Jump to content

tbrk

Forum members
 • Content Count

  44
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by tbrk

 1. Może się mylę ale proponuję rozważyć dwa przypadki ewakuacji zorganizowanych polskich formacji wojskowych w czasie II WŚ. Chronologicznie pierwszy tj. wycofanie armii Andersa z Sowietów i drugi czyli ewakuację BŚ. Uważam że pod względem militarnym i społecznym obie decyzje były ze wszech miar słuszne. Pomijam stwierdzenia w rodzaju BŚ kolaborowała z niemcami, to zdrajcy i tp." gdyż przyczyny określonych działań podlegają znacznemu subiektywizmowi oceny i są obarczone dużym bagażem emocjonalnym.
 2. Niestety Brygada NSZ zbyt często gloryfikowana jest przez tumanów spod znaku miecza i krzyża oraz innych skrajnie narodowych środowisk." - tego typu sformułowania wykluczają podejmowanie merytorycznych dyskusji z autorem.
 3. Polowanie na czarownice" rozpoczęło się bardzo dawno i dotyczyło również żołnierzy NSZ. Niestety jak widać trwa nadal
 4. Stary, wielu z tych, którzy szli przeciw "bandom nie miało wyjścia. Albo zabiją albo zginą. Siedzieć w domu i mędrkować każdy umie. Parę ładnych lat już służę Polsce nosząc mundur i wierz mi, że jeśli ktoś będzie do mnie strzelał to ja również odpowiem ogniem. Bez względu na jego przekonania polityczne. Bo wtedy to już nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Albo ja albo on." - też ciekawy sposób myślenia, analogiczny do Poznańskiego czerwca" - Pod budynkiem UBP trwała wymiana strzałów między oblegającymi a załogą gmachu, padli pierwsi ranni i zabici. Przysłane na pomoc czołgi ze szkoły oficerski
 5. PS nie przypominam sobie abym wspominał coś o stworzeniu polskiego waffen SS". To nazywa się nadinterpretacja.
 6. Chodzi o tytuł książki a nie czas :) ciekawy tok myślenia. Po zniszczeniu miasta, wymordowaniu mieszkańców (rozkaz von dem Bacha o oszczędzaniu amunicji i roztrzeliwaniu ludzi od 15 lat w górę) to niby cacy i można ?
 7. Nie ulega watpliwości, że dowództwo BŚ w przeciwieństwie np. do Komorowskiego kierowało się realizmem a nie fikcją. Ponieważ prawda jest niewygodna zawsze NSZ będą wyklęte". Pytanie: kto widział zdjęcie Komorowskiego ściskającego dłoń von dem Bacha w Powstaniu 44" N. Davisa ?.
 8. Można mieć do wyboru następujące opcje: 1. Walka z niemcami do utraty ok. 90% stanu osobowego bez uzyskania celów militarnych o politycznych nie wspominając. 2. Rozwiązanie jednostki lub przejście do konspiracji (UB i plutony egzekucyjne miały by trochę więcej pracy) 3. Wycofanie jednostki na zachód z zachowaniem potencjału ludzkiego.
 9. tbrk

  Radiostacja Babice

  PS. Rejon W-wa zachód jest ciekawy. W Truskawiu przy pętli autobusowej jest pomnik, którego element stanowi lufa (chyba 88 mm).
 10. tbrk

  Radiostacja Babice

  Dzięki za info. Ciekawe dlaczego radiostacja nie została zniszczona we wrześniu 39. Dzieki niej,jak wieść gminna niesie, niemcy mieli kontakt ze swoimi łodziami podwodnymi na Atlantyku. Pozdrawiam
 11. tbrk

  Radiostacja Babice

  Mam pytanie, gdzie można wyszukać informacje o radiostacji, której resztki znajdują się w lesie pod Warszawą ?
×
×
 • Create New...

Important Information