Skocz do zawartości

Jaki aparat z dobrym macro?


karpik

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca. Potrzebuję zdjęcia z bardzo bliska przedmiotu ok. 1 cm średnicy z bujną ornamentyką i napisami do rozszyfrowania , bez zabawy z zoomem.

Zrób zdjęcie "pająka" z odległości 2-3cm i wtedy Cię spytam o model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki przy słabym oświetleniu i z ręki a niedawno był sylwester... Smartfon Huawei p30 pro. Tam jest tyle ustawień co w e lustrzankach albo więcej. Mnie się z głębią ostrości nie chce walczyć ale można. Drugie fragment skrzydła ważki ok 1,5 cm. I masz 2in1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2021 o 13:28, karpik napisał:

Nie do końca. Potrzebuję zdjęcia z bardzo bliska przedmiotu ok. 1 cm średnicy z bujną ornamentyką i napisami do rozszyfrowania , bez zabawy z zoomem.

Zrób zdjęcie "pająka" z odległości 2-3cm i wtedy Cię spytam o model?

Ja używam do fotografowania monet z bliska. Kupiłem używkę, zaletą jest w pełni to że jest wodoszczelny. Teraz produkują TG-6 więc modele serii 4 i 5 to tylko używki. Posiadam model 5 i jestem zadowolony. Czego nie widzę gołym okiem to widzę na zdjęciu. Opcja budżetowa to lupa zegarmistrzowska 10x  ?https://allegro.pl/oferta/lupa-zegarmistrzowska-10x-15x-20x-zestaw-na-oko-7681221552?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_KRK_PLA_Kolekcje+i+Sztuka+-+Kolekcje_+_top_&ev_adgr=Modelarstwo&gclid=EAIaIQobChMItqHa_JaD7gIVQfgYCh25JgnoEAQYBiABEgInDvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2021 o 14:48, Tyr napisał:

 Smartfon Huawei p30 pro. Tam jest tyle ustawień co w e lustrzankach albo więcej. Mnie się z głębią ostrości nie chce walczyć ale można.

Nie, nie ma tych ustawień co w aparatach fotograficznych, bo nie ma co ustawiać. I z głębią ostrości nie powalczysz, bo nie masz jak jej zmienić.

Ile by to nie kosztowało i ile by nie miało pierdyliardów pikseli i "obiektywów" to jest ersatz aparatu.

W temacie: sprawdzi się dowolny aparat z wymienną optyką - dobrze jeżeli będzie mieć duże użyteczne ISO plus jakikolwiek obiektyw makro - stałoogniskowy. Plus, koniecznie, statyw. Ewentualnie pierścienie pośrednie.

Optymalny zestaw to matryca 4/3 albo APS-C, zestaw pierścieni i obiektyw makro 50 mm (może być na przejściówce). Statyw z możliwością odwrócenia głowicy w dół. Przydatny jest odwracany ekran.

Dobry dodatek - lampa pierścieniowa. Tylko tu już trzeba uważać, te tanie na diodach LED mogą dosyć brutalnie zmieniać kolorystykę.

Całość do ogarnięcia za mniej niż 1000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ostatnio nie śledzisz postępu w fotografii mobilnej i zatrzymałeś się na Nokii 3210 ? Zoom peryskopowy 5-10x, stabilizacja mechaniczna i programowa, nowe sensory  RYYB robiące zdjęcia praktycznie bez oświetlenia. Za optykę odpowiada Leica. Oprogramowanie z czym tylko chcesz do ustawień. Mam cegłę Fuji bezlusterkowca i korniki go zjadają;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Tyr napisał:

Chyba ostatnio nie śledzisz postępu w fotografii mobilnej i zatrzymałeś się na Nokii 3210 ? Zoom peryskopowy 5-10x, stabilizacja mechaniczna i programowa, nowe sensory  RYYB robiące zdjęcia praktycznie bez oświetlenia. Za optykę odpowiada Leica. Oprogramowanie z czym tylko chcesz do ustawień. Mam cegłę Fuji bezlusterkowca i korniki go zjadają;)

Akurat śledzę to praktycznie codziennie. I widzę efekty. A że jesteś leniem, to twój problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to próbujcie zrobić ostrą fotę czegoś co jest małe, a nie jest płaskie.

Powodzenia!

PS Z wszelkimi kompaktami jest ten problem, że najlepsze macro mają na szerokim kącie. Więc brakuje dystansu, żeby móc przedmiot doświetlić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb makro w kompaktach i komórkach to jest taki z przymrużeniem oka. Niby można coś z bliska sfotografować, ale trzeba się zbliżyć obiektywem na milimetry do obiektu i nie można go prawidłowo oświetlić, a w powiększeniu tylko centralna część zdjęcia jest ostra. Niestety praw fizyki nie da się oszukać i zastąpić zaawansowanymi cyfrowymi technikami. Ma rację Erih pisząc, że podstawą do dobrych zdjęć makro to jakiś korpus z matrycą m4/3 lub APS-c i obiektyw makro lub na pierścieniach.                                              Poniżej dwie fotki dla uświadomienia jak daleko jeszcze komórkom do normalnej fotografii.  

   pruski guzik mundurowy

   malutka ok 5-7 mm muszka zbójniczka łąkowa

g1.jpg

gym1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparacik doszedł. Dodaję fotkę. Na szybko, na auto i w sztucznym świetle ( wbudowane podświetlenie LED). Efekt nie powala ale to pewnie kwestia ustawień i światła.W końcu mogę ściągać fotki z aparatu bez kabla ?

OI000001.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie