Skocz do zawartości

Brygada Swietokrzyska NSZ-1945r.


Rekomendowane odpowiedzi

Zgadzam sie z opinią jaca2003. Już sam fakt przejścia tak licznej jednostki do Czechosłowacji w warunkach wojny śmierdzi mi na kilometr. Nawet w tamtym końcowym okresie to nie było normalne. No, chyba, że niemiaszki poklepały ich po pupci i dały lizaki na drogę. Co do świadków to byłbym ostrożny. Spotykam takich co chwalą AL a przeklinają Narodowców. Zresztą w Polsce jest tendencja, że z każdego bandyty robi się bohatera o ile bił czerwonych. Zdrajcy pozostana zdrajcami! Może kiedys doczekam się chwili, gdy historia osądzi kto walczył za Polskę a kto był pospolitym mordercą i bandytą. Niestety Brygada NSZ zbyt często gloryfikowana jest przez tumanów spod znaku miecza i krzyża oraz innych skrajnie narodowych środowisk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat dość ciężki i kontrowerstyjny, więc niezbędne jest tu zachowanie zimnej krwi. nie ulegajmy emocjom.
Prawda jest taka,że każy ustrój wywyższa" swoich z drugich robiąc tych złych. Tak było za PRLu - AK, ale i tak jest teraz- po macoszemu traktowana jest AL, GL a i w tym pędzie dokopania komunistom czy Ruskim również i LWP.
Prawda jest też taka, że o nikim nie można powiedzieć, że ma czyste ręce - choć przyczyny tego każdy może dowolnie interpretować - dla jednych bohaterzy dla drugich zdrajcy itp. Osobiście przychylam się do opini kolegi Jacy 2003, natomiast przez wypowiedź Kolegi Trapera 7 przebija nienawiść do Ludowców i Rosjan - którzy było nie było jednak te ziemie wyzwolili i na naszych ziemiach gineli.
Pisze w ogólnikach, albowiem uważam że w tego typu dyskusjach na poparcie swoich zdań" należałoby przytoczyć konkretne fakty, daty itp. Argumenty i fakty kontra argumenty i fakty. Emocjonalne podchodzenie do sprawy nic tu nie da.
pozdr. wons.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

A mi babcia opowiadala ze zadna partyzantka nie byla tak okrutna jak NSZ. Opowiadala ze z niemcami nie walczyli tylko zwalczali inne grupy partyzanckie.
Z tego co przeczytalem z linkow u Bjara bylo ich chyba najwiecej dlatego moze tak dzialali jak dzialali.
Jednak walki pomiedzy partyzantami czy z NSZ, czy z AK czy nawet z AL to dla mnie chora sprawa w momencie gdy sie walczy z okupantem niemieckim.

Z powazaniem vonadamski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gloryfikuję AL i Ruskich i nie potępiam w czambuł całego NSZ.Ta dyskusja była o Brygadzie Świętokrzyskiej a nie o innych oddziałach NSZ.Zdrada jest zdrada i nie ma co szukac usprawiedliwienia dla Bochuna.Tak samo jak dla Witkowskiego z Muszkieterów bądż super szpiega polskiego Kalkowskiego.Oni tez na poczatku robili dobra robote a potem poszli na współprace.A w tym wszystkim najtragiczniejsze jest że w Oswiecimiu cz Majdanku tysiące ludzi wypatrywało Armii Czerwonej jako siły która im zycie uratuje podczas gdy tysiące ludzi w sowieckich obozach pracy oczekiwało przyjścia Niemców jako wyzwolicieli.
I niech to wam panowie gloryfikujący zdrajców da do myslenia.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ,żeby nie było że gloryfikuję NSZ. Piszę to ,co słyszałem od starszych ludzi. A we współpracy Brygady z Niemcami coś musiało byc ,na zdjęciach z eneszetowcami z wiosny 1945 r. widać ,że KAŻDY prawie żołnierz uzbrojony był w karabinek szturmowy MP-43/MP-44/StG-44 - dostawali to chyba od Niemców ,bo zdobyczy by tyle nie mieli.

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej zasadzie to AK tez kolaborowało z anglikami.Nie można uogulniac ze AL kolaborowało z okupantem sowieckim. Wtedy gdy powstawało GL a potem AL nie było na ziemiach polskich okupacji sowieckiej.okupację przyniesli dopiero sowieci na bagnetach.i nie wiem czy można mówić tu o okupacji bo jednak jakiś rząd istniał były jakieś siły zbrojne a ze zależne i podporządkowane to już inna sprawa.jezeli kolega przyjmuje ze byliśmy pod okupacja to w tym momencie powinieneś wystąpic z wnioskiem o aresztowanie wszystkich którzy kiedykolwiek znalezli się w PZPR ZSMP lub odbyli służbe w LWP poniewaz oni równiez kolaborowali z sowieckim okupantem.I w tym momencie możesz przyjąć za pewnik twierdzenie z seksmisji ze Kopernik też była kobietą.jak widać z moich wypocin nie kazdy miał wybór gdzie trafia.Wielu trafiło do AL bądż BCH poniewaz nic innego w okolicy nie działało.I tęż nie pytali sie co to za organizacja i jakie ma cele polityczne wazne było ze walczy z Niemcami.co do NSZ po rozkazie scaleniowym cześc organizacji podporzadkowała się AK a inni wybrali własną droge.szkoda tylko że potrafili otumanic tak wielu.
Pozdrawiam i pomyśl jayms zanim uogulnisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ze wschodu czy z zachodu bez pomocy z zewnątrz nasze podziemie nie utrzymało by sie długo.owszem GL robili ludzie z moskwy ale czy przypadkiem nie byli to polscy komunisci którzy uciekli do wielkiego brata w latach 30?Nie byli to zupełnie obcy ludzie niewiadomo z kad.A w tym kraju jest tak pop... że każda partia czy organizacja jaka by nie była to i tak znajdzie zwolenników.(patrz giertych czy kiedys tymiński).Ale wracajac do GL oni też jakbyś nie patrzył lali niemców jak umieli.nawet sobie przypisali utworzenie pierwszego oddziału partyzanckiego.I nie slyszałem o jakiejkolwiek ich współpracy z okupantem.Nie mówię o poszczególnych członkach ale o organizacji.A jednak NSZ nie kryło tego ze pomoc niemcom w walce z sowietami jest obowiązkiem Polaka.jak juz wcześniej pisałem ubolewam tylko że znależli tak wielu chetnych do swoich poronionych pomysłów.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca pomoc niemcom w walce z sowietami" co Ty bredzisz człowieku?! Masz jakieś dowody? Czym innym jest walkaz dwoma wrogami, a czym innym kolaboracja ze szwabami choćby przeciwko sowietom. Obrażasz wielu uczciwych żołnierzy NSZ którzy walczyli za Polskę. To że jest to forum publiczne i mamy demokracje nie oznacza że można wypisywać dowolne pierdoły i przekłamania. Weżmy jakąś odpowiedzialność za swoje słowa. A tak w ogóle to może więcej trzymajmy się potwierdzonych faktów, bo zauważyłem że wielu z piszących na tym forum dużo mówi choć tak naprawdę ma mało do powiedzenia z racji braku wiadomości.A wracając do AL, jak możemy ich oceniać, wiedząc skąd przyszli i komu pomagali, w sytuacji gdy za nimi stali sowieci którzy niewolili nasz naród? Poczytaj relacje żołnierzy Podziemia którzy trafili w łapy UB dawnych partyzantów z AL.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam oj ... GL czyli pozniej AL stworzyli ludzie z pod znaku pani wasilewkiej (celowo male litery) ktora przed tworzeniem armii polskiej u ruskich glosowala za wcieleniem naszych ludzi do armi czerwonej. Tu nastapi cytat z ust tej kobiety (przepraszam za slowa, sa w orginalnym brzmieniu!) Po co nam ta kurwa, Armia Polska? Przeciez mamy armie czerowna " AL nie wspolpracowala na wielka sklae z Niemcami ale za to wyslugiwala sie ruskim. Co do polskich komunistow ktorzy zbiegli do ruskich w latach 30, to niebylo ich wiecej w zadzie lubelskim" niz 10%. AL czesto tworzyli ludzie ktorzy z polska mieli wspolne tylko nazwisko. (czesto nieznali polskiego) Byli to czesto ludzie ze spec. sluzb rosyjskich. Czesto wprawni mordercy mordujacy czlonkow AK i prawdziwego podziemia komunistycznego (niezaleznych jak w Jugoslawi) calkowiecie je unicestwiajac. Nieprawdziwe jest tez ze nie dzialali w wspolnie z Niemcami. Chodzi mi o czeste wydawanie Niemcom rozpracowanych przez AL siatek konspiracji AK i roznych organizacji komunistycznych. Co do dozbrajania NSZ to
Niemcy czesto zostawiali celowo magazyny z bronia aby oddzialy NSZ sie dozbroily. NSZ-towcy przejmowali te magazyny niewiedzac nawet ze sa tam pozostawione celowo. Wycofanie sie brygady to sprytny fortel. Niemcy przepuscili naszych przez front bo uwiezyli ze bedziemy walczyc u ich boku. Plan NSZ odrazu przewidywal inne rozwiazanie. Ucieczka na zachod, dotarcie do polskich oddzialow i powrot razem z nimi do polski w trakcje III wojny swiatowej (UPA tez czekala w bieszczadach na nowa wojne). W czasie tego przejscia oddzial toczyl kilka bojow z zapasowymi batalionami niemieckimi. W 1945 front ograniczyl tereny III rzeszy praktycznie do Niemiec, Austrii i Czech. Tam niedzialaly zadne oddzialy partyzanckie (a juz napewno nie na trasie przemarszu naszych) wiec niebylo tam zadnych wiekszych niemieckich oddzialow oslonowych. Kazdy zolnierz niemiecki byl potrzebny na pierwszej linii. Gdyby tak niebylo nietworzono by Volksturmu. Niemcy nie mieli czasu na zwalczanie partyzantki. Nasi nie dzialali na jednym terenie tylko poruszali sie na zachod dosc szybko. Trudno by bylo Niemcom zorganizowac wieksza akcje przeciwko takiemu oddzialowi. Mam nadzieje ze da wam to do myslenia.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję żeby koledzy pofatygowali się do najbliższej biblioteki i poszukali tam pozycji pt:Brygada Świetokrzyska NSZ pana bogdana Hillebrandta.po przeczytaniu tej pozycji(jest on najlepszym znawcą tematu NSZ)podyskutujemy dalej.Ciekawe co będziecie wtedy wypisywac o oddziałach NSZ po marcu 44 roku.
Co do GL AL i polskich komunistów to jak wcześniej pisałem oni utworzyli rząd którego spadkobierca były kolejne rządy do czasu Mazowieckiego.Skoro już wtedy kolaborowały oni z okupantem sowieckim to powtażam wszyscy bez róznicy którzy do roku 89 chocby otarli się o PZPR czy inne organizacje, odbywali służbe w LWP czy po prostu pracowali dla dobra Polski Ludowej powinni być przez was uznani za ZDRAJCÓW i KOLABORANTÓW poniewaz wspierali system narzucony nam przez sowietów.
Pozdrawiam i życze miłej lektury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca brawo. Poprostu gr4atuluje. Jezeli w jednym rzedzie stawiasz komunizm czasow stalinowskich i kolejnych okresow to extra masz poglady. Prosze tez zebys niesugerowal nam braku oczytania. Takze inaczej powinienes spojzec na ludzi ktorzy sprawowali wladze a tymi ktorzy zostali zakuci w kajdany tej wladzy. Wiadomo ze W NSZ byli tez zwykli bandyci ale niemozesz uznac wszystkiego co robili za zdrade". Zabijali po 1944 np ludzi zaangazownych w utrfalanie wladzy ludowej. Wladzy ktora zostala nam narzucona. Niepowiesz mi tez ze byla to wladza wybrana przez polakow bo jak zapewnie wiesz wybory byly sfalszowane. Wszedzie poza jednym okregiem gdzie wybitnie zanaczyl sie brak poparcia obywateli polskich dla wladzy komunistycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie rozczarowaliście mnie. U was wszystko jak widac jest czarne i białe.To dobre tamto złe.Sa organizacje które naprawde będa dumne że zasilacie ich szeregi.Ja swoje poglądy wykształciłem ale jestem otwarty na nowe racje.dlatego zabrałem głos na tym forum.Natomiast dla was wszystko co burzy wasz pogląd lub tylko robi na nim małą rysę jest wrogiem.Nie próbujcie być dla innych autorytetami.Wyciagajcie wnioski a nie tylko plujcie nienawiścią.Temat był prosty Brygada Świetokrzyska.Co zrobiła to zrobiła i nie ma dla tego usprawiedliwienia.Gdybanie typu taka była sytuacja wybrali mniejsze zło itp są nie na miejscu.AK jakos na współprace nie szła i za to cierpiała.natomiast ci panowie dotarli z sojusznikiem na zachód i jeszcze tam próbowali odrywac kupony od czegoś co sie nazywało ZWYCIĘSTWO NAD FASZYZMEM.
Na szczeście nawet PSZ nie chciało miec z nimi doczynienia.
i nie ma powodów aby po tylu latach miało byc inaczej.To byli Zdrajcy.Moze wreszcie to zrozumiecie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pozatym tak często wielu z was rzuca na forum: poczytajcie wspomnienia tego czy tamtego, rozmawiałem z tym i tamtym. Ludzie, ja też czytam wspomnienia. Znajdzcie mi książkę członka AL czy GL, który będzie w superlatywach wyrażał się o NSZ czy UPA (bo o AK i owszem). Tak samo Ukraińcy z OUN-UPA nie napiszą nic dobrego o Polakach. Teraz na fali jest nienawiśc do wszystkiego co związane z PRL i czerwonym kolorem. Często wspomnienia ohaterów" Polski Podziemnej to ta sama propaganda co komunistów 40 lat temu. Panowie, wyobrażacie sobie,że ohater" NSZ czy WiN wydaje wspomnienia a tam: ak, owszem zabijaliśmy chłopów, mordowaliśmy kobiety, jeńców itp..." Paranoja!!! Zawsze każdy oczernia wroga a wybiela siebie! Tak więc proszę, nie rozśmieszajcie mnie autentycznością" relacji z tzw. pierwszej ręki. Propaganda była, jest i będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Traper i Michalczewski, podajcie tytuły książek i wspomnień, które czytaliście i które poruszały temat NSZ. Bo w waszych wypowiedziach, inaczej niż Jacy, wiedzy raczej nie widać.

NSZ były organizacją skrajną, nie tylko zresztą w stosunku do komunistów. Ich antysemityzm, a zwłaszcza wrogość do Polaków pomagającym lub ukrywających Żydów, jest szokująca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zamiaru włączać się w ta dyskusję.

Jedno tylko mnie zadziwia, jakoś nikt nie zauważył iż jest coś takiego jak polityka- czyli współpracuje się raz z tym, raz z tamtym, zawiera sojusze i je łamie. Podpisuje umowy i odrzuca, w zależności od zmieniajacej się sytuacji politycznej. Wszystko aby osiągnąć założone cele. U
Was zaś, jak współpracował to zdrajca, ja nie z nami to przeciw nam. Straszne uproszczena.

Inna sprawa, iż Polacy są beznadziejnymi politykami, rolowali nas wszyscy w 1939 i 1945. Straty w ludziach, bez większego skutku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Hildebrandt jest specjalista od historii NSZ to ja wysiadam.Dyspozycyjny historyk peerelowski który opatrzał stosownym" wstępem pierwsze książki które wychodziły o AK. Dla mnie największymi autorytetami jeśli chodzi o historie NSZ są panowie Leszek Zebrowski i Rafał Sierchuła. Polecam ich pozycję pod tytułem Brygada Świętokrzyska NSZ" Wiele ciekawych informacji możemy znaleźć w Biuletynie Zarządu Związku Żołnierzy NSZ Szczerbiec". Proponuje przeczytać także to :http://www.patriota.pl/?dzial=historia&drukujnr=43
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TRAPER zapisz sie bracie do Giertycha.W przerwach pomiędzy jedynym własciwym i prawdziwym odczytywaniem historii i wynajdywaniu własciwych bohaterów narodowych bedziesz redagował równie ciekawa jak twoje zapatrywania gazetke dla prawdziwych historyków.
mniej jadu więcej otwartosci na nowe dla ciebie fakty a jeszcze masz szanse stac sie normalnym.
Pozdrawiam i zycze zdrowia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Moim zdaniem ja osobiście pomniku Bryg.Świę.bym niepostawił,ale też niepotępiłbym w czambół całej formacji NSZ.A tak przy okazji( sory niepamiętam ksywki) ktoś coś poruwnywał że by niewyrażał się pochlebnie chyba AL-owiec o gnojach z ezuńskiego" OUN-UPA,to dla przypomnienia zamieszczam fotkę z polskiej wsi na Wołyniu.
Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Na wstepie przyznaje sie ze nie jestemm osoba kochajaca zydow (choc nie mam pogladow antysemickich)
Wczesniej nie mialem pewnosci bo opowiesc byla sprzed kilku lat i nie bylem pewien nazwy organizacji dlatego tez nie dodalem wczesniej tego watku do rozmowy ale moze cos slyszeliscie na temat wyciecia w pien oddzialu zydowskiego w liczbie okolo 30 ludzi przez oddzial NSZ w rejonie Annopola nad wisłą?

Z powazaniem vonadamski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocian, to o mnie pewnie ci chodzi. Nie do końca zrozumiałem czy mi zarzucasz sympatię do OUN-UPA czy nie. Jednak pragnę uściślić, że nienawidzę tych s***wysynów spod znaku ryzuba". Doskonale wiem, co wyczyniali z Polakami przez cały okres wojny i później. Chodziło mi tylko o to, że nawet takie bydlaki nie powiedzą co naprawdę robili. W ich pamiętnikach tylko my jesteśmy mordercami niewinnych cywili. Oni twierdzą, że musieli się bronić a strzelali wyłącznie do uzbrojonych Polaków. I tak jest wszędzie. Czy to wspomnienia ludzi z AK, NSZ, AL, MO czy UB. Nikt tak naprawde nie napisze jak to było rzeczywiście. Dlatego ostrożnie z powoływaniem się na czyjeś wspomnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie