Skocz do zawartości

 Co można jeszcze znaleźć po Napoleonie?


Gość Wiedźmin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 254
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 10 months later...
Bjar dla Ciebie wszystko :)
33 Pułk Piechoty Liniowej powstał w 1625 r.(jako regiment Touraine). W epoce napoleońskiej w latach 1796 - 1797 w Armii Włoch w dywizji gen. Kilmaine'a a potem w dyw. gen. Jouberta. Jeszcze jako półbrygada odznaczyła się pod Rivoli, w 1797 walczyła w Tyrolu. W r. 1799 działała w armii gen. Scherera w północnych Włoszech, walcząc pod Weroną. W 1803 przemianowana na 33 PPL. W Wielkiej Armii w III Korpusie gen. Davout w dyw. gen. Frianta 33 pułk walczył pod Austerlitz, w kampanii pruskiej 1806-1807 bił sie pod Auerstedt a następnie pod Nasielskiem i Iławą Pruską. W tej ostatniej bitwie stracił 34 oficerów i odparł szereg szarż kawalerii rosyjskiej. W wojnie 1809 pułk bił się pod Thann, Landshut i Wagram. W kampanii 1812 r. w dywizji gen. Davout walczył krwawo pod Borodino i Krasnem. W 1813 bił sie pod Dreznem, Kulmem (tam poniósł duże straty i stracił orła) i Lipskiem. W 1814 bronił Luksemburga. W wojnie 1815 r. w Armii Północy w III korpusie gen. Vandamme'a w dywizji gen. Berthezene'a. Walczył pod Ligny następnie z marszałkiem Grouchy (to ten co nie zdążył pod Waterloo) w pościgu za Prusakami, walczył pod Wavre i w odwrocie pod Namur.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Van Worden - czy jesteś jeszcze zainteresowany tą książką z Twojego ostatniego postu? Jest to BIAŁY KRUK! Ja jako jeden z potomków Cystersów mogę Ci podesłać skany - jak do tej pory książka z mojego źródła - była w rękach 5 śmiertelników. Czwartym był ktoś z Warszawy - podobno szukał skarbów Napoleona, Piątym byłem Ja :] Jakby co to mam skany i Tobie mogę podesłać, ponieważ jesteś SWÓJ CHŁOP :] Jeśli jesteś zainteresowany pisz na priva. KONIECZNIE w Tytule wpisz VanWordenPNcirrusmichal".Pozdrawiam.
.
.
.
CirrusCX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez moje" tereny następował odwrót wojsk napoleońskich a nic po nich nie ma.....hm.....jedynie mogiły....
W związku z tym mam pytanie :)
Czy znależiska pochodzą z ziemi czy byłu przechowywane przez znalazców i teraz ujrzały świat ?????

Bardziej trafiają sie w zalesionych (dzisiaj) terenach czy rolniczych????
Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie