Skocz do zawartości

niemieckie porażki we wrześniu 1939


Rekomendowane odpowiedzi

CWSM11 napisał:

Parowóz Tych rzeczy co piszesz nie da się czytać, a tym bardziej komentować. Historii to ty raczej nie znasz, a przynajmniej Polski z tego okresu. Trochę się doucz. odróżnij wojnę od kampanii, Działania w 39 miały za zadanie zatrzymać wroga ostatecznie na linii Wisły przez 2-3 tygodnie do momentu ruszenia aliantów. I raczej cel został osiagniety mimo walki na dwóch frontach"

Tego też nie da się czytać. 2-3 tygodnie to okres między 14.09 a 21.09. O ile się nie mylę Niemcy byli pod Lwowem 12.09 a w Brześciu 16.09 i chyba te miasta leżą poza linią Wisły (chyba że mam złe mapy). Więc jaki cel" został osiągnięty ? No ale najlepiej zwalić wszystko na sojuszników. Za złe stopnie w szkole też winny jest nauczyciel o się czepia", a potem w pracy szef się czepia" itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
panowie troche juz siedze w temacie i interesuje mnie jedno jak wygląda wiązka granatów?? widziałem już niemiecki tzw. pepanc-to mozna uzanć jako wiązka ale polskie?? jak mozecie to zapodajcie fotke jak to wyglądało i jak się odbezpieczało, bo jakoś moja wyobraźnia nie jest w stanie stworzyć sensownego obrazu:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revolt - sluszne pytanie. W moim rozumieniu jak dotad 'wiazka' granatow jest rzucana przez kilku zolnierzy! W tym wypadku moze chodzi o pewna ilosc granatow w worku czy tez chlebaku etc. Skoro mowa jest o zwalczaniu pojazdu na najblizsza odleglosc, jest to mozliwe. Nie jest to najlatwiejszy manewr jesli takie cos jest przygotowane napredce (odbezpieczyc, wrzucic do worka, zamknac worek, rzucic) wiec smierc zolnierza od wybuchu przynajmniej nie przeczy takiemu rozwiazaniu zagadki. A swoja droga, nad wyraz dzielny czlowiek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiotrRadz:
To niemożliwe, aby Szkopy nie zrobili zdjęć innym rozprutym konserwom"

Obawiam się, że jest to jak najbardziej możliwe. Dobrze obfotografowanie są obiekty znajdujące się na głównych trasach przemarszu wojsk niemieckich. W ich przypadku jest znanych wiele odbitek. Jednak są też takie, które znamy tylko z jednego zdjęcia.
Tak, więc wszystko jest możliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Polsmol i innych

I tak nie jest źle. Jeszcze do niedawna w ogóle wątpiliśmy w to, że uda się znaleźć wojenne fotki z MSczonowa, a teraz okazuje się, że dzięki takim pozytywnie zakręconym szperaczom (chyba nikogo nie uraziłem)możemy je oglądać i to nawet w liczbie kilkunastu sztuk. To naprawdę super.

Apetyt rośnie w miare jedzenia. Najwięcej zniszczonego sprzetu stało ponoć wzdłuż ulicy Warszawskiej i Rawskiej, czyli na trasie przejazdu lub przemarszu niemieckich kolumn.Widziałem już niesamowite ujęcia z ulicy Rawskiej, a z Warszawskiej jeszcze nie. Wierzę jednak, że doczekam się obrazków rodem z wyjazdu z miasta w kierunku stolicy. Jeżeli znajdę je pierwszy z pewnością pokażę na tym forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... W 1935 r.na poligonie w Zielonce przeprowadzono próby użycia wiązek granatów zaczepnych i obronnych umieszczonych w specjalnych torbach . Wobec niewielkiej odległości rzutu kilku granatów oraz dużego prawdopodobieństwa rażenia rzucającego , z projektu szycia specjalnych brezentowych pojemników - worków zrezygnowano ..."

Z . Gwóźdź Polskie granaty ręczne " WPT 7/88 .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Na stronce World War II day by day znalazłem interesującą fotkę z września 39. Jak się nie mylę to jest niemieckie półciężarówka rozbita jak sądzę przez polską artylerię???
Nie produkował tego czasem Mercedes???

Link do stronki:
http://www.wwiidaybyday.com/
Jest tam wiele ciekawych fotek z 2 Leichte Division i Luftwaffe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Ktoś tu się nie przyłożył, prawda?

Chciałbym poprawić wszystkie błędy Pavelocka (a było ich wiele!).

>dwudniowa bitwa pod Kazanowem Koneckim , gdzie wieś przechodziła kilka razy z rąk do rąk .

To jedno prawdziwe zdanie napisane w tym poście.

>Niemcy dostali niezłego łupnia 6-8 IX ,niestety z braku amunicji polskie oddziały wycofały się w trzech grupach :
1. Z rannymi do Końskich
2.wieś Antoniów pod Chlewiskami gdzie większość poszła w rozsypkę.
3.Pod wieś Krasna-Mokra , gdzie stoczyli małą potyczkę z Niemcami .

Bzdura! >>Powodem opuszczenia Końskich nie był brak amunicji, a zagrożenie okrążenia przez 1 i 2 Dywizje Lekkie Wehrmachtuw okol. Krasnejwycofać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Cześć, witam wszystkich. Wątek martwy od 2 lat, a szkoda bo niezmiernie ciekawy. Grzebiąc ostatnio po necie natrafiłem na taką stronkę: http://www.1939.pl/biografie/niemcy/briesen.htm Czy wie ktoś z Was może coś więcej na ten temat? Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje. Co do omawianej przez Was wiązki granatów", to pamiętam że w Monte Cassino" Wańkowicza pojawia się informacja, iż Polacy używali takiej broni do niszczenia niemieckich bunkrów. Nie pamiętam dokładnie, bo czytałem tę lekturę jakieś 10 lat temu, ale wydaje mi się, że jest tam opis jak przygotowywano taką wiązkę". Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istny pogrom to rozbicie batalionu z 19 DP na szosie ze Szczercowa do m. Lubiec. Niemcy defilowali zwartą kolumną przed strzelnicami polskich schronów, obsadzonych przez 83 pp z 30 DP. Do akcji włączyły się moździerze pułkowe i artyleria.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 8total4
To nie było kontruderzenie. 83 pp zajmował stanowiska obronne, a niemiecki batalion najprawdopodobniej pomylił drogę i nie rozwinięty wszedł na polskie ckm. Tak przynajmniej wynika z kroniki niemieckiej 19 DP pisanej przez Knobellsdorfa.
Do infamis
Kurt von Briesen został ranny w bitwie nad Bzurą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie