Skocz do zawartości

Broń z WW2 po 1945


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawią mnie informacje na temat używania po 1945 roku broni rodem z przed i z drugiej wojny. Oczywiście część modeli była i jest nadal w użyciu (np Colt 1911, km Browning itp.), niektóre były jednak używane w bardziej ograniczonym zakresie, szczególnie w konfliktach lokalnych, partyzantce itp. Przykładowo Lee-Enefildy w Afganistanie, PPSZ, Mauzery, Breny - Jugosławia, RKM Diegetariewa - Albania, T-34 Jugosławia, Albania. Panzer IV konflikt Arabsko-Izrelski, dodatkowo czeskie T-35 były w uzyciu w Ameryce Pd do lat 60-70, zaś Schermany do 90'. W magazynach mobilizacyjnych ukraińskich są do tej pory niemieckie Walthery i amerykańskie Colty, zaś w Kanadzie możliwe że i nadal Steny.
To tak nieco chaotycznie przedstawiłem o jakiego typu informacje, by mi chodziło. Jesli ktoś ma takowe, to proszę się nimi podzielć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Francuzi mieli pułk (jak mnie pamięć nie myli) wyposażony w Pantery i Tygrysy. Stacjponował on w Niemczech w ramach armii okupacyjnej. Czesi po wojnie mieli na stanie Pantery. MG-42 był używany przez Vietcong i APW (sprzedali im je Rosjanie). U nas do lat 80-tych na zetenach były rusznice PTRD/PTRS. Kolega wspomniał że w 89 w jednostce w Dziwnowie widział na zetenach Maxima. Ojciec na przełomie lat 50/60 pobierał z wojskowych magazynów na strzelania OC broń niemiecką - powiedziano mu że na wypadek wojny OC ma zostać uzbrojona w tę broń - a swoją drogą OC jest chyba formacją nieuzbrojoną- oficjalnie. W czasie walk na Bałkanach na pocz lat 90-tych widzałem zniszczonego Shermana. Podobno stanowiły podstawę sił pancernych Albanii. Nie wspomnę że Rumunia za podstawowy czołg pola walki do 89 roku miała T-34-85. No i MG-3 to MG-42 przystosowany na naboju NATO. Czesi jak wiadomo produkowali po wojnie SdKfz 251 jako OT-810. Nie pamiętam czy nie produkowali też Mauserów. DDR-owska Straż graniczna w Berlinie używała STG-44.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą niemiecką bronią w OC to nie słyszałem o tym, ciekawe, no i amunicja musiała być wojenna, do tego co siępotem z tą bronią stało?.
Jedyne co wiem, to że mój ojciec przy szkoleniu wojskowym na studiach strzelał z PPS i mieli amunicję produkcji wojennej (nie wszystka już działała)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie konfliktu na Balkanach w latach 90-tych, armia Chorwacka uzywala MG-42; Jedena za sztuk jest do obejrzenia w powstajacym za Karlowacem muzeum poswieconym tym czasom; bron ta jest zamocowana na jednym z wystawianych tam samochodow pancernych; widzialem to w tym roku w maju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo broni drugowojennej ,zwłaszcza niemieckiej używali Czesi. Na przykład samoloty Bf-109 G-14 oznaczony S-99 ,karabiny maszynowe vz.131/13N (MG-131) ,vz.17/7,9N
(MG-17) ,działka vz.108/30N i vz.151/20N ,pociski rakietowe vz.21 (21cm WGr.) ,odrzutowe Me-262.
Ogólnie rzecz biorąc: to co sprawdziło się w działaniach wojennych ,było używane i po wojnie.
Mój ojciec mówił ,że gdy był w wojsku (1980-81) rusznikarz w jego kompanii miał jako broń osobistą Mausera 7,65 mm.
pzdr bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jednej stronie o u-bootach jest wykaz okrętów używanych po wojnie przez różne kraje, sporo tego było
poniemiecka (i nie tylko) broń była używana przez straż więzienną, SOK i straż przemysłową
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakieś dwa lata temu na stornie MON-u w dziale uzbrojenie strzeleckie był Maxim radziecki na kółkach, rkm DP wz. 28 i oczywiście pistolet TT.

Jeszcze jedna ciekawostka. W dniu po otwrciu wystawy niemeckiego sprzętu w MWP przyszedłem tam, żeby zobaczyć Rosi" sciągniętą tam na tę okazję. Kiedy wpatrywałem się w nią przez kraty jakiś starszy pan stojący obok powiedział mi, że w latach piędziesiątych był takisam w jego jednostce. Służył jako ciągnik. Niestety zapomniałem gdzie to było :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem zdjęcie poborowego Leppera z PPS z kolbą drewnianą. Zabawnie to wyglądało. Dla mnie duże zaskoczenie (ten PPS).
Pozdrowienia dla ażantów" z WOSR Jelenia Góra i z Nieżychowic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jeszcze w latach 50-tych lotnictwo rumuńskie używało polskich Łosi. Samoloty te w czasie wojny walczyły na froncie wschodnim, oczywiście w barwach rumuńskich.
To co zostało po wojnie ( pojedyncze wręcz sztuki) służyło do holowania celów ćwiczebnych dla obrony przeciwlotniczej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poborowy Lepper miał widocznie PPS wz.43/52 produkowany już po wojnie właśnie z drewnianą kolbą.W 1986 roku widziałem na poligonie niedaleko Giżycka T-34/85.Stały równiutko poustawiane, ale gąsienice miały upaćkane świeżym błotem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nnnno więc jeszcze - enerdowska policja i straż graniczna używały odnowionych StG 44 i P.08 (tzw. model VoPo od Volkspolizei). USA - colt M-1911A1 do końca lat osiemdziesiątych, załogi czołgów (jeszcze abramsów) etatowo uzbrajano w peemy M3 Grease Gun. W Wietnamie w całkiem regularnym użyciu, choć głównie w armii Wietnamu Południowego były zdemobilizowane amerykańskie M-1919A6 i M-1918 (razem z drugowojenną amunicją), M3 takoż były używane przez amerykańskie jednostki specjalne, natomiast M-1919A4 stanowiły uzbrojenie niektórych samolotów AC-47 (z braku sześciolufowych M134). No i co z ponadczasowym evergreenem, browningiem M2HB?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z niemiecką bronią w OC? Pewnie w końcu ją skasowano jak wycowywano z wojska PPSz i PPS, DP 28 i MAximy, które zastąpiły je. Opowiadał fater że mausery leżały na półkach, stały w stojakach, a nawet leżały w skrzyniach zapakowane w naoliwiony papier. W skrzyniach ale luzem leżała też broń krótka, na półkach leżały też emgiety. Pamiętam pod koniec lat 80-tych na lotnisku w Chojnie widziałem ruskiego wartownika z PPS-em. Koleś będąc w kompanii ochrony sztabu (tym się zajmowali , to nie jest nazwa własna) w połowie lat 80-tych miał na stanie DP 28.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- w polskim lotnictwie po wojnie był Focke Wulf FW 56 , i kilka samolotów Storh , do tego jeszcze kupione amerykańskim demobilu Paiper Cab , pozostawione przez niemców silniki posłużyły do budowy prototypu samolotu transportowego LWS MIŚ"
- Jugosłowianie chyba do pocz. lat 60-tych używali samolotów P 47
, podobnie Francuzi , ale ci wcześniej je skasowali
- pierwsza wojna Izraelsko - arabska - izraelskie B 17 pod eskortą mustangów P 51 D i czeskich Avii (BF 109 !!) bombardowały cele na synaju atakowane przez egipskie Spitfiry
- czesi zaraz po wojnie podjeli produkcje samolotu Meserschmitt BF 109 - późna wersja G , ale nie mieli do nich silników DB 605 A i zastąpili je silnikami Junkers Jumo , dzięki czemu osiągi samolotu drastycznie spadły , a piloci nazywali go mulik" , niebawem sprzedali je do izraela , a od anglików ściągneli Spitfiry Mk IX i DH Mosquito
- Finowie do lat 50 -tych latali na BF 109
- podobnie Hiszpanie - to zresztą hiszpańskie 109-tki wzieły udział w filmie Bitwa o Anglię"
z tego co jeździ po ziemi to :
- Czesi po wojnie używali czołgów Cromuel
- Syria Pzkpfw IV - pewną ich ilość żydzi zdobyli na wzgurzach Golan
- Egipt IS-3
- widziałem w Libanie Half Trucka !!
- w armii Chińskiej ISy 2 są jeszcze w rezerwie , podobnie jak u nas do niedawna T 34-85
- Kuba - widziałem na zdjęciu wojaków Fidela przy Stuarcie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za informacje.
Jeśli chodzi o T-34 u nas były widziane na ulicach w Gdańsku w czasie stany wojennego. Są na uzbrojeniu Jemenu (Pd albo Pn), używane były w Angoli, z resztą dodano do nich noktowizję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam troche oryginalnych fotek żołnierzy LWP ze zdobycznym uzbrojeniem ( i w umundurowaniu..) M.in. Zołnierz umundurowany w niemiecką kurtke pancerniacka i ze szmajserem.Na głowie rogatywka z orzełkiem. Inne fotki zołnierze ze Sturmami, emgiety , mauzery , parabelki. Pod koniec wiekszosc sprzetu nietypowego ( zdobycznego ) poszła na pomniki ( mam zdjcia z jednostek wojskowych przy niemieckich haubicach, a nawet przy działku rakietowym..)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadek (świętej pamięci) był w latach 1946-47 jak to się zwało milicjantem ,na posterunku było ich pięciu. Uzbrojenie posterunku: karabinki niemieckie kar98 szt.3 ,karabinek czeski vz.24 i karabinek polski wz.29 oraz ruski rkm DP wz.1928.Oprócz tego jeden milicjant miał zrzutowego pięknego Smith & Wesson'a kal. 9 mm.
pzdr bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie