Jump to content

Poszedł na grzyby. Zamiast nich znalazł skarb sprzed 3300 lat


Recommended Posts

Do niezwykłego znaleziska doszło w Czechach. Grzybiarz, który udał się do lasu, natknął się w nim na starożytny miecz i topór. Jak później ustalili archeolodzy, obiekty liczą sobie około 3300 lat.

Według Radio Prague International Roman Novák udał się wiosną na grzyby w pobliżu swojego domu, w regionie Jesenicko. Było to krótko po ulewnych deszczach, ale na pewno nie spodziewał się, że zamiast grzybów odnajdzie starożytne antyki.

- Zauważyłam kawałek metalu i kopnąłem go - powiedział Novák w rozmowie z Radio Prague International. - Później zorientowałem się, że jest to ostrze miecza. Zacząłem kopać trochę głębiej i natknąłem się na topór. - Grzybiarz swoje znalezisko zgłosił archeologom, którzy potwierdzili, że broń została wykonana z brązu i liczy sobie ok. 3300 lat.

Archeolog Jiří Juchelka z Muzeum Śląskiego w rozmowie z Live Science potwierdził, że planowane są prace w miejscu, gdzie Novák natknął się na miecz i topór. Jednak teren, na którym odnaleziono zabytkową broń, znajduje się z dala od współczesnych miast i znanych starożytnych osad. Z tego względu naukowcy nie podejrzewali, że w tym rejonie można natknąć się na jakiekolwiek znaleziska.

Juchelka i jego koledzy ukończyli kilka analiz artefaktów, w tym testy składu chemicznego. Ustalili, że bogato zdobiony miecz został wykonany w epoce brązu w północnej Europie. Wydaje się najbardziej podobny do mieczy znajdowanych na terenach obecnej Szwecji. Z kolei topór zdaje się być wytworem lokalnych rzemieślników, co potwierdza analiza składu chemicznego.

Ze względu na technikę wykonania miecza - wytopienia go z formy zamiast wybijania - najprawdopodobniej nie służył on do walki. Nie byłby dostatecznie wytrzymały. Naukowcy podejrzewają, że był on wykorzystywany w ceremoniach, być może pochowano z nich zmarłego. Nie wiadomo jednak, jak miecz i topór trafił do czeskiego lasu. "Znaleziska mogą być związane z kultem religijnym lub być częścią jakiegoś większego skarby, ale nic nie jest pewne", podsumowują badacze.

https://tech.wp.pl/poszedl-na-grzyby-zamiast-nich-znalazl-skarb-sprzed-3300-lat-6576342425787008a

2ccee0ffd802ec99315760e685a78f61.jpg

Link to post
Share on other sites

Fotografia niestety fatalna . niby miecz ale te ostrze to ciut wygląda na żelazne w dodatku jest szersze od rękojeści , Rękojeść dość przypomina gladiusy "miecze rzymskie z brązu które były częstymi importami na bursztynowym szlaku" . Trudno tu cuś oceniać po tych dość słabych fotkach , ja tam w ogóle topora nie widzę. Jeśli żelazne to ostrze to raczej nie przypisywał bym do tej rękojeści a może być to skarb średniowieczny gdzie płatnerz schował w ziemi elementy uzbrojenia do przekucia lub przerobienia.

Link to post
Share on other sites

Nie forma miecza . Zobacz na tym super zdjęciu że ostrze wygląda ciut że z żelaza więc średniowiecze a uchwyt może być rzymski  jak z odlewanego gladiusa  jako materiał na przetopienie . Bardzo często rzymskie miecze były całe z brązu , jest ich kilkadziesiąt w polskich muzeach. Trzeba by lepszych fotek

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, Erih napisał:

No to 20 cm to raczej sztylet niż miecz.

Pamiętasz co to za opracowanie?

Tytułu nie pamiętam, pdf z chomikuj albo internetu.

Była tam opisana typologia i ewolucja mieczy i to że w różnych krajach różnie je klasyfikują.

Jedni jako krótkie noże mieszczańskie używane przez różnych łotrów, czy sztylety, inni już jako miecze. Służyły do walki w bliskim kontakcie i miały wiele wspólnego z arenowymi gladiusami. Też mnie zdziwiło, że takie krótkie, a już jako miecze ale tak jakiś profesor to opisał. To nam współczesnym wydaje się że miecz musi mieć metrowe ostrze. Wiele z krótkich mieczy było przerabianych po przypadkowym złamaniu dłuższego.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information