Skocz do zawartości

"Hai Hitla" w lesie pod Kielcami


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem miłośnicy historii! Pragnę podzielić się z Wami tym, co zobaczyłem dziś w lesie pod Kielcami. W lesie tym, wojsko polskie na początku września 1939 roku stoczyło bój- wybrałem się tam z kolegą, aby uporządkować znajdujące się w kniei mogiły i pospacerować na łonie natury, gdyż dzień ten był wyjątkowo ciepły i słoneczny. Jakież było moje- a w zasadzie nasze, bo i kolegi również- zaskoczenie i zdziwienie, gdy zobaczyłem, i wskazałem koledze drzewo z wyrytymi napisami: "Hai Hitla", "Tu niemcy zajebali 100 polaków", dodatkowo wyryte były również runa SS oraz słabo widoczna niemiecka "wrona". Części napisów nie udało mi się odczytać...

Jakim trzeba być przegrywem życiowym i odpadem społecznym, aby dokonać takiego "wpisu", wychwalającego niemcy* i hitlera**?! Mam nadzieję, że temu pajacowi ręka uschła...

IMG_20210331_115730934_HDR.thumb.jpg.dfcb6a4c297bf05f8029a0f82c356a61.jpg

IMG_20210331_115742462_HDR.thumb.jpg.46799d7f7e93ba56a966150c57fe9aff.jpg

IMG_20210331_115751802_HDR.thumb.jpg.063bab11cb0b330e6c78a2558e201faa.jpg


* oraz ** - specjalnie pisane małą literą...

  • Super 1
  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, u mnie w lasach jest także tego sporo na bukach, swastyk, serduszek z 1944 roku itd (mam w pracy na komputerze osobny folder z tymi rytami na korze, niektóre całkiem ładne ), a  obecnie też jest wiele plakatów i spotów wychwalających wodza narodu chociaż na drzewach już nikt nie ryje "Love PiS". Połowa obywateli Polski musiała by mieć uschnięte ręce bo na nich głosowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem @Sowa74- ale ja o głupocie jakiegoś pajaca, który zachwyca się "zajebaniem 100 polaków" i szerząc faszyzm wychwala niemieckich żołnierzy, a Ty o polityce- jedno nijak się nie ma do drugiego...

Tak na marginesie- napisałeś, że swastyki i serduszka, które widziałeś, są z 1944 roku. Taka "radosna" twórczość niemieckich żołnierzy (a może i cywilów) mnie w tamtym okresie nie dziwi. Jestem pewien, że napisy widoczne na moich zdjęciach powstały "grubo "po wojnie. Nie jestem w stanie określić kiedy zostały wyryte, 10,  20, a może 30. lat temu, jednak na pewno powstały po wojnie, gdy jakiś niedojrzały osobnik, najwyraźniej nie zdający sobie sprawy z ogromu tragedii II Wojny, dopuścił się- jak dla mnie- tego haniebnego czynu i to w miejscu, gdzie nasi żołnierze ginęli tocząc bój.

Jedna z sześciu zbiorowych mogił polskich żołnierzy, poległych w bitwie pod Barczą nieopodal Kajetanowa (woj. świętokrzyskie). Wszystkie sześć grobów znajduje się poniżej góry Barcza- zostały one wyremontowane w latach 2018-2019:

1528300201_Mogia-Barcza1.thumb.jpg.9ad7dde945e8314d81ddef2ddbbd4132.jpg

Ta siódma znana mi zbiorowa mogiła, znajduje się niemal na szczycie góry Barcza- jak widać, do tego miejsca spoczynku wrześniowych obrońców trafia więcej osób, a może to była zorganizowana grupa, np. harcerzy, o czym świadczy duża ilość starannie ułożonych zniczy:

1364539617_Mogia-naszczycieBarczy.thumb.jpg.e79701dc6764c31d4c648838e86a159a.jpg

PS Uprzedzając "czepialskich"- oba zdjęcia przedstawiają groby przed ich uporządkowaniem.

Edytowane przez Salieri16000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sowa74 napisał:

Jak wydatowałeś czas wyrycia napisów?

Nie wydatowałem- napisałem, że powstały po wojnie. Tego drzewa na pewno nie było we wrześniu 1939 roku. Zwróć proszę uwagę, na błędy w pisowni- po nich wnioskuję, że to powojenny wybryk jakiegoś oszołoma...

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tyr napisał:

Kretynowi co to skrobał należało by polskie godło na czole wypalić- tak dla równowagi.

Zgadzam się z Tobą w stu procentach!

Piwo.thumb.png.a7be41d9e4aef5d9a09082a4c6462ebd.png

 

22 minuty temu, Tyr napisał:

Może Takafura fachowym okiem określi wiek drzew i napisów.

Gdy tylko zobaczyłem to drzewo i zastanawiałem się, ile ono może mieć lat, oraz jak stare są te napisy, to od razu pomyślałem o @takafura ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Salieri16000 napisał:

Gdy tylko zobaczyłem to drzewo i zastanawiałem się, ile ono może mieć lat, oraz jak stare są te napisy, to od razu pomyślałem o @takafura ?

Prościzna. Miesiąc i dzień tygodnia też Wam się przyda ?

A tak na serio to wiem jak to zrobić ale nie mam dostępu do materiału porównawczego. Już tłumaczę - wszystkie poziome (czerwone na foto) nacięcia w korze z upływem czasu zmieniały sie minimalnie bo tylko po brzegach powstawały zgrubienia gdy rana częściowo się zabliźniała. Inaczej jest z pionowymi ranami - robią się coraz szersze wraz z przyrostem pnia na grubość. I w tym drugim przypadku jest mega ścisła zależność pomiędzy upływem czasu a szerokością wyrytych "literek"

 

buk.jpg

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A materiał porównawczy jest, ale daleko... Znam lasek bukowy gdzie sporo jest podobnych pamiątek po zakochanych (serduszka, inicjały) ale często sa także daty. Gdyby powiązać szerokość w mm z ilością lat jakie upłynęły to mielibyśmy przelicznik do datowania...

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze z 10 lat temu starsze drzewostany zaplanowane do trzebieży (przecinki) czy do zrębów były na etapie tworzenia planów bardzo skrupulatnie mierzone. W uproszczeniu: każde drzewo zakwalifikowane do wycięcia miało miało określaną masę w m3 i jakość, po zsumowaniu tysięcy pomiarów w tabelach szacowaliśmy ile i o jakiej wartości drewna wystawimy na przetarg w przyszłym roku.

I aby nie zdublować pomiarów i udowodnić kontrolującym solidną pracę z terenie każde pomierzone drzewo miało taki znak na korze.

A tu narzędzie: https://forum.odkrywca.pl/topic/732136-nóż/

Ps. A dlaczego tych pojedynczych czy całych grup drzew jednak nie wycięto to już całkiem inna historia.

  • Super 1
  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie