Skocz do zawartości

 Co można jeszcze znaleźć po Napoleonie?


Gość Wiedźmin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 254
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kolego Pomsee",
niestety Twoje blachy kciukowe (Daumenbleche) pochodza z okresu przednapoleonskiego, dokladniej z okresu panowania krola pruskiego Fryderyka Wielkiego (Wojny Slaskie, Wojna 7-Letnia). Mozna ewentualnie tego typu elementy spotkac na polach bitewnych z Powstania Kosciuszkowskiego", gdyz cala mase broni strzeleckiej zakupiono dla Polski w tym okresie w pruskiej Manufakturze Poczdamskiej".

Pruskie blachy z okresu napoleonskiego powinny miec inicjaly: FWR" (Fryderyk Wilhelm II), Twoje natomiast maja inicjaly FR", co znaczy: Fridericus Rex, albo inaczej Fryderyk Wielki lub po niemiecku: Friedrich der Grosse.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego model31 uważasz, że wraz z wstąpieniem na tron nowego króla blachy kciukowe z monogramem starego króla były z broni usuwane? A może znane jest Ci zjawisko używania broni starych modeli przez wiele lat aż do jej zużycia? A czy wiesz, że Prusacy wobec katastrofalnych klęsk w wojnie 1806/07 wyposażali swoje oddziały dosłownie we wszystko co mieli łącznie z przestarzałą bronią, która zalegała od wielu lat w aresnałach? I w końcu czy możesz wykluczyć, że jakiś pruski żołnierz używał taką broń w czasie wojen napoleońskich?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Daumenblache - ta górna to jest jeszcze z czasów Fryderyka Wilhelma - ojca Fryderyka Wielkiego . Ale oczywiście mogła być jeszcze w użyciu w czasach napoleońskich . Broń była bardzo cenna w tym czasie . Co ciekawe po Fryderyku Wielkim wróciły blachy z inicjałami FRW - albo grawerowano dodatkowo W" pod inicjałem FR na egzemplarzach istniejących .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze kolego model 31 może obiło Ci się o uszy, że w wojsku polskim Księstwa Warszawskiego używano kilka tysięcy zdobycznych karabinów pruskich wz. 1750 (Preussisches Infanteriegewehr Modell 1750). Czy jeśli znajdziesz taki karabin lub raczej jego resztki na po napoleońskim polu bitwy to stwierdzisz, że była to bitwa z okresu wojny 7 letniej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz racje,

wraz z koronacja nowego krola w Prusach byly wszysztkie monogramy starego krola we wszystkich arsenalach oraz jednostkach wojskowych przeszlifowywane oraz na nowo grawerowane.

Wiele muzealnych zabytkow z tego czasu moze to tylko potwierdzic. Zdarzaja sie blachy z zeszlifowanym starym napisem FWR" (Fryderyk I Wilhelm), na ktorym pozniej wygrawerowano FR", a pozniej znow FWR" (Fryderyk II Wilhelm).

Nie chce sie na tym forum wiecej na ten temat na tym forum wypowiadac, ewentualne dowody moge pokazac prywatnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba przyznasz mi rację, że nie wszystkie Daumenblache mogły mieć zmienione monografy i zdarzały się nie egzemplarze nie przerobione. Ta z pierwszej fotki, którą zamieściłem znaleziona została w miejscu przeprawy armii Napoleona pod Berezyną w 1812 r. a więc w miejscu czasowo i geograficznie bardzo odległym od wojen śląskich i wojny 7 letniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomsee -> Patent trafil do mnie dosyc dziwna droga. Nalezal do powstanca 1830 roku, ktory w jakis sposob byl powiazany z moja rodzina - chyba jakas siostra pra pra pra x dziadka wyszla za ktoregos z jego braci, albo wlasnie za niego. Nie wazne zreszta. Udalo mi sie skontaktowac z fascynatem genealogii innego rodu ktory byl jakby od drugiej strony powiazany z rodem posiadacza patentu. Fascynat genealogii byl juz wiekowym zbieraczem, i zdecydowal sie przekazac mi dokumenty, wiedzac ze jestem pasjonatem historii. W dokumentach jest jeszcze kilka ciekawych rzeczy z tego okresu, jak bedziecie chcieli to wrzuce. Z tym, ze sa to juz raczej rzeczy zwiazane z wojskiem okresu powstania itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o genealogie pruskich muszkietow (karabinow piechoty), to moge tylko dodac, ze takiego wzoru M. 1750" nigdy nie wprowadzono w armii pruskiej, jako obowiazujacy wzor.

Historia pruskiego muszkietu zaczela sie w roku 1723, kiedy to panstwo pruskie przyjelo do manufrakturowej produkcji wzor muszkietu Henoul 1713-1722" jako M. 1723. Dlugosc samej lufy tego muszkietu wynosila 115,8cm, dlugosc calkowita bez bagnetu 155 cm. Inicjaly na blasze kciukowej: FRW", po wstapienie na tron Fryderyka Wielkiego na nowo grawerowane jako: FR". Prowadnice stempla (wyciora) mialy ksztalt 3-ch polaczonych ze soba bulw.

Pozniej nastapily wersje tego muszkietu jako M. 1740 (troche krotszy, i z innym stemplem (popularnie zwanym wyciorem) oraz innymi prowadnicami do tego stempla (Odmienny charakterystyczny 6-katny podluzny ksztalt przekroju prowadnic); dlugosc lufy 104,0 cm, dlugosc calkowita 145,0 cm). Znane sa rowniez dlugie, przejsciowe wersje, tak jak i model poprzedni. Inicjaly: FR", pozniej przeszlifowywane i na nowo grawerowane na: FWR"

Nastepna modyfikacja, to juz M. 1740/89, ktora byla juz stosowana podczas Wojen Napoleonskich". Roznila sie juz tylko w zasadzie tylko ksztaltem drewnianego loza oraz zdobieniami obejmy spustu. Calkowita dlugosc muszkietu oraz dlugosc jego lufy nie zostaly zmienione. Jedynie na blasze kciukowej wygrawerowano na wszystkich bez wyjatku, nalezacych do pruskiego arsenalu nowe krolewskie inicjaly: FWR".

Zmian inicjalow dokonywano rowniez na blachach kciukowych pistoletow, jak rowniez na dolnych, mosieznych okuciach tychze pistoletow (cala masa modeli).

W muzeach zachodnich oraz zbiorach prywatnych istnieje duzo dowodow, popartych na analizie napisow na okuciach muszkietow oraz pistoletow, na tzw. zmiane Warty" w owczesnym Krolestwie Pruskim.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W źródłach, z którymi miałem doczynienia mowa jest o kilku wzorach pruskich, które używała armia księstwa warszawskiego. Były to M1750, M1780, M1805 i M1809 Co ciekawe karabin Modell 1750 (i inne) są dokładnie w nich opisane i są ich również ilustracje. Ale nie spieram się może jest to kwestia przyjętego nazewnictwa. Nie jestem fachowcem od pruskiej broni palnej, znam się trochę na francuskiej więc nie będę brnął w spory z Tobą. Jednak obok sporów na temat wzorów i regulaminów zawsze istnieje tak zwany element życiowy". A ten według mnie wskazuje na to, że na licznych polach bitew wojen napoleońskich mogły i były używane pruskie karabiny i pistolety starszych wzorów z nieaktualnym monogramami pruskich królów.
Dzięki za pouczającą dyskusję, przyjemnie poznać punkt widzenia fachowca.
Pozdr,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie