Sedco Express Napisano 19 Lipiec 2019 Napisano 19 Lipiec 2019 44 minuty temu, bodziu000000 napisał: Niezwykle ciekawe, rzadkie zdjęcie przedstawiające samolot sanitarny Breguet Bre XIVTbis. Zakupiony we Francji został zmontowany w kwietniu 1926 r. w CWL (Warszawa) i otrzymał numer S.10.1. Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne przekazało go do dyspozycji 1.PL w październiku 1926 r. Po uszkodzeniu przy przymusowym lądowaniu w czerwcu 1927 r. samolot był remontowany w CWL i oblatany w maju 1928 r. Ponownie uszkodzony w sierpniu 1928 r. znajdował się w remoncie od października 1928 r. do stycznia 1929 r. Samolot był zbudowany we Francji już jako sanitarny a prócz niego w lotnictwie polskim użytkowano jeszcze jako sanitarne trzy Breguety - nr. CWL 10.40 (1935 r.) 10.51(1936 r.) i 10.90 (1936 r.) - w nawiasach data kasacji. Wszystkie zostały przebudowane z wersji Bre XIVA2 (rozpoznawczy).
bodziu000000 Napisano 22 Lipiec 2019 Napisano 22 Lipiec 2019 Książka z 1924 r pod tytułem "Pierwszy samolot sanitarny W.P." 1
bodziu000000 Napisano 14 Wrzesień 2019 Napisano 14 Wrzesień 2019 samolot sanitarny RWD 13S (SP-BMY) 22.11.1937
Agnieszka.Te Napisano 11 Styczeń 2020 Napisano 11 Styczeń 2020 Bardzo ciekawe informacje tutaj Państwo zamieszczacie. Trafiłam do Was szukając informacji o lotnictwie ratunkowym podczas pierwszej wojny światowej. Według mojego dziadka, jego ojciec był sanitariuszem na takim samolocie w Lidzie. Jenak sprawdziłam informacje o lotnisku w Lidzie i okazuje się, że podczas tamtej I WW nie było tam nic istotnego . Czy moglibyście Państwo wskazać mi kierunek gdzie mogłabym znaleźć więcej informacji dotyczących sanitariuszy lotniczych podczas I WW?
KayFranz Napisano 12 Styczeń 2020 Napisano 12 Styczeń 2020 Nic z tego - to ślepa uliczka. Lotnictwo sanitarne to dopiero lata 20-te. Oczywiście wcześniej sporadycznie zdarzało się, ze przewożono rannych samolotem, ale - po pierwsze nie było samolotów przystosowanych do transportu na noszach, więc ranny musiał samodzielnie wdrapać się do kabiny, a po drugie - było to doraźne, więc nie mogło być kogoś, kto pełnił funkcję sanitariusza. Na pewno dziadek miał na myśli wojnę 1914-18?
Sedco Express Napisano 12 Styczeń 2020 Napisano 12 Styczeń 2020 Początki zorganizowanego lotnictwa sanitarnego - Francja 1921 r. (ewakuacja rannych i chorych żołnierzy z Syrii i Maroka). W Polsce od 1923-1924 r.
bodziu000000 Napisano 18 Luty 2020 Napisano 18 Luty 2020 "Cegiełka na samolot sanitarny, ufundował J. W. P. ... wpłacając 50 groszy." Cegiełka wydana przez Sekcję Lotnictwa Sanitarnego przy Wojewódzkim Komitecie LOPP
bodziu000000 Napisano 6 Październik 2020 Napisano 6 Październik 2020 Przekazanie wojsku samolotów sanitarnych Lublin R-XVI i LWS-2
KayFranz Napisano 6 Październik 2020 Napisano 6 Październik 2020 Raczej tylko tego drugiego. Między datami przekazania wojsku Lublinów R-XVI (wiosna 1935) a LWS-2 (maj 1938) jest spora różnica. Po drugie - LWS powstała na gruzach zakładów P&L (produkującej Lubliny) czyli nie mogły w tej samej chwili zostać przekazane. 1
Hornet Napisano 6 Październik 2020 Napisano 6 Październik 2020 Sam kształt cowling-u świadczy,że to LWS-2 i o innych cechach już nie wspomnę...
Wojtek_1 Napisano 6 Październik 2020 Napisano 6 Październik 2020 Zdjęcie to jest też w NAC-u... https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/5949451/obiekty/286582#opis_obiektu
Sedco Express Napisano 6 Październik 2020 Napisano 6 Październik 2020 (edytowane) 8 godzin temu, bodziu000000 napisał: Przekazanie wojsku samolotów sanitarnych Lublin R-XVI i LWS-2 29.05.1938 r. w Warszawie przekazano LWS-2 (na zdj.) - był to prototyp . W sumie tego dnia przekazano wojsku - 1egz. LWS-2 i 2 egz. RWD-13S. W gazetach błędnie pisano o przekazaniu w tym dniu siedmiu samolotów, w tym również 4 egz. Lublin R-XVIb (i stąd ten opis zdjęcia), ale samoloty te już były eksploatowane od wiosny 1935 r. (jak wspomniał KayFranz). Edytowane 6 Październik 2020 przez Sedco Express
bodziu000000 Napisano 16 Październik 2020 Napisano 16 Październik 2020 1938 r. Lotnisko wojskowe Kraków – Balice
Sedco Express Napisano 16 Październik 2020 Napisano 16 Październik 2020 1 godzinę temu, bodziu000000 napisał: 1938 r. Lotnisko wojskowe Kraków – Balice Powtórka z rozrywki. Spirit of Warsaw Napisano 15 Styczeń 2017 Na pierwszym planie sanitarka z Lublina, w tle dwa PZL.7a nr 1 i nr 7 (ze 162 EM 6. Pułku Lotniczego - uskrzydlony gronostaj) Samoloty Lublin.RXVIb miały rej. cywilną ale ewidencje wojskową, niektóre z samoloty przeszły w 1938 r. pod jurysdykcję wojskową. Po raz, chyba, pierwszy widzę Lublina.RXVIb z szachownicą.
Koloman Napisano 16 Październik 2020 Napisano 16 Październik 2020 24 minuty temu, Sedco Express napisał: Powtórka z rozrywki. Kiepska ta powtórka. odgrzewany kotlet nie smakuje!
balans Napisano 16 Październik 2020 Napisano 16 Październik 2020 (edytowane) 4 godziny temu, bodziu000000 napisał: 1938 r. Lotnisko wojskowe Kraków – Balice Czy na polowym lotnisku w Balicach była betonowa płyta postojowa i jakiś hangar? Edytowane 16 Październik 2020 przez balans
Koloman Napisano 26 Listopad 2021 Napisano 26 Listopad 2021 Wrzesień 1933. Prez.Mościcki otwiera wystawę sanitarną w Poznaniu.
Sedco Express Napisano 27 Listopad 2021 Napisano 27 Listopad 2021 W dniu 23.11.2021 o 19:57, Bartee napisał: Pierwszy z prawej płk pil. Franciszek Wieden na tle jak sądzę sanitarnego Hanriota H-28S
Koloman Napisano 27 Listopad 2021 Napisano 27 Listopad 2021 8 godzin temu, Sedco Express napisał: Pierwszy z prawej płk pil. Franciszek Wieden na tle jak sądzę sanitarnego Hanriota H-28S Zgadza się!. A pułkownik w środku to byłby Janusz de Beaurain. Oczywiście opis na odwrocie "sierpień 39" jest całkowicie fałszywy gdyż: - wszyscy lotnicy noszą mundury starego typu, nienoszone w 1939 roku - Franciszek Wieden (na fotografii w stopniu podpułkownika) i Janusz de Beaurain (na foto: pułkownik) na poczatku 1937 roku awansowali odpowiednio; na pełnego pułkownika i generała brygady ze starszeństwem 17.marca 1937. - Franciszek Wieden w listopadzie 1936 został dyrektorem Departamentu Lotnictwa Cywilnego w Ministerstwie Komunikacji i od tego czasu mundur zakładał sporadycznie nosząc się "po cywilnemu". Okres w którym wykonano fotografie oceniam najpóźniej na połowę lat 30-tych.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się