Skocz do zawartości

Rogowo II


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 250
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam.
Z tego co ustaliłem na gorąco w Rogowie przez pewien czas stacjonował pluton rozpoznania radioelektronicznego lub zakłóceń radioelektronicznych. Budy" stały na wysokości WDW przy drodze na ygówkę", na usypanych niewielkich górkach" (wys. do 2 m?)i obwałowane. Pluton kwaterował w wydzielonych pomieszczeniach w jednym z koszarowców ( na pierwszym piętrze), żywił się w pułku. Prawdopodobnie podobny był za Kołobrzegiem o którym LOBO wspomina na innym forum. Jestem w trakcie ustalania szczegółów (podporządkowanie, sprzęt).
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gapa25!
Mam nadzieje że czegos nowego sie dowiesz i sklecimy to w jedna całość. Szczerze mowiac ciekawy jestem na jakim sprzecie pracowali...

Co do tego radaru pod Kolobrzegiem to podporzadowanie mial do 4 pulku łącznosci w Dziwnowie. Ciekawe czy ten z Rogowa mial takie samo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostka Wojskowa nr 1401 w Dziwnowie a o nią chyba chodzi była jednostką zieloną" ( wojsk lądowych). Pamiętam ich udy" jak stały w Dziwnowie na skraju dużej płaszczyzny między główną drogą w JW a zalewem. Mówiono że ta płaszczyzna to byłe lotnisko ziemne. 25 lat temu znałem nawet nr rej. niektórych ud" ;)- z 1bsz wiedzą o co chodzi.
Ci w Rogowie podlegali pod WOPK (WLOP?)czyli byli kleksami".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowisz JW1401... hmm... to by mialo sens bo ci z Kołobrzegu pociskali w zielonych beretach.

A najblizsza kompania WOPK byla wlasnie w Przećminie. Choć pomiedzy Rogowem a Przećminem to tylko 7km w lini prostej. Czy byl by sens stawiac tak blisko?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostka w Przećminie była kompanią radiotechniczną, pluton z Rogowa podlegał pod krrel lub kzrel. W latach 1990-2000 w Wojskach Radiotechnicznych WOPK/WLOP było tyle zmian że są problemy z ustaleniem kto,kiedy i pod kogo podlegał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam,

Ostatnio dorwalem ksiazke o artylerii plot.
Znalazlem w niej info o Rogowie.

... Zgodnie z przyjętym w roku 1972 10-letnim perspektywicznym planem rozwoju wojsk OPL, przezbrojono wiekszość pułków artylerii plot na szczeblach okręgów i związków taktycznych, wprowadzając zestawy rakietowe.

Jako pierwszy, w roku 1974 przezbrojono w rakiety przeciwlotnicze malego zasięgu 75paplot z POW, na jego dowódcę wyznaczono mjr Żmijewskiego. Jednostka po krótkim lecz intensywnym szkoleniu, juz w roku 1975 wzięła udzial q ćewiczeniu taktycznym połączonym ze strzelaniembojowym na poligonie w ZSRR. Oddział rakiet zniszczył wskazane cele powietrzne. Start pierwszej rakiety dokonał pododdział por. Nowaka.

Kolejno przezbrojono w zestawy rakietowe nastepujace pułki art. plot. 66, 18, 69 z ŚOW i 55 z POW. ..."

źródlo: Obrona przeciwlotnicza wojska polskiego w latach 1919-1994, Marian Kopczewski, Wyd. WSO WOPL Koszalin 1994, str.230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pana por. Nowaka znam bardzo dobrze bo to mój szwagier obecnie płk. rez. pracuje nadal w szefostwie wopl wojsk lądowych. Jako jeden z pierwszych odbalał na poligonie w Aszałuku rakiety zestawu KUB. Jednostka w Rogowie otrzymała ten zestaw jako pierwsza w Polsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dzis w Gazecie kolobrzeskiej mozna bylo wyczytać ze powstaje projekt budowy lotniska dla wodnosamolotów w Rogowie. Z naszej strony (polskiej) czynny udzial w tym przedsięwzieciu ma Fort Rogowo.

Drogi Arado czy mozesz cos wiecej powiedzieć w tej sprawie ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę : Cały projekt realizujemy pod hasłem ,,BALTIC AERONAUTICA,,. Celem jest ożywienie Lotnictwa Morskiego w krajach basenu Bałtyku południowego.(Niemcy,Polska,Szwecja,Litwa,Łotwa,Estonia)i stworzenie sieci wodnolądowisk i innych projektów z tym związanych.Między innymi Muzeum Lotnictwa i Militariów, warsztatów renowacyjnych, rekonstrukcyjnych i centrum integracji młodzieży. Projekt ma szansę być dofinansowany ze środków UE i nad tym w tej chwili pracujemy. Reszta informacji na naszej www. Pozdrawiam Arado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy Wam coś wiadomo o wyrzutniach V-1 w Rogowie ? Pytam ponieważ jeden z rezerwistów który przysłał mi zdjęcia opisuje jedno z nich w tle widać resztki wyrzutni V-1. http://www.amado.prv.pl/na_strazy_pokoju.htm Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Znamy ! Znamy ! Jest niestety całkowicie podtopiony. Ale latem postaramy się oczyszcić. Do Amado: Zdjęcia unikalne ale rozumiem, że ze względu na tajemnicę wojskową ( wtedy) nie pokazują prawie żadnych budynków i infrastruktury z tamtego okresu ! Szkoda. A może jeszcze coś wyjdzie? Pozdrawiam Arado !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
Kolega Latos Andrzej - wraz z kolegą Mirosławem Padechowiczem przysłali kolejne zdjęcia ze swojej służby w JW 2366, na jednym z nich jest prawie cały sztab z dowódcą pułku majorem Bogdanem Konderem. http://www.amado.prv.pl/na_strazy_pokoju.htm
Pozdrawiam Jacek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie