Skocz do zawartości
  • 0

Zdjęcie żołnierza w mundurze


DARKOFF

Pytanie

Witam szanownych kolegów i jednocześnie proszę w miarę możliwości i posiadanej wiedzy o identyfikacje umundurowania oraz okresu jego występowania.Zdjęcie przedstawia mego pradziadka a skąpe informacje które posiadam są takie że tak wyglądało wojsko polskie po odzyskaniu niepodległości czyli chodzi o lata po roku 1918.Jeżeli któryś z kolegów podzieliłby się wiedzą oraz sugestiami byłbym wdzięczny.Moją uwagę zwrócił krótki bagnet oraz poły bluzy mundurowej gdzie część znajdująca się nad pasem zapina się na prawą stronę a część pod pasem w lewą?.

CAM00258.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, DARKOFF napisał:

Stylizowanie się na frontowca jak sugeruje takafura nie miałoby najmniejszego sensu bo z racji młodego wieku nikt by w to nie uwierzył chociaż fantazja młodzieńcza faktycznie może mieć polot.

  Jeżeli bluza jest prawdziwa, to co to za umundurowanie ?

I analogicznie - jakiego żołnierza jest wyposażeniem reszta ekwipunku ?

Tu jest chyba ukryta odpowiedź co do intencji fotomontażu -  chyba że połowa zdjęcia uległa uszkodzeniu ( odbarwienie, nadpalenie) i fotograf improwizował aby ratować po prostu pamiątkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I chyba wersji ratowania rodzinnej pamiątki przez fotografa  trzymać się będę,faktycznie trochę przekombinowane to zdjęcie.A co do umundurowania to trzeba też pamiętać że w pierwszych latach powstawania armii polskiej mundury jak i też ich przeróbki mogły być  mieszaniną różnego ekwipunku.Dziękuję wszystkim za zajęcie stanowiska w moim pytaniu .A swoją drogą spojrzałem na to zdjęcie trochę innym okiem.Temat uważam za zamknięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to złudzenie ale sam pas i dolna część kurtki jest w sepii a reszta w odcieniach szarości. Takiego efektu chyba nie bardzo da się zrobić przez odbitkę z kliszy lub zdjęcia na kliszy monochromatycznej. Jeśli to nie przebarwienie (bardzo dziwne) to kombinowane nie w atelier ale później. Jedynie klisza kolorowa lub obróbka komputerowa może dać taki efekt. Specem od fotografii nie jestem i mogę się mylić, jak coś to niech mnie ktoś poprawi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli wyjaśnienia.Oryginalne zdjęcie osobiście miałem w rękach .Było stare,z drugiej strony pożółkłe.Te załączone jest zdjęciem oryginału wykonanym telefonem komórkowym więc stąd różne odcienie.W oryginalnym stanie wizualnym nie nosiło oznak jakiejkolwiek manipulacji przez współczesnych.O ingerencji w odbitkę w zakładzie fotograficznym w tamtym czasie to wszystko jest możliwe tylko by klient był zadowolony.Pradziadek do wojska poszedł w wieku 20 lat a rok jego urodzenia świadczyć może że nastąpiło  po 1918 i służył dwa lata.Stylizowanie się na frontowca jak sugeruje takafura nie miałoby najmniejszego sensu bo z racji młodego wieku nikt by w to nie uwierzył chociaż fantazja młodzieńcza faktycznie może mieć polot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tyr napisał:

Nie wiem czy to złudzenie ale sam pas i dolna część kurtki jest w sepii a reszta w odcieniach szarości. Takiego efektu chyba nie bardzo da się zrobić przez odbitkę z kliszy lub zdjęcia na kliszy monochromatycznej. Jeśli to nie przebarwienie (bardzo dziwne) to kombinowane nie w atelier ale później. Jedynie klisza kolorowa lub obróbka komputerowa może dać taki efekt. Specem od fotografii nie jestem i mogę się mylić, jak coś to niech mnie ktoś poprawi.

 

No i tu się mylisz. Tonowanie mogło po prostu nie wytrzymać próby czasu i dać właśnie taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, BF.Cieszyniok napisał:

patrzac na kurtke wydaje sie pod pasem zapinana w druga strone niz nad pasem.

No i ta lewa reka szczegulnie wydaje sie zbyt wydluzona.

 

Jeżeli już to nie lewa ręka a prawa. Po drugie - "szczególnie" piszemy przez "ó" a o odwrotnym zapinaniu kurtki wspomniano - czytać wskazane jest wszystkie wpisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Sedco Express napisał:

Jeżeli już to nie lewa ręka a prawa. Po drugie - "szczególnie" piszemy przez "ó" a o odwrotnym zapinaniu kurtki wspomniano - czytać wskazane jest wszystkie wpisy.

Byc moze popelnilem blad ortograficzny,

ale skoro wydaje mi sie, ze lewa reka na zdjeciu wydaje sie antyproporcyjnie dluzsza to pisze o lewej, a na zdjeciu widzimy ja z prawej strony- jest jednak dalej lewa reko przedstawianej osoby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz czytam, że lewa to prawa ?

Wyraźnie widać, że prawa ręka jest dłuższa od lewej (vide umiejscowienie mankietu rękawa)

PS - czy lewa, czy prawa ręka to zawsze opisując zdjęcie piszemy tak jak jest u człowieka a nie jak widzimy.

Podobnie ze skrzydłami samolotu - lewe na zdjęciu widzimy jako prawe ale w opisie piszemy, że to lewe !

PSps- nie" być może" a na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Erih napisał:

No i tu się mylisz. Tonowanie mogło po prostu nie wytrzymać próby czasu i dać właśnie taki efekt.

A tonowanie robi się na odbitce czy na zmontowanej  kliszy lub fotce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie