się da byle zapełnić pustą przestrzeń,a potem zobaczymy,co dalej...Niestety takie podejście ma badzo niewiele wspólnego z wiedzą muzealniczą i swoistą etyką tej profesji"

Rozumiem, ze przyjętą w świecie taktyka jest: cieszmy się z pustych czterech ścian poniemieckiego hangaru i popadajmy w samozachwyt jacy to jesteśmy fajni".

Na zakończenie dodam Koledze Trooper85,że o ile wcale mnie nie urazi Iskra w Krakowie,pod Moskwą,czy Londynem,to zdecydowanie mnie razi w Rogowie"

Co potwierdza, że kolega ma najwyraźniej z Rogowem jakieś osobiste problemy. Może Rogowo robi koledze konkurencję? Jak nie wiadomo o co chodzi...

ym bardziej,że w odróżnieniu od Kolegi ja miałem przyjemność ją poznać w powietrzu."

Czy już możemy wszyscy wstać z kolan? Czy dalej mam bić pokłony, bo kolega latał na Iskrze?

Może kolega się pochwali jakie ma doświadczenie z dziedziny muzealnictwa lotniczego? Może się podzieli swoją bezcenną wiedzą? Czy jednak kolega dalej woli narażać się na śmieszność potupując nóżką i wykrzykując Ja się nie zgadzam! Nie bo nie!"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Na takim poziomie merytorycznym dalsza dyskusja z mojej strony nie ma dalszego sensu...już wyraziłem swój pogląd na sprawę i myślę,że nie ma powodu bym się powtarzał.Na koniec pozwolę sobie na dwie uwagi z mej strony...w miarę możliwości proszę,aby Kol.odpowiadając na np.mój post odpowiadał w liczbie pojedyńczej,a nie pisał wszyscy".Co,do kolan" ...nie ja wydawałem komendę do klękania więc nie ja jestem władny do pozwolenia na powstanie...:) Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! A nielepiej przekazać sobie internetowy znak pokoju
Wszyscy dla wszystkich" Julian Tuwim.
...Tak dla wspólnej korzyści i dla dobra wspólnego wszyscy muszą pracować, mój maleńki kolego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takim poziomie merytorycznym dalsza dyskusja z mojej strony nie ma dalszego sensu..."

Aby oceniać poziom merytoryczny należałoby na początek samemu posługiwać się merytorycznymi argumentami

już wyraziłem swój pogląd na sprawę i myślę,że nie ma powodu bym się powtarzał"

Racja, pewnych rzeczy nie warto powtarzać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze Samgnus może to nie odpowiadać, że w Rogowie stoją Iskry i Iryda. Cóż jego sprawa i jego zdanie - nic mi do tego, wolny wybór.
Ale wkurza mnie to, że nie ruszy 4 liter aby sie dowiedzieć o co naprawde biega, tylko tworzy tu niewiadomo jakie dziwne teorie.

Samoloty stojące w Rogowie zostały pozyskane przez kołobrzeskie muzeum, a stoją tam dlatego iz u nas brak miejsca na ekspozycji plenerowej. Dobrze że stoją pod dachem to dwa. A trzy - w Rogowie jest planowane zrobienie filli naszego kołobrzeskiego muzeum gdzie będą stac eksponaty lotnicze.
Dlatego Iskry i Iryda tam się znajdują.
Co do maszyn niemieckich - jedynie pozostaje eksponowanie teego co znajdzie sie w jeziorze oraz pieknych modeli.
Na inne plany brak kasy. Wczesniej jesli kasa sie znajdzie trzeba troche hangar odnowić. Fundacja dziala w tej sprawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega smangus chyba nie docenia pracy panów z Rogowa. Za kilka lat jeśli by się tych Iskier nie dało do muzeum było by tak jak teraz z samolotami z 2wś ,ponieważ nikt wtedy nie myślał o przyszłości i samoloty lądowały" na złomie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry komentarz sebBo21 !!!
Muzealnictwo militarne nie polega tylko na zbieraniu staroci, ale również na zachowywaniu dla przyszłych pokoleń aktualnie wycofywanego z I linii sprzętu.On też kiedyś będzie stary.Powinno się mówić Mądry muzealnik po szkodzie", dlatego tyle ciekawego II wojennego sprzętu wylądowało pod koniec lat 40-tych na złomie, nie tylko w Polsce (gdzie doszedł element zimnowojennych filozofii)ale w Ameryce i Europie Zachodniej.
Od czegoś trzeba zacząć.Każda inicjatywa związana z zachowaniem lotniczych eksponatów jest godna pochwały i każda -niestety-boryka się z brakiem pieniędzy. Istnieje przecież obrót zabytkowymi samolotami, ale ceny eksponatów przyprawiają o zawrót głowy.Ceny za P-51 Mustang (z reguły już powojennej produkcji ) przekraczają 1 mln dolarów.A jest ich jeszcze dosyć sporo w USA. Może jakiś sponsor się znajdzie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 1-1,5mln $ można kupić Mustanga w stanie lotnym (lub bardzo bliskim do lotnego), egzemplarz w stanie wystarczającym na potrzeby ekspozycji muzealnej można kupić sporo taniej. Chociaż jak na warunki polskiego muzeum (szczególnie początkującego) to i tak astronomiczne pieniądze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 8 months later...
Witam po długiej nieobecności szanownych forumowiczy. Widzę, że forum o Rogowie troszeczkę ugrzęzło w miejscu. Proponuję więc troszeczkę rozruszać rozmowę i poruszyć temat historii Rogowa za czasów stacjonowania tu polskich jednostek przeciwlotniczych. Na wstępie zamieszczam kilka fotek sprzętu stacjonującego niegdyś w Rogowie, a spotkanym i sfotografowanym na Zlocie Pojazdów Militarnych w Bornym Sulinowie. Jest to mianowicie SSWN SURN 1S91M1 jeszcze z zachowanym oryginalnym kamuflażem i numerami podwozia i taktycznym z charakterystyczną mewą w okręgu (znak malowany na sprzęcie stacjonującym w Rogowie. Podwozie było na chodzie, ale pozbawione już kolumny antenowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

No i kolejna niespodzianka w Rogowie. W czasie prac rozbiórkowych płyt betonowych koło starej kotłowni odkryto dobrze ukryty pod betonowymi płytami schron lub magazyn. Jest to 8 mniejszych pomieszczeń i jedna duża sala. Więcej info na stronie
http://www.muzeum.kolobrzeg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=508:rogowo&catid=1:aktualnoci&Itemid=5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Trochę nowych informacji odnośnie wraku:
http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Region/Gryfice/Wiemy,-gdzie-lezy-wrak-z-ofiarami!

Tekst z powyższej strony.

Wiemy, gdzie leży wrak z ofiarami!

Dodano: 2012-02-16 18:17:20
Rogowo. – To przełom! – mówią zgodnie ludzie zaangażowani w polsko–niemiecki projekt wydobycia wraku samolotu Dornier Do-24 T3, który 5 marca 1945 roku został zestrzelony nad jeziorem Resko Przymorskie w pobliżu niemieckiej bazy lotniczej Kamp (dzisiejsze Rogowo). Na pokładzie znajdowało się 74 dzieci i sześć osób dorosłych. Trwała wielka akcja ewakuacyjna cywilnej ludności w głąb Niemiec. Badacze już wiedzą, gdzie dokładnie leży wrak. Co ważne, kadłub maszyny jest nienaruszony.

Przeczesywanie jeziora trwało kilka godzin. Prowadzono je w trudnych warunkach, na akwenie skutym lodem i przy silnym wietrze. Ekipa specjalistów od poszukiwań, pracujących na co dzień przy realizacji historycznego programu TVP INFO „Było nie minęło” miała ze sobą niezbędny sprzęt. W pewnym momencie urządzenie zaczęło reagować piskliwie pobrzękując. – Coś jest! – krzyczą przez wiatr poszukiwacze.

– Udało nam się zlokalizować wrak – relacjonuje Robert Kmieć. – Leży 800 metrów od brzegu, w zupełnie innym miejscu od tego, gdzie zaczęliśmy badanie. Co ciekawe, kadłub jest w nienaruszony, oderwane jest tylne skrzydło


----------------------


Powstała też specjalna strona poświęcona ofiarom wypadku samolotu Dornier Do-24. Są tam aktualne informacje na temat wydobycia wraku z jeziora Resko:

http://dziecizkamp.pl/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta młoda dziennikarka miała na myśli statecznik poziomy ! Tekst jak zwykle bez autoryzacji ! Jest tam jeszcze wątek o 18m2 powierzchni zalegania wraku ! Samo skrzydło to więcej jak 100m2 powierzchni ! Pozdrawiam Arado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arado, domyślam się i niestety (albo na szczęście) mam świadomość jaka jest obecnie średnia krajowa" polskiego dziennikarstwa, zwłaszcza gdy schodzi na technikę bardziej skomplikowana od młotka.

Kiedyś coś słyszałem, że Rogowo ma widoki na Tornado i Phantoma, prawda to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie