Skocz do zawartości

Radiostacja Babice


tbrk

Rekomendowane odpowiedzi

A owszem, i zapewne nie tylko to...

No właśnie - jeżeli ktoś jest zainteresowany darmowym pozyskaniem kilkudziesięciu fragmentów fotoplanów Warszawy z lat 1940-45, niechaj chwyta aparat, bieży do Muzeum i uskutecznia reprodukcje tych, wywieszonych na Ścianie Pamięci od strony Ogrodu Różanego.

Tak jak to zrobiłem na spokojnie i bez tłoku dziś rano :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 150
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Szczerze mówiąc wczoraj nie wpadłem na to, że są jeszcze zdjęcia z drugiej strony muru. Za to dzisiaj - po podpowiedzi... - do tej pory nie mogę się jeszcze otrząsnąć... No i teraz siedzę, i sklejam po kawałku te fotki. :) Ciekawe czy planują je wydać? (najlepiej w formie elektronicznej) Pytałem, ale jakoś nikt nie był zorientowany.

To jest np. fragment niem. fotoplanu pokazującego rozmieszczenie ruskich wojsk na prawym brzegu Wisły >>>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dobrze zrozumiałem twoje intencje. Dlatego pisałem o tej iewiadomej konstrukcji". Może - naiwnie gdybając - jeden maszt stał na czworonożnej" podstawie. I taki cokół byłby jedną z czterech nóg? Zdjęcie lub schemat wszystko wyjaśni.

Przy okazji wstawię cytat nt. radiostacji z Korzeni miasta" J. Kasprzyckiego - jest nieźle klimatyczny:

[...] radiostacja transatlantycka była charakterystycznym składnikiem tego przedpola Warszawy. Gdy jechało się z zachodu Szosą Górczewską, widziało się z daleka - jak dziś Pałac Kultury - potężne maszty, górujące nad lasami. Strategiczne położenie dało się tym krańcom stolicy we znaki również w l. 1939-45. Niemcy natychmiast je docenili i skorzystali z istniejących wojskowych, znacznie je rozbudowując. Na szlakach między Powązkami a Babicami spotykało się ciężarówki pracującej dla Wermachtu niemieckiej firmy Willy Keymer-Hoch-Tief u. Strassenbau, która stawiała nowe bunkry, magazyna, warsztaty, koszary w Boernerowie, Parysowie, przy fortach: Babice, Wola, Bema. Zajmowała na swoje składy teren obok gimnazjum im. Sowińskiego przy ówczesnej ulicy Kraszewskiego (dziś: Rogalińska)."

Dalej Kasprzycki pisze, że jak w latach 60-tych spacerował po lesie wzdłuż ul. Księżycowej, to ... ujrzałem jak niewinny stóg siana przesuwa się sam o kilka metrów, zaś na jego dawnym miejscu wyłania się wyrzutnia rakietowa".

Moim zdaniem trochę przesadzil... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie podpór tego typu powinno być 40 jeżeli 4 tworzyły jeden maszt te które ja znalazłem są w lepszym stanie niz te na zdjęciach. Czy ktoś znalazł wszystkie budki wartownicze ja znalazłem jedna która jest inna niż te na zdjęciach. Podpory i budka wartownicza przeze mnie znaleźona jest po prawej stronie ul. radiowej jadąc od bemowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wszystkie te (moje) fotki są z lewej strony Radiowej. :) Ale to fajnie, że po prawej też się roi od tych budek i cokołów.

(przy okazji: na tym planiku powyżej żólta linia oznacza Radiową a fioletowa: Księżycową - tam gdzie pan Kasprzycki widział samojezdne siano.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
witam.
milo mi zakomunikowac, ze zainspirowany wypowiedziami zamieszczonymi na forum, moj kolega Adam Nogaj( zajmujacy sie historia polskiego krotkofalarstwa i wojsk lacznosci), zamiescil na stronie http://historia.spdxc.org.pl/ material o stacji transatlantyckiej autorstwa jednego z nestorow polskiego krotkofalarstwa, pana Henryka Slomczynskiego SP5HS. zapraszam do lekury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwintal, sorki, dawno nie zaglądałem. Moje zdziwienie tą częstotliwością - to dlatego , że 16,42 kHz to jest jeszcze akustyka. No ale przecież na tym forum mówimy o zaraniach Radioelektroniki w Polsce. Acha , entuzjastom retro-elektroniki polecam gorąco książkę Grzegorza Nowika - anim złamano Enigmę".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adler za link do artykułu! Fajnie, że wątki proste, radosne mogą być inspiracją.

Uzupełnię tylko ilość podstaw masztów, które są widoczne w terenie: nie ma tylko jednego - tego, który powinien się zanjdować na terenie lotniska - na przedłużeniu pasa startowego.
Onegdaj (zainspirowani tym wątkiem :) udaliśmy się z Sqh na ich poszukiwanie, odgrzebywanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
SP5HS ma na imię Krzysztof, a nie Henryk.

Zobaczcie zdjęcia z bliźniaczej radiostacji w Grimeton na stronie
http://otwock.org.pl/relacje/2005.11.0210.HejaSverige/index.htm
i spróbujcie sobie wyobrazić, że jesteście kilkadziesiąt lat wcześniej w Babicach.

Coś mi się zdaje, że linię masztów przetnie trasa S-7. Szczegóły na:
http://www.siskom.waw.pl/mapy/strona-map/s7-bemowo-lomianki.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment polskiej mapy:

1:500 000
Wojskowy Instytut Geograficzny
Sztabu Generalnego W.P.
WIG
Warszawa 1946

Ten symbol oznacza prawdopodobnie radiostację, a nie maszt, ale na tej mapie widnieje również bocznica kolejowa do Palmir rozebrana, o ile pamiętam, w roku 1943.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Nazwa Radiostacja Babice jest nazwą mylącą, ponieważ w skład Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej w Polsce wchodziła także cęść Odbiorcza, która znajdowała się w Grodzisku Mazowieckim. Dlatego wydaje się bardziej właściwym używać nazwy Nadajnik w Babicach lub Nadajnik Babice.
Obszerne informacje o Nadajniku w Babicach, w szczególnośći jego unikalnej anteny, który był nadawczą częścią Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej w Polsce, znajdują się w http://www.nadajnik-babice.pl/
Ireneusz Dobiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie