Skocz do zawartości

"Wielki strach"


Czlowieksniegu

Rekomendowane odpowiedzi

Przerażająca opowieść o czasach bezprawia i strachu, który do dziś pomaga chronić tożsamość morderców. Tuż po wojnie w okolicach Przeworska z rąk sąsiadów masowo ginęli ludzie wracający z robót w Niemczech. Propagandowe ujęcia z epoki ukazujące radosny powrót z wojennej tułaczki zestawione są z wstrząsającymi relacjami osób, które jako dzieci były świadkami zbrodni. I choć od czasów ich popełnienia minęło już kilkadziesiąt lat, w odpowiedzi na pytanie o tożsamość sprawców zapada wymowna cisza.

https://www.filmweb.pl/film/Wielki+strach-2020-853393/descs

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

znalazłem ciekawy komentarz, warto nad nim się zastanowić


"Być może to manipulacja wybielająca Ukraińców i NKWD - niech mi ktoś powie jak w latach 1945 -1948 można kogoś wyciągnąć z pociągu jak w Polsce był stan wojennej okupacji wszystkim rządziło NKWD pociągi pasażerskie były bardziej obstawione jak za Niemców - w każdym był patrol NKWD i milicji, na każdym dworcu była placówka NKWD. Pociągiem aby przyjechać na przykład z Wrocławia do Przemyśla to trzeba było przejść przez kilkanaście kontroli, ci ludzie nic nie mieli - nie mieli żadnych dóbr które im można było by zrabować ! Na kolejnych posterunkach zabierano im wszystko , można było mieć tylko maszynkę do golenia, grzebień, łyżkę, resztę zabierano jako germańskie nawet przedwojenne polskie zegarki których Niemcy przymusowym robotnikom nie zabierali. To była łapanka osób powracających do domów na tereny zajęte przez ZSRR. Z pociągów ludzi wyrzucali przebrani za tubylców ludzie z NKWD. Tak samo było w kieleckim tam już wyrzucano tych co wracali na Wołyń.

Zabijało ich NKWD bo jechali trochę dalej za Przemyśl gdzie był już ZSRR czyli radziecka Ukraina. Nie można było wrócić z Niemiec do swojego domu do Lwowa, Tarnopola Stanisławowa na Wołyń - to był śmierć. Raczej to była prowokacja NKWD aby sami nie musieli zabijać Polaków na granicy "drugiej okupacji" lub jak w obozie koncentracyjnym w Czarnej w Bieszczadach gdzie torturowano i zabijano tych co chcieli wrócić górami aby odszukać swoją rodzinę.

Widać nie wypaliło oskarżyć Polaków o zbrodnie holocaustu więc teraz sięgnęli po to że zabijali się nawzajem. Kiedy wreszcie ta czarna antypolska propaganda się skończy. Ciągle coś próbują wyciągać i kłamliwie interpretować.  "

.

 

Edytowane przez Sowa74
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sowa74 napisał:

"Być może to manipulacja wybielająca Ukraińców i NKWD - niech mi ktoś powie jak w latach 1945 -1948 można kogoś wyciągnąć z pociągu jak w Polsce był stan wojennej okupacji wszystkim rządziło NKWD pociągi pasażerskie były bardziej obstawione jak za Niemców - w każdym był patrol NKWD i milicji, na każdym dworcu była placówka NKWD. Pociągiem aby przyjechać na przykład z Wrocławia do Przemyśla to trzeba było przejść przez kilkanaście kontroli

Nie wiem kto Ci takich głupot nagadał, że wszędzie widzisz NKWD? Bo historia trochę inaczej wyglądała. A wyglądała tak, że Sowieci w 1944 roku skierowali do Polski, w celu likwidacji zbrojnego podziemia 64. Dyw. NKWD, zresztą za zgodą Wielkiej Trójki [w zamian Churchill dostał zgodę Stalina na likwidację komunistycznej partyzantki w Grecji]. Ta dywizja NKWD działała jeszcze w 1945, bo od 1946 roku jej działalność przejęły oddziały KBW, acz jeszcze przez pół roku udzielała wsparcia oddziałom KBW, bo od jesieni 1946 roku już tylko stacjonowała w koszarach, a wyniosła się ostatecznie z Polski w styczniu 1947 roku. To odnośnie NKWD w Polsce, pomijam przy tym, że na kierownicze stanowiska w UB oddelegowano wtedy, po zmianie nazwisk, byłych polskich obywateli, bo to trochę inna bajka jest.

I jeszcze odnośnie [niestety] powszechnego bandytyzmu, jaki jeszcze długo po wojnie był większym zagrożeniem dla władzy, niż zbrojne podziemie, a przynajmniej tak było po pierwszej amnestii, gdy "leśni" w większości się ujawnili. Otóż okupacja zdemoralizowała wielu obywateli, a życie ludzkie było niewiele warte. Powszechnym sposobem rozwiązywania sąsiedzkich sporów, było wrzucenie przez okno granatu do izby i to bez oglądania się na to, że tam były też dzieci. Najbardziej byli wystraszeni ci, którzy przechowywali w czasie okupacji Żydów. Bo jak przechowywali, to zapewne za złoto [co często było prawdą], no więc należało ich obrabować. A to co się działo na tzw. Ziemiach Odzyskanych, to jeszcze długo po wojnie, to był istny "Dziki Zachód". I jeszcze taka ciekawostka z początku lat 70-tych z Kielecczyzny. Otóż sądzono tam taką rodzinną bandę, która przez lata terroryzowała okoliczne miejscowości, a niewygodnych mordowała, a proceder tak długo trwał, bo wszyscy byli zastraszeni. To się zresztą powtórzyło u nas w latach 90-tych, gdy to mafia zaczęła rządzić, ale to trochę inne podłoże miało.

  • Słabe 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt ramowo traktujesz historię i opierasz się jedynie na oficjalnych źródłach. Gdyby nie na przykład wpadka także być nie usłyszał o aferze żelazo, gdzie władza współpracowała z krymusami. O akcjach z przebierańcami oczywiście oficjalne źródła nie napiszą, ale nie w tym rzecz.

Już samo porównanie do Jedwabnego lokuje zamiar autora i tzw. jurorów i tego tzw. festiwalu. Kim byli ci co mordowali koło Przeworska? O władzy ludowej z tamtego czasu często mówi się, że to Polacy. Jeżeli ludzie wtedy milczeli to znaczy, że sprawcami byli bandyci na usługach władzy. Może bandyci byli też polskojęzyczni ale należało by się przyjrzeć ich pochodzeniu etnicznemu, na Podkarpaciu roiło się od wszelkiej maści Rusinów i Tatarów i wcale nie zaprzeczam, że istniały też lokalne bandy polskiego pochodzenia, a nawet brali w tym udział żydzi.

Dziwne tylko, że w kraju gdzie nie można było kichnąć żeby UBecja nie powiedziała na zdrowie działo się coś takiego, a ani o tym nie wiedzieli?

Nie trzeba być detektywem, alby dojść do oczywistych wniosków, że aby taki proceder miał miejsce przez kilka lat musiała istnieć współpraca jakiejś lokalnej mafii z kolejarzami (odstawianie pociągu na boczny tor) i odpalanie prowizji dla UBcji, alby nie rozpracowała tej szajki w dość szybkim tempie.


Tak mi się przypomniało, że nieboszczyk pan Adamowicz wyjaśnił dla Urzedu skarbowego że dostał w spadku od ojca 3 walizki dolarów. Jeżeli ten dziadek tak witał po wojnie Polaków to mógł się wzbogacić jak opowiada film.


 

Edytowane przez Sowa74
  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Być może to manipulacja wybielająca Ukraińców i NKWD - niech mi ktoś powie jak w latach 1945 -1948 można kogoś wyciągnąć z pociągu jak w Polsce był stan wojennej okupacji wszystkim rządziło NKWD pociągi pasażerskie były bardziej obstawione jak za Niemców"

Już pal licho, że nie podałeś śnurka do powyższego, może to i z litości nad autorem.

Zwłaszcza, że z prawdą ma to tyle wspólnego co krzesło z krzesłem elektrycznym. Podobnie, jak i kolejne rewelacje i przemyślenia...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Sowa74 napisał:

Kim byli ci co mordowali koło Przeworska? O władzy ludowej z tamtego czasu często mówi się, że to Polacy. Jeżeli ludzie wtedy milczeli to znaczy, że sprawcami byli bandyci na usługach władzy.

To się w końcu zdecyduj, bo najpierw piszesz o wszechwładzy NKWD jeszcze w 1948 roku. Co jest zupełną bzdurą do kwadratu, a jak Ci się zapodaje fakty, to zganiasz wszystko na "Władzę Ludową". To w końcu NKWD czy UB? No i jakieś śnurki zapodaj, o czym zresztą wspomniał już Yeti. Co nie znaczy, że na samym początku do Milicji nie trafiali często zupełnie przypadkowi ludzie, i że niektórzy z nich nie dorabiali bandyterką, bo dorabiali. Ale na pewno nie było to w interesie "Władzy Ludowej". Swoją drogą ciekawe, gdzie takich "rewelacji" dzisiaj uczą?

  • Tak trzymać 1
  • Słabe 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, balans napisał:

 na kierownicze stanowiska w UB oddelegowano wtedy, po zmianie nazwisk, byłych polskich obywateli, bo to trochę inna bajka jest.

  Nie przekręciłeś czegoś w tym zdaniu ? Bo na kierowniczych stanowiskach w UB czy LWP oddelegowano byłych obywateli ale z tego co mi wiadomo nie polskich. Opuściłem jakaś lekcję historii ?

  • Tak trzymać 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, takafura napisał:

  Nie przekręciłeś czegoś w tym zdaniu ? Bo na kierowniczych stanowiskach w UB czy LWP oddelegowano byłych obywateli ale z tego co mi wiadomo nie polskich. Opuściłem jakaś lekcję historii ?

Zgadza się,, miało być byłych obywateli niepolskich po zmianie nazwisk(wcięło słowo "nie"). Celowo nie podaję jakiej nacji w znaczącej liczbie byli bo zaraz uruchomi się tutaj na forum kneset, że szerzę mowę nienawiści.

Edytowane przez Sowa74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, balans napisał:

Otóż sądzono tam taką rodzinną bandę, która przez lata terroryzowała okoliczne miejscowości, a niewygodnych mordowała, a proceder tak długo trwał, bo wszyscy byli zastraszeni. To się zresztą powtórzyło u nas w latach 90-tych, gdy to mafia zaczęła rządzić, ale to trochę inne podłoże miało.

Zakrzewscy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Po pierwsze primo- co powyższe ma wspólnego z filmem?
Po drugie primo- uzgodnijcie, czy piszecie o narodowości czy obywatelstwie? A jeśli o obywatelstwie, to wg którego roku sprawdzanym.

Na pierwsze odpowiem po obejrzeniu filmu.

Drugie pytanie powinno być skierowane do Balansa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, balans napisał:

To się w końcu zdecyduj, bo najpierw piszesz o wszechwładzy NKWD jeszcze w 1948 roku. Co jest zupełną bzdurą do kwadratu, a jak Ci się zapodaje fakty, to zganiasz wszystko na "Władzę Ludową". To w końcu NKWD czy UB? No i jakieś śnurki zapodaj, o czym zresztą wspomniał już Yeti. Co nie znaczy, że na samym początku do Milicji nie trafiali często zupełnie przypadkowi ludzie, i że niektórzy z nich nie dorabiali bandyterką, bo dorabiali. Ale na pewno nie było to w interesie "Władzy Ludowej". Swoją drogą ciekawe, gdzie takich "rewelacji" dzisiaj uczą?

Pisze o wszechwładzy NKWD i UB, o czym doskonale każdy wie. Po rozwiązaniu NKWD skład osobowy zasilił MSW i KGB, metody i ludzie w zasadzie się nie zmieniły więc nie łap mnie za słówka bo nie jest to meritum sprawy. Jak chcesz sobie rozjaśnić umysł to linków poszukaj samodzielnie lub poszperaj informacji za tymi, którzy śmiertelnie poważni leżą w bezimiennych mogiłach. Co było w interesie władzy ludowej to mi nie mów, bo w szeregach tych władzy poza uczciwymi wierzącymi znaleźli się różni aparatczykowie.O powojennych aferach i interesach władzy ludowej jest wiele interesujących opracowań. Mnie zastanawia jedno - jak bez współpracy z kolejarzami i parasola ochronnego UB proceder mógł kwitnąć kilka lat, pociągi na tej samej trasie odstawiano na boczne torowisko i nikt nie reagował, kiedy za samo posiadanie radioodbiornika i słuchanie wolnej europy można było dostać dziesiątkę.   Może tutaj wykażesz się kreatywnością.

  • Tak trzymać 1
  • Hmmmm 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wyszło szydło z worka...

Linki...
Przykłady...
Cokolwiek a nie odwracanie kota (?) ogonem...

Przytoczyłeś odkrywczy tekst, że

"Być może to manipulacja wybielająca Ukraińców i NKWD - niech mi ktoś powie jak w latach 1945 -1948 można kogoś wyciągnąć z pociągu jak w Polsce był stan wojennej okupacji wszystkim rządziło NKWD pociągi pasażerskie były bardziej obstawione jak za Niemców - w każdym był patrol NKWD i milicji"

a ja chętnie poznam źródła tej i kolejnych rewelacji.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Sowa74 napisał:

Zgadza się,, miało być byłych obywateli niepolskich po zmianie nazwisk(wcięło słowo "nie"). Celowo nie podaję jakiej nacji w znaczącej liczbie byli bo zaraz uruchomi się tutaj na forum kneset, że szerzę mowę nienawiści.

Nic się nie zgadza, bo ja miałem na myśli tych, którzy przed wojną byli polskimi obywatelami. A to, że byli żydowskiego pochodzenia jak np. Józef i Izabela Różańscy [przed wojną Goldberg] tego faktu nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, balans napisał:

Nic się nie zgadza, bo ja miałem na myśli tych, którzy przed wojną byli polskimi obywatelami. A to, że byli żydowskiego pochodzenia jak np. Józef i Izabela Różańscy [przed wojną Goldberg] tego faktu nie zmienia.

Może ci się nie zgadza, innym się zgadza. Zależy z jakiej perspektywy patrzysz i co chcesz zobaczyć.

9 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

No i wyszło szydło z worka...

Linki...
Przykłady...
Cokolwiek a nie odwracanie kota (?) ogonem...

Przytoczyłeś odkrywczy tekst, że

"Być może to manipulacja wybielająca Ukraińców i NKWD - niech mi ktoś powie jak w latach 1945 -1948 można kogoś wyciągnąć z pociągu jak w Polsce był stan wojennej okupacji wszystkim rządziło NKWD pociągi pasażerskie były bardziej obstawione jak za Niemców - w każdym był patrol NKWD i milicji"

a ja chętnie poznam źródła tej i kolejnych rewelacji.

 

 

Źródłem jest życie i to co się wówczas działo do reszty użyj swojego mózgu lub poczytaj relacji tych co wracali z robót, googlarka ci pomoże. Bądź kreatywny zamiast męczyć.

 

Edytowane przez Sowa74
  • Tak trzymać 1
  • Słabe 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sowa74 napisał:

Pisze o wszechwładzy NKWD i UB, o czym doskonale każdy wie. Po rozwiązaniu NKWD skład osobowy zasilił MSW i KGB,

Co to ma wspólnego z tematem wątku? Jeszcze raz napiszę - 64.Dyw.NKWD od jesieni 1946 roku nie brała już udziału w akcjach przeciwko zbrojnemu podziemiu, a w styczniu 1947 roku została przeniesiona na Ukrainę do walki z UPA. Reszty tego co napisałeś nie będę komentował, bo szkoda klawiatury na te bzdury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zawiesiłeś się na drugoplanowym wątku na który ci odpowiedziałem i zadałem pytanie. Nie musisz odpowiadać. Mnie zastanawia jedno - jak bez współpracy z kolejarzami i parasola ochronnego UB proceder mógł kwitnąć kilka lat, pociągi na tej samej trasie odstawiano na boczne torowisko i nikt nie reagował, kiedy za samo posiadanie radioodbiornika i słuchanie wolnej europy można było dostać dziesiątkę.   Może tutaj wykażesz się kreatywnością.

Edytowane przez Sowa74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sowa- kocopoły wypisujesz, nie mająca ani wiedzy, ani oparcia w źródłach.

To, że wracający z robót mieli różne, mocno nieprzyjemne, przygody czy w czasie drogi na piechotę, czy pociągiem, nijak się ma do:

""Być może to manipulacja wybielająca Ukraińców i NKWD - niech mi ktoś powie jak w latach 1945 -1948 można kogoś wyciągnąć z pociągu jak w Polsce był stan wojennej okupacji wszystkim rządziło NKWD pociągi pasażerskie były bardziej obstawione jak za Niemców - w każdym był patrol NKWD i milicji""

i podobnych bzdur...

Ani NKWD, ani milicja, ani żadne służby 1945/48 nie miały nawet cienia fizycznej możliwości aby obstawić tak jak gdzieś przeczytałeś.

Nie pisząc o kolejnych odkryciach przez ciebie cytowanych...

 

 

PS Ani milicja, ani pozostałe nie potrafiły sobie z porządkiem choćby we Wrocławiu czy Szczecinie poradzić, choć rosyjscy komendanci pomagali, nie mówiąc o masowym szabrownictwie na Ziemiach nibyOdzyskanych, a tobie się roją tysiące funkcjonariuszy, którzy nic nie robią tylko pociągami jeżdżą...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Czlowieksniegu napisał:

PS Ani milicja, ani pozostałe nie potrafiły sobie z porządkiem choćby we Wrocławiu czy Szczecinie poradzić, choć rosyjscy komendanci pomagali, nie mówiąc o masowym szabrownictwie na Ziemiach nibyOdzyskanych, a tobie się roją tysiące funkcjonariuszy, którzy nic nie robią tylko pociągami jeżdżą...

 

 

Jakieś źródło czy tak gdybasz na poczekaniu że pociągi nie były obstawiane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sowa- jakiekolwiek źródła do głębokich przemyśleń z wpisu, który się zaczyna

"znalazłem ciekawy komentarz, warto nad nim się zastanowić ..."

Albo, choć, śnurek do tego komentarza...

 

 

PS Znaczy się, na marginesie, że Akcja pociągowa także była uzgodniona z milicją, NKWD i cholera wie kim jeszcze, którzy obstawiali pociągi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

sowa- jakiekolwiek źródła do głębokich przemyśleń z wpisu, który się zaczyna

"znalazłem ciekawy komentarz, warto nad nim się zastanowić ..."

Albo, choć, śnurek do tego komentarza...

 

 

PS Znaczy się, na marginesie, że Akcja pociągowa także była uzgodniona z milicją, NKWD i cholera wie kim jeszcze, którzy obstawiali pociągi?

Na wyborczej lub onecie pod artykułem o tych morderstwach w komentarzach jakich było kilkanaście zakładek, jak wrócę z miasta postaram się to odszukać i wstawić odnośnik. sporo ciekawostek tam było od ludzi lokalnych co znają sprawę i potomków tych którzy rabowali. O studni w jakiej utopiono zgwalconą kobietę, o facecie co obrabował dziewczynę i zabił, a w domu jak sortował rzeczy po zdjęciach załapał że to jego córka itp. Poszperam i wrzucę, pozdrawiam oponentów i zmykam na jarmark .

Edytowane przez Sowa74
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Sowa74 napisał:

Chyba zawiesiłeś się na drugoplanowym wątku na który ci odpowiedziałem i zadałem pytanie. Nie musisz odpowiadać. Mnie zastanawia jedno - jak bez współpracy z kolejarzami i parasola ochronnego UB proceder mógł kwitnąć kilka lat, pociągi na tej samej trasie odstawiano na boczne torowisko i nikt nie reagował, kiedy za samo posiadanie radioodbiornika i słuchanie wolnej europy można było dostać dziesiątkę.   Może tutaj wykażesz się kreatywnością.

Odniosę się tylko do jednej głupoty jaką tu napisałeś. Otóż posiadanie radia w powojennej Polsce nigdy nie było zakazane. A wręcz przeciwnie, władzy zależało na tym, aby radia dotarły do jak największej liczby obywateli. I to dlatego już w 1948 roku uruchomiono seryjną produkcję doskonałego jak na tamte czasy "Pioniera".

Edytowane przez balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie