Skocz do zawartości

Rogowo II


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 250
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Te fotki sa poprostu rewelacyjne. Unikaty !!! Zobaczcie - w tle jednej z fotek mozna zobaczyc hangar. To jest ten hangar ktory stal na betonce, myslalem ze juz sie nigdy nie doczekam takiej fotki :) Na jednej z fotek mozna tez zobaczyć smiglo :) Mozna powiedziec, ze fotka z hangarem dla wodnosamolotow w Rogowie to jedyna taka fotka w calym necie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,
Sluzylem w tej jednostce wiosna '86 - '88 na remontowej. Sledze to forum od dluzszego czasu i nareszcie moge wniesc kawalek historii ode mnie.
Pzez przypadek dowiedzialem sie, ze tato moich kolezanek sluzyl w tej samej jednostce w latach '53 - '55 i wlasnie zdjecia, ktore zamiescil Amado" na stronie internetowej jw2366 sa zdjeciami, ktore otrzymalem od Pana Kazimierza Chojnackiego. Te unikalne zdjecia moga przyczynic sie do wyjasnienia kilku zagadek...Na powyzszym zdjeciu Pan Kazimierz jest oparty o troj-raminne smiglo, o ktorym wspomina 11021979" w swoim poscie (post z dnia 2006-01-13). To zdjecie jest dowodem na to, ze takie smigla tam wtedy byly...Wg relacji Pana Kazimierza, te smigla byly przy kazdym budynku koszarowym. Kto wie, moze one wciaz tam gdzies sa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei to zdjecie wiaze sie z wyposazeniem jednostki jeszcze przed Kubami. Odpowiadam na post z dnia 2005-12-18 wlozony przez 11021979", ktory wspominal od dziale. Zdjecie to pochodzi z lata 1987 i ja wspolnie z kolegami z tego zdjecia sciagalem je z pola za pomoca Kraza, ktorego bylem kierowca. To dzialo stalo w polowie drogi miedzy hangarem a stanowiskami dowodzenia tam, gdzie pulk pelnil dyzury bojowe. Oprocz tego dziala, bylo jeszcze jedno, ktore znajdowalo sie przed sztabem pulku. Zima '88 to dzialo ze zdjecia zniknelo stamtad (stalo obok kotlowni) i prawdopodobnie teraz znajduje sie w muzeum WP w Kolobrzegu. Czy ktos moze rozpoznaje to dzialo, jakiego jest ono kalibru, itd?
Owczesny pulkownik Checinski, z-ca dowodcy jednostki ds technicznych byl patronem muzeum WP w Kolobrzegu i byl bardzo zainteresowany tym dzialem. Na jego rozkaz wlasnie to dzialo bylo holowane z tego pola.
(Na tym zdjeciu ja stoje pierwszy z lewej na lawecie dziala).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Zainteresowanym mogę przesłać List" z Komandosa dotyczący Muzeum w Rogowie (nowicki.j@wp.pl).
Jaka jest szansa otrzymania namiarów na Pana Kazimierza? Chciałbym spisać jego relację z pobytu w Rogowie i uzyskać pozwolenie na publikację zdjęć dotyczących Rogowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to był rok 1987 to moglo być to armatę plot S-60 bo takich używali - lecz bardziej mi to wygląda na armatę plot wz39 85mm

Ja bym był bardzo zainteresowany tym artykułem z Komandosa!

ps: kiedy sie mozna spodziewać monografii Rogowa ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armata oczywiście 85 mm.

Kto pomoże ustalić termin opuszczenia Rogowa przez Armię Radziecką?
6.03.1945. o godz.13:54 ostatni lot z Rogowa BV 138 do Parow.
Do 7.04 1945 stacjonowały w Rogowie oddziały 4 DP, a prawdopodobnie 2 kompania karna z 11 pp.
Z dokumentów odnalezionych w Archiwum Państwowym w Szczecinie wynika, że w marcu 1946 dowództwo radzieckie nie wpuściło na teren lotniska naszych urzędników, którzy mieli przeprowadzić inwentaryzację lotniska.
Następny dokument z dnia 30.10.1946. mówi,że wiosną 1946 roku lotnictwo Sowieckie opuściło lotnisko".
Jednak nie można było zrobić pomiarów lotniska ze względu na zalanie wodą całego terenu. Rosjanie wycofując się zabrali pompy z przepompowni.
Po lotnikach wprowadziły się prawdopodobnie inne oddziały radzieckie.
Według relacji żołnierza z 32 pp, stacjonowali oni w Rogowie już w 1949 roku.
Kto może coś dorzucić do tematu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamietam tylko ze w latach 80tych stała jeszcze ściana po hangarze. Dzięki wspaniałej fotce z hangarem w tle, to wydaje mi się ze ta ściana należała do jednej z wież. Trudno podać mi dokładny rok zbużenia ściany gdyż wtedy miałem zaledwie kilka lat ale bardziej to była pierwsza połowa lat 80tych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam po długiej przerwie.
Jeśli chodzi o tą armatę to nie S-60 bo z Rogowa dywizjon artyleryjski został przeniesiony w latach 70-tych do garnizonu Szczecin Podjuchy , gdzie zawiązał podstawy 55 Pułku plot. w którym służyłem. Te co stały w Rogowie na pasie taktycznym za magazynem mundurowym i koło sztabu to armata plot. wz 39 kalibru 85mm. Ja pamiętam, ze w Rogowie stała taka armata jeszcze koło obecnej zygówki" i na placu koło jeziora za punktem ujęcia wody. Ta z przed sztabu po rozwiązaniu 2 Zachodniopomorskiego Pułku Plot. poszła chyba do muzeum, gdyż była prawie w 100% kompletna. A pozostałe raczej miejscowi złomiarze poprowadzili na złom. A jeśli chodzi o widoczne śmigło. To stały one przed sztabem i koszarowcami. Pochodziły one od Ju 52 m3. Z relacji mojego ojca za byłym ośrodkiem Nitron Erg (teraz bodajrze ALGA) w lesie Niemcy poukrywali przed nalotami części zamienne, silniki, klucze itp. Te śmigła pochodziły z tego lasku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mam pytanie do kolegi Yrka58.
Jesli mozesz umiejscowić mi na jakiejs mapce miejsce gdzie dokładnie była rozłożona stacja WOPK (obok WDW?). Byłbym wdzieczny bo interesuje mnie ten wątek odn. Rogowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MariO66 oddal troszke obraz bo nie kojarzę tego lasu ;) albo powiedz mniej wiecej gdzie to.

I ponawiam pytanie: Czy ktos ma jakies info o jednostce WOPK w Rogowie?
Cokolwiek... wszystko bywa ważne!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie