Skocz do zawartości

Brygada Swietokrzyska NSZ-1945r.


Rekomendowane odpowiedzi

kolego VW użyłeś pewnych argumentów.to że ktoś nie zgadza się z takim tokiem rozumowania to wcale nie oznacza że nalezy się na niego obrazic i jak dziecko w piaskownicy iorę zabawki ide do domu i nie bedę się więcej z tobą bawił".Nie na tym dyskusja polega ale na przekonaniu kogoś do czegoś.
kolejny twój cytat
a jak żal ci UB-ków, to wybacz, ale to ty masz problem ze sobą nie ja
i moja odpowiedz:
a jak żal ci andytów", to wybacz, ale to ty masz problem ze sobą nie ja.
fajnie?Jesli tak ma wyglądac dyskusja z tobą to rzeczywiście poobserwuj dalszy ciag dyskusji.
A gdybys znalazł wolną chwile(niekoniecznie dziś) to wyjasnij mi tok twojego rozumowania który podkreśliłem w poprzednim poście bo nijak nie mogę swoim małym rozumem go ogarnąc.
nie zapominaj kto wtedy wówczas całe to gówno nakręcił, kto kogo ścigał i mordował, słowem kto zaczął bo chyba nie podziemie szanowny kolego.
Ach znowu ci żli UB-ecy.Oni ścigali i mordowali a ci biedacy w lesie kryli się pod mchem aby nie zostac odnalezieni.I przypisywanie im jakiejkolwiek zbrodni nie jest prawdziwe.Przeciez tego sekretaża zagryzły wilki w lesie a tamten zołnierz złamał nogę goniac biednego prześladowanego chłopca z lasu i umarł na gangrene.
A jesli już któryś z tych biedaków strzelił to tylko w Nowy Rok na wiwat.Widzisz kolego polacy mieli zawsze to do siebie ze nigdy sami sie za wzajemne mordowanie nie brali.zawsze ktoś im broń do reki włożył i ktoś ich nakrecał.Czy to chłopi w Powstaniu Styczniowym, czy to po ostatniej wojnie czy też w czerwcu w Poznaniu czy grudniu w Gdańsku.
powiem jeszcze tak.Twój Dziadek znalazł się w lesie bo nieodpowiadało mu to co sie działo w MO.poszedł do lasu bo wierzył ze niedługo wybuchnie trzecia wojna przyjedzie Anders na białym koniu razem z angolami i amerykańcami.Czyli usłuchał propagandy ale z drugiej strony.I robił to co robił bo uwazał to za słuszne.I nie życzysz sobie aby go za to potepiać ani oceniac jego działalności.Masz do tego prawo.Ale nie potepiaj drugiej strony tylko dla tego ze walczyli przeciw niemu.oni tez mieli swoja propagande też wierzyli ze walcza przeciw zdrajcą i faszystom.I nienakręcaj sie tak bo niedługo sam założysz jakąs partyzantke przeciwko np cyklistom bo któryś potrącił cię rowerem lub ochlapał błotem.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy panowie zdajecie sobie z tego sprawe ze to co piszecie
to czasem ktos czyta.
To znaczy ja" laik w tych sprawach a dzieki takiej dyskusji duzo sie dowiedziałem. Prosze :-} trzymajcie poziom bo nudzi mnie przewijanie waszych podszytych emocjami wypowiedzi a z tego co czytam to posiadacie wiedze.
Bez urazy:-}
z szacunkiem
VJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że na kanwie dyskusji o NSZ poruszono tutaj drażliwą kwestię działalności GL i AL...
Otóż współcześnie istnieje tendencja do deprecjonowania wysiłku zbrojnego tychże formacji. Umniejsza się zasługi żołnierzy tych organizacji, pomija w publikacjach, albo przeinacza po prostu fakty.
Powodem jest to, iż GL i AL były ramieniem zbrojnym PPR, a więc partii komunistów.
Pisze się, że organizacja nieliczna, niczego nie dokonała, potem wszyscy wstąpili do UB itd, itp... Słowem to wszystko same komuchy"....
Jest to spojżenie powierzchowne, nie oddające złożoności problemu i po prostu niesprawiedliwe.
Długo mógłbym tu pisać udowadniając fałszywość powyższych teorii, wymieniając dziesiątki krawawych bitew stoczonych przez alowców, przykłady braterskiego wspódziałania z innymi formacjami, odznaczenia nadane przez dowódców z AK kolegom z aelu.....

Dość powiedzieć, że w AL było mniej niż 20% członków PPR (w tym przdwojennych komunistów-KPP- było ok. 5%), wcześniej w GL w oddziałach partyzanckich członków PPR było 25%. Tam walczyli zwykli młodzi chłopcy ze wsi i małych miasteczek, którzy chcieli dostać do ręki broń.

Trzeba sobie uświadomić, że najczęściej o tym kto wstępował do jakiej organizacji nie decydowały przekonania, ale po prostu fakt obecności danego oddziału w pobliżu miejsca zamieszkania. Ot i tyle....

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale proponuję rozważyć dwa przypadki ewakuacji zorganizowanych polskich formacji wojskowych w czasie II WŚ. Chronologicznie pierwszy tj. wycofanie armii Andersa z Sowietów i drugi czyli ewakuację BŚ. Uważam że pod względem militarnym i społecznym obie decyzje były ze wszech miar słuszne. Pomijam stwierdzenia w rodzaju BŚ kolaborowała z niemcami, to zdrajcy i tp." gdyż przyczyny określonych działań podlegają znacznemu subiektywizmowi oceny i są obarczone dużym bagażem emocjonalnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ewakuacji Andersa to się zgadzam była słuszna.i była podyktowana m innymi:Zmniejszanie przez sowietów racji żywnościowych,obcinanie stanów osobowych tworzonych jednostek,ustalanie przez sowietów kto jest polakiem a kto nie,tragiczna sytuacja bytowa wojska i ludnosci cywilnej niedostarczanie umundurowania i uzbrojenia.Ale była to ewakuacja w celu dokończenia formowania Armii i walki z wrogiem która o ile dobrze pamiętam miała miejsce chyba gdzieś we Włoszech?No i moim zdaniem najwazniejsze: w trakcie organizowania armii Andersa na terenie sowietów do tejże armii dotarli emisariusze organizacji Muszkieterowie .Anders który cudem przetrwał Łubianke(takie tam sanatorium) nakazał natychmiastowe zbadanie sprawy i emisariuszy postawił przed sądem wojennym.Druga sprawa to sprawa byłego premiera Kozłowskiego .reakcja była natychmiastowa sad zaoczny i kara śmierci którą miało wykonać AK. I gdzie tu jakiekolwiek porozumienie z niemcami?
Natomiast uwazam za obrażliwe dla zołnierzy II korpusu porównywanie ich ewakuacji do ucieczki przed kara jaką niewatpliwie było wycofanie BŚ na zachód.I to zarówno pod wzgledem militarnym jak i społecznym.
ta ocena nie podlega dyskusji.
Jakiekolwiek tłumaczenie działania BŚ uwazam za niestosowne.to tak jakby t łumaczyc strazników z obozu koncetracyjnegooni tylko wykonywali rozkazy to system i okolicznosci zmusiły ich do takiego a nie innego zachowania" Porównanie Andersa do Bohuna jest obrazliwe dla tego pierwszego.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Brygada NSZ zbyt często gloryfikowana jest przez tumanów spod znaku miecza i krzyża oraz innych skrajnie narodowych środowisk." - tego typu sformułowania wykluczają podejmowanie merytorycznych dyskusji z autorem.

Dość prosty by nie rzec prymitywny sposób aby nie odpowiedzieć na moje pytanie. Najlepiej się obrazić! Jak już przetrawisz niechęć do moich poglądów to bądź mi łaskaw odpowiedzieć na poprzedni post!
A przy okazji przejżyj strony gdzie występuje BŚ NSZ. W większości skrajna prawica i inne nacjonalisstyczno -narodowe strony. Np. te, które podał Traper7. I wtedy podyskutujmy.

Do bociana: nie uważam słowa tuman za szczególnie obraźliwe. Osobiście mam sporo innych, radykalniejszych określeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posłuchawszy rady kolegi mike 110 znalazłem takie oto powazne opracowanie historyków z kregu zainteresowań kolegi Trapera 7
http://www.patriota.pl/?dzial=historia&nr=38
Doskonałe opracowanie inne polecane równie dobre.
Brawo panowie histerycy można byc dumnym ze znalezienia się w tak elitarnym gronie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś się kolego odczepić w końcu ode mnie? Nie dyskutuje już z Tobą bo przypomina to kopanie się z koniem. Wyśmiałeś moje poglady i źródła na które sie powołałem, nie mam ochoty już z wami pyskować, Ty wiesz swoje ,ja swoje. Widocznie jesteśmy skądinąd. Nie atakuje Cie więc odpieprz się w końcu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje popatrz w wątek o polskim lotniku.I odpowiedz mi na pytanie.do jakiego stopnia sie nakrecasz aby zaistnieć?Tak jak wcześniej pisałem CZYTAĆ kolego to co inni piszą.Czasami duzo to daje.
Nie pisz więcej do mnie nie przysyłaj mi zyczeń na święta nie dawaj znaków życia a bedziemy życ w zgodzie.
Nara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca2003: tak tak , masz świętą rację. Wiesz myśle, że powinieneś się przeprowadzić o ile jeszcze tam nie mieszkasz do Dąbrowy Górniczej. Bardzo by ci się tam spodobało, tam stoi taki ładny czerwony pomnik z sierpem i młotem. Takie miłe czerwone zagłębie" z całym szacunkiem dla mieszkańców DG ;):P

Nie fatyguj sie mi pyskować bo nie zamierzam już czytać tego wątku. Poglądy niektórych proubeckich patriotów" w swojej żałości aż śmieszą...dla was tylko pusty śmiech.

Bij Niemca
Bij Sowieta ... i patrz czy równo puchnie !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Jacy:
Czytając posty Jacy mam wrażenie że czytam Jerzego Putramenta,Mieczyslawa Moczara albo W.T. Kowalskiego i innych tego typu tuzów. Czyzby czasy sie naprawde nie zmieniły. Czyzby kolega wcześniej był w ormo albo w innej przybudówce...... Dobrzy Ubecy Ha ,ha. Bardzo m ich żal. Pewnie przedstawiali sie ja toże Poliak". Wszystko w tym kraju jest postawione na glowie -Bandyci i zdrajcy wybielani. A przecież w NKWD może tez byli uczciwi ludzie........w koncu do nich też strzelano to co mieli robić. Dobre co. Współpraca z jednym agresorem e" a z drugim cacy". No super. Moze w 1939 nie bylo agresji tylko wyzwalanie Bialoruskich i ukraińskich chłopów". Finów też chcieli wyzwalać i jakoś tego nie zrozumieli. Swoja droga Hitler też napadł bez wypowiedzenia wojny- to w tym przypadku nie ma wojny? A sowieci tylko chronili swoe granice .Nie już więcej nie mogę.....Czy to skołtunienie w tym kraju nie skończy się nigdy. I mogę być oszołomem czy jak to nazwać. Szalom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak dotychczasowe wydażenia w Polsce nauczyły wielu tylko jednego NIENAWIŚCI do poprzedniej władzy.Niedługo zaczną się procesy rechabilitacyjne ludzi typu Leszek Pękalski czy Skorpion.I to dopiero beda męczennicy walki o niepodległośc.Z każdego seryjnego mordercy czasów komuny wy Panowie wielbiacy BŚ zrobicie męczennika.Przeciez oni mordowali za komuny czyli komunistów (no nie da się przeciez wykluczyć ze mordowali tajnych współpracowników SB).Czyli w/g was bohaterzy.Miejcie to na uwadze nim znowu zaczniecie kolejna krucjate przeciwko tym którzy odwazyli się mieć inne zdanie niz Wy.
Pozdrawiam tych którzy chcieli by mnie jak Nowowiejski Azję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jaca!
Ktoś chciał sie dowiedzieć paru szczegółów o Brygadzie Świętokrzyskiej. Przynajmniej od tego zaczął się ten wątek. Dowiedział się stosunkowo niewiele, bo kolega zaczął się użalać nad sobą samym, nad marnym losem własnym i innych ubeków, komunistów itd., który to los nie stał się jeszcze Waszym udziałem, ale Wy już nad nim biadacie oczekując krucjaty, wbijania na pal, procesów i czegoś tam jeszcze. Próby wytłumaczenia Wam tego, że historia składa się z setek tysiecy i milionów jednostkowych przypadków, losów indywidualnych ludzi (a w przypadku Brygady Świętokrzyskiej było to ponad 1000 żołnierzy, a więc tysiąc zupełnie różnych losów, motywacji, które doprowadziły tych ludzi w szeregi tej a nie innej jednostki czy organizacji, a później wraz z nią np. w drogę na Zachód)okazały się nieudane. Obawiam się, że i z mojego postu Kolega niewiele zrozumie. Piszę to tylko dlatego, że wielu z młodszych uczestników forum powinno wynieść z niego oprócz wiedzy historycznej, także przekonanie o tym, że robi coś wartościowego, interesuje się czymś pięknym, co może dawać satysfakcję. Nie wiem, czy redakcja NIE" prowadzi forum dyskusyjne, ale tam możecie się żalić do woli. Na razie wygląda na to, że historia przyznała rację tym z NSZ (może nie wszytskim, przynajmniej niektórym). Bo nawet w bieżącej polityce polskiej jesteśmy przyjaciółmi Niemiec (owszem innych niż te hitlerowskie), jesteśmy sojusznikiem USA (tak jak BŚ w Czechach i Niemczech w 1945), obaliliśmy komunizm (może nie do końca, ale zawsze coś), a robią to ci, którym słowo NSZ" nie mogło nawet przejść przez gardło (Longin Pastusiak, Jerzy Jaskiernia, Adam Michnik). Proszę o odrobinę mniej emocji, a nieco więcej poważnej analizy historycznej i politycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie