Skocz do zawartości

Forteca

Użytkownik forum
 • Zawartość

  1091
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

  nigdy

Reputacja

0 Neutral
 1. Forteca

  W finlandii dzisiaj padalo....

  Jako że na W-tte była standardowa armata z 14 DAK-u to chyba nie dziwne że była przekalibrowana ? Nb, jak jest różnica między 02 z zakładów Putiłowa a Obuchowa, pomijając bicie na lufie ?
 2. Forteca

  W finlandii dzisiaj padalo....

  Czy ktoś może przetłumaczyc ten bełkot powyżej ? Co to jest Filadji" ??? Patron, specjalnie dla Ciebie - nie Maxim, ale Vickers-Terni, też 40 mm na taśmę. I też z Finlandii ;)
 3. Forteca

  W finlandii dzisiaj padalo....

  ====== Dla porzadku to Finskim monopolem jednak nie byly - jak pisalem powyzej ma taka Duxford (aczkolwiek tez z Finlandii) i trudno mi uwierzyc ze w bylym ZSRR nie ma ani jednej. ====== Gebhard, oczywiście są pojedyncze sztuki w poszczególnych krajach, jedna jest też we Francji na forcie Pompelle w Reims, ale u nas będzie ich więcej ;) Nie tyle co u Finów, ale też dużo. No i będzie komplet z przodkeim a takich to naprawdę dużo nie ma
 4. Forteca

  W finlandii dzisiaj padalo....

  Oczywiście można powiedzieć że to ie ten konkretnie numer" i narzekać, w końcu to sport narodowy. Podobne zarzuty pmożna postawić niektórym Boforsom", że nie nasze dokładnie. Ale sprzęt ten był na wyposażeniu WP w wersji pierwotnej (co już powiedział Gebhardt), a armata wyprodukowana w 1915 mogła brać udział w działaniach wojennych na terenie Polski w PWS. ===== Po prostu pozostaje znak zapytania czy poszczegolne egzemplarze przetrwaly w stanie niezmienionym do 1939 i jesli tak to czy walczyly. ===== Dwie z trzech są niezmienione, jedna ma pneumatyki i przekonstruowane zawieszenie, ale da się to odkręcić. Jest to armata, konic końców, jakiej nie miał do tej pory w zbiorach w Polsce nikt, i na świecie (poza Finlandią) też jest unikatem.
 5. Forteca

  W finlandii dzisiaj padalo....

  Można, za pomocą kogoś kto jest na miejscu i trzyma komórkę - i wykaże sie refleksem zanim aukcjonator" klepnie młoteczkiem w fanta
 6. Forteca

  Schrony SGO Narew

  Mogę, ale do pzyszłego tygodnia jestem zajęty skanowaniem Kriegstagebucha ;)
 7. Forteca

  Schrony SGO Narew

  Khem, jpg to chyba na wszystkim odpala...
 8. Forteca

  Schrony SGO Narew

  Znaczy TEN przy drodze na miastkowo ? Ale on nie miał żadnej strzelnicy.
 9. Forteca

  Schrony SGO Narew

  Ale to chyba ten co u dr Miniewicza - już tutaj jest, post z 2006-11-06 11:57:00
 10. Forteca

  Schrony SGO Narew

  ===== Sqh, nie punkt widokowy ale karczma, jakieś 30 m niżej. ===== Szymon miał na myśli punkt widokowy NA poziomie Karczmy - ew. można to nazwać arsem"
 11. Forteca

  Schrony SGO Narew

  A oto i on.
 12. Forteca

  Schrony SGO Narew

  Tylko że to co widac na fotce wyżej to jest wyjście awaryjne. Na wcześniejszej stronie jest plan tego obiektu (bild 98). T ooczywiście nie lepak, bo wejście (to normalne) było proste, bez labiryntu.
 13. Forteca

  Schrony SGO Narew

  I jego planik, źródło jak wyżej
 14. Forteca

  Schrony SGO Narew

  W powieści L. Bakuły Wizna" jest opis, jak transportowano kopułę: ...przywieziono ją na sprzężonych podwoziach ciężkich wozów. Była szczelnie przykryta plandeką i zamaskowana gałęziami choiny..." ...Od szosy pod górę, aż do budowanego obiektu szła specjalnie przygotowana droga poślizgowa, po której kopułę miały ciągnąć konie. Ustawiono własnie pomosty, po których miała ześliznąć się z wozu na drogę. Były one zbudowane z bali krawędziaków, jak cała droga ąż na szczyt góry. Na nich połozono stalowe blachy, posmarowane towotem dla lepszego poślizgu. Kopuła ważyła około ośmiu ton. Zdjęto maskowanie, odpięto plandeki. Obok czekały już dwa zaprzegi po cztery konie w każdym, po obu stronach przygotowanej drogi, gotowe do ciągnięcia kopuły w górę..." Bakuła mieszkał w Ustce, tam gdzie jeden z weteranów Wizny, S. Słoma, więc mógł mieć relacje z pierwszej ręki.
 15. Forteca

  Schrony SGO Narew

  Zdjęcia czołgów niemieckich z 1939 r. pod Wizną można sobie zobaczyć w niemieckiej ksiażeczce okresu wojny Czołgi zamykaja pierścień". Zaś czołgi z literką G" mogły być w tych okolicach (szeroko rozumianych) w 1941 roku.
×

Powiadomienie o plikach cookie