Skocz do zawartości

Broń z WW2 po 1945


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 275
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Bedąc w wojsku w latach 1983-1985 służyłem w jednostce w Nysie /Ul Grodkowska / W magazynach ZN jeszcze w roku 1985 były T34 około 30 sztuk ,
W 1984 była mobilizacja rezerwy i cały ten sprzęt wyjechał na poligon.
Rezerwa wyposażona została w pm było tez kilka maximów.
Po około tygodniu powrócili część T34 uszkodzona była ściągana do jednostki bez gąsienic i sprzęt ten wywieziono do kasacji natomiast te które powróciły o własnych siłach wyczyszczone trafiły znów do ZN.
Uszkodzone wymieniano na t72.
Do jesieni 1985 było więc na pewno kilkanaście sztuk
jeżeli znajdę zdjecia przy t34 to zamieszczę
jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również byłem w armii w latach 83-85. W kolejówce w Przemyślu etatową broń stanowiły pm43, ale powojennej produkcji. Bardzo je sobie chwaliłem ze względu na lekkość - waliłem warty co 24, 48 godzin, to było b. ważne. Kałasznikow był dużo cięższy (miałem na szkółce w Grudziądzu). No i niektóre egzemplarze były bardzo celne. Trepy miały na stanie TT-ki (wyżsi oficerowie P-64). Kilka sztuk z tych TT-tek było wojennej produkcji (44, 45 rok)-były łatwo rozpoznawalne na pierwszy rzut oka - niesolidność wykonania (kilka razy w roku czyściłem je za panów oficerów).
W każdej kompanii było po kilka (2?) rkmD, powojennych, ale trafiały się też rakietnice wojennej produkcji.
Widziałem w Żurawicy sterty skrzyń ze świeżo wyremontowanymi pm43 (nowa oksyda itp.)- skrzynie opisane w języku rosyjskim(!), pracujący tam trep objaśnił nas, że skrzynie idą do Gdyni na statek, potem gdzieś do Afryki.
Uzbrojenie strażników cywilnych pilnujących jednego ZNu i terenu przyległego szpitala wojskowego było nawet dla mnie zabytkowe - chyba to były mosiny.
I teraz najciekawsza rzecz - w pułkowej izbie tradycji było parę sztuk zabytkowej broni. Wsród nich polski przedwojenny Browning z Radomia, ale w stanie perfekcyjnym - piękna oksyda, wyglądał jak świeżo wyprodukowany, z radomskimi biciami i orzełkiem w koronie. Niestety z przewierconą komorą zamkową. Bardzo jestem ciekawy, gdzie też on trafił po rozwiązaniu mojego pułku w końcu lat 80-tych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję wszystkim za informację i oczywiście czekam na jeszcze....
W sumie to magazyny wojskowe wydają się najciekawszym źródłem broni drugowojennej, z resztą podejżewam że niezalażnie od kraju nikt nie wie co tam dokładnie jest.
Choć wiele tej broni trafiło do różnych dziwnych miejsc na świecie w ramach ratniej pomocy" i to z obu bloków politycznych.
W kwestii wyprzedaży to też i Jugosławia sprzedaje na rynek USA swoje zasoby MG-42 i ich powojenne wersje.
Co ciekawe zgodnie z wymaganiami amerykańskimi przerobione ne ogień pojedyńczy!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna informacja, całkiem ciekawa. W książce o Wietnamie, która właśnie się ukazała jest zdjęcie amerykańskich Zielonych Beretów z 1961 r uzbrojonych w niemieckie MP 40! Używali ich bo wtedy na wyposażeniu Amerykanów były karabinki M 14 niezbyt jeszcze doskonałe.

PS. Tego samego posta wkleiłem do innego wątku o użyciu broni zdobycznej, żeby wszyscy zainteresowani dostali ode mnie wiadomość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Przeglądałem Soldiers of fortune", był artykuł o broni w
Afganistanie. Miejscowym rusznikarzom płacą 15 USD za remont sztuki broni. Na fotce był właśnie 2 wojenny czeski ZB-30, odremontowany i wchodzący znowu na służbę do wojsk rządowych - stan idealny. Jako ciekawostka - Amerykanie masowo wykupują stare egzemplaże broni z rynku - kapiszonowe, broń białą itp, potem wywożą do domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He fajny topic :o) Pierwszy raz go widzę, a temat to niewątpliwie emat rzeka".
W Afryce, Ameryce Połódniowej, pełno jest sprzętu z II w św. Pomijając broń lekką, to duużo krajów Afrykańskich ma czołgi i inny sprzęt pancerny z II w (Shermany, T-34, Halftracki). Pamiętam też zdjęcia z ostatniej wojny domowej na Bałkanach - zniszczone Shermany (ja się upieram, że widziałem Panterę, ale to mogło być jakiś fikuśne ujęcie jakiegoś USAmańskiego niszczyciela czołgów).
Znalazło by się kilka okrętów (krążownik zatopiony przez Anglikw pod Falklandami to był drugowojenny, jest w Am poł pare niszczycieli - albo ostatnio je wymieniali, na Tajwanie do dziś używają II wojennych amerykańskich okrętów podwodnych!!) Okrety wogóle sa wyjątkowo długowieczne, w Szwecji do lat 60 uzywany był pancernik ochrony wybrzeża Gustav VI, Chilijski Alminane Latorre wycofany w 1959 pamiętał bitwę Jutlandzką, nie mówiac o typie Iowa wycofanym całkiem niedawno.Do WBr przypłynął niedawno lotniskowiec który wykupili na muzeum (II wojenny, chyba z Am. poł, ale ta pamięć...;o) )
Samoloty to po II wojnie były chojnie rozdawane (lub sprzedawane) np dużo latających dzisiaj P-47, P-51 było ściaganych w latach 70-80 z Am południowej. W latach 90 wycofano z lotnictwa RPA Texany (zasiliły flotę cywilnych warbirdów)
Jeśli chodzi o broń strzelecką, to chyba do dzis są u nas w magazynach mobilizacyjnych PPSz i PPS, do niedawna używane w różnych służbach wartowniczych (zakładów przemysłowych).MG-42 to przeciez do dzisiaj jest produkowany z niewielkimi zmianami jako MG-3.

pzdr
michał ł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu wchodzilismy z kumplami mniej legalnie" ;) na teren Cytadeli w Grudziadzu, ktora jest jak wiadomo jednym z wazniejszych miejsc jesli chodzi o skladowanie broni i naprawe w Pomosrkim Okregu Wojskowym. Na zlomie oprocz pogietych czesc do kbk AK i innego tego typu zelastwa lezal... magazynek do 98k, wnioskuje wiec ze pewnie jeszcze gdzies sie po magazynach im pare sztuk pałęta ;). Co do uzbrojenia II-wojennego - to oczywiste ze wiekszosc biedniejszych krajow do dzis go uzywa, w koncu bron (przede wszystkim strzelecka) nie starzeje sie tak szybko. Warto wspomniec ze najstarsza produkowana do dzis amunicja (bo od 1891 r.) jest amunicja syst. Mosina 7,62. To nawet starsza niz II wojna ;) O 9 mm Para nie wspomne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu wchodzilismy z kumplami mniej legalnie" ;) na teren Cytadeli w Grudziadzu, ktora jest jak wiadomo jednym z wazniejszych miejsc jesli chodzi o skladowanie broni i naprawe w Pomosrkim Okregu Wojskowym. Na zlomie oprocz pogietych czesc do kbk AK i innego tego typu zelastwa lezal... magazynek do 98k, wnioskuje wiec ze pewnie jeszcze gdzies sie po magazynach im pare sztuk pałęta ;). Co do uzbrojenia II-wojennego - to oczywiste ze wiekszosc biedniejszych krajow do dzis go uzywa, w koncu bron (przede wszystkim strzelecka) nie starzeje sie tak szybko. Warto wspomniec ze najstarsza produkowana do dzis amunicja (bo od 1891 r.) jest amunicja syst. Mosina 7,62. To nawet starsza niz II wojna ;) O 9 mm Para nie wspomne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Co do pojazdów to w latach 50tych w LWP uzywano jeszcze Studebackerów, Willysów i Dodge. Dziadek sam nimi jedzil.
Pozatym jak zaczal pracowac w 1957 roku w Lasach Panstwowych jako lesniczy to dostał jako pojazd słuzbowy wojskowego Harleya :) na stanie mieli tez Dodge'a ( mzoe gdzies sie wala nawet karnister od niego bo dziad cos wspominal ostatnio ale glowy nie dam.
Stary pod koneic lat 60-tych był w jednosce wojsk inzynieryjnych. Na poczatku mieli PP43 potem wymienili na kałasze. Pozatym na stanie jednostki w magazynie stary widział Maxima :) ale nigdy go nei uzywali.
Co od wyposazenia jednostek radzieckich to podobno tragedia. Stary sie dziwil ze polacy mieli nowoczesniejsza bron niz ruscy.


Gunship
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem fotki z Iraku.
Pojawiło się tam: http://community.webshots.com/photo/85109294/85109402JyMaot
podobne do niemickej 150 na podwoziu Lorraine:
http://www.wargamer.com/cm/sdkfz135_1.htm
Czy może ktoś to potwierdzić?
Są też Shermany.

Trudno stwierdzić, jest to jakaś wystawa przykoszarowa, czy muzeum, a może były one nadal w służbie?

Też resztki samolotu w Libii, do Linków już dodałem odnośniki do fotek sprzętu WW2 na tych samych stronach, ale jeszcze:
http://community.webshots.com/user/stahlgewitter33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w komplecie koło zapasowe ;-)

Najprawdopodobniej pracował kiedyś kaminiołomie (jest ich sporo w okolicy - głównie nieczynne). Obok ciężarókwi były jeszcze inne maszyny ciężkie (koparka wrak z lat 60-tych i maszyna do wyrównywania dróg- może być stara-ww2? )

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć coś więcej o marce pojazdu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie