Skocz do zawartości

 Co można jeszcze znaleźć po Napoleonie?


Gość Wiedźmin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 254
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Hmmm, pewnie jakies kule armatnie czy z owczesnych strzelawek". Ja od jakiegos czasu usiluje chociaz poznac polozonie francuskich grobow (juz nie istniejacych). Nie nie po to aby kopac, ale aby je usystematyzowac. Ot byli tacy walczyli na naszych ziemiach a nic po nich (poza guzikami, szrapnelami nie zostalo...)

Pozdrawiam

Gandalf de Grey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy można coś znaleźć po francuzach czy ruskich z tego okresu poza ołowianymi kulami czy aramatnimi (taki kawał stali chyba przez 200 lat nie zerdzewiał do końca) np. muszkiety, jakieś hmmm elementy mundurów itp.
No ja nie znam grobów francuskich, znam tylko miejca walk mniej wiecej przemarszów i postojów ale jak zaczne tam grzebac to pewnie popytam po okolicznych wsich i kościołach czy coś na ten temat nie wiedzą

Pozdrawiam
Wiedżmin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszeczke poszukuje na terenie z tego okresu. Jak do tej pory znajduje sama drobnice : kulki, guziki, drobne elementy umundurowania i broni, kilka monet. Pilnie poszukuje mapki przedstawiajacej plan bitwy nad Kaczawą z 1813 roku. Plan taki na pewno istnieje i byc moze ktos jest w jego posiadaniu i bedzie mogl pomoc.
Co do grobów to czesto byli chowani na cmentarzach przy wiejskich kościołach parafialnych w pobliżu miejsc bitwy. W Legnicy byl taki cmentarz ale dziś nikt dokładnie nie pamieta miejsca pochówku. Żródła podają tylko przybliżone miejsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Wiedzmina i reszty
około 15 lat temu wpadła mi w ręce książka, o pobycie wojsk Napoleońskich w Polsce.Wydana nakładem Pielgrzyma Polskiego".Są to spisane przez słuchaczy seminarium w Pelplinie podania ustne na temat pobytu wojsk Napoleońskich na terenie północnej Polski.Wymienia się około 120 miejsc.Z czego ok. 25 to celowo lub przypadkowo zagubione (utracone?) armaty i kasy pułkowe.
Z czego 3 odnalezione przed wojną (podane nazwiska znalazców).Z pozostałych o dwie pozycje OFICJALNE wystąpienie władz Francji do rządu polskiego o prowadzenie poszukiwań.Od tego zaczęła się moja przygoda z poszukiwaniami.Więcej informacji już indywidualnie.Tel. o52 3814928
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Well, well, well, jakby to powiedzieli Angole. Nawet nie wiedzialem, ze tyle wsrod nas jest napoleonistow (po trosze).
Do P.T. Pomesee" - jak na razie szukam w Polnocno/Wschodniej Polsce. Troche posilkuje sie ksiazka: Mazowsze w Epoce Napoleonskiej, Aleksander Kociszewski, poza tym jakimis opracowaniami o wojnie pod Pultuskiem itd. W sumie wszystkie zadymy byly w 1806 i 1807 w tym rejonie. Zaluje bardzo, ze nie znam jezyka francuskiego bo bym sobie poczytal ichniejsze opracowania na ten temat. Rosjanie znowu troche wydali ale malo tych ksiazek na swecie zostalo. Chyba jakies sa w B.N., ale za to w The British Library nie ma... Angilcy nie pisali w sumie tak szczegolowo - co z rupami robili".
Do P.T. Jerzy R. - zaiste ciekawa jest ta pozycja o ktorej Waszmosc wspominasz. Czy cos tam mowia o pochowkach czy tylko o zagubionych armatach? Moze cos wiecej o tej francuskiej prosbie o szukanie? Slyszalem (tylko pare osob mi to mowilo, a nikt z Ambasady Francji nie chce potwierdzic), ze w latach 20-ych XX wieku byla jakas komisja wojkowych francuskich co nawet szukala grobow francuskich z okresu napoleonskiego... i nic wiecej nie wiem.
Tak czy inaczej - czy warto szukac? - tak, ale na duze przedmioty nie nastawiac sie.

Pozdrawiam

Gandalf de Grey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiedżmin. dla mnie komputer to treochę nowinka.Niestety nie mam innego adresu.Albo zadzwoń albo nie ma tematu.
do Gandale de grey.przepraszam w twojej wypowiedzi znajduje sarkazm.
Twoja indolencja nie usprawiedliwia niczego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Jerzy R.
Alez prosze wybaczyc. Nie chodzilo mi o sarkazm. Jesli urazilem, przepraszam. Ot uzylem innej formy i to wszystko, a jestem zainteresowany ksiazka bo mnie tez ten temat intreresuje ale z innego punktu widzenia.
Czy mozna poznac jej tytul to poszukam jej moimi kanalami?

Pozdrawiam

Gandalf de Grey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po napoleonie pewnie kości , a po bitwach kule armatnie guziki inne pierdoły na warmi w okolicach górowa a dokładnie dwórznie mała bitwa artyleryjska o jakiś osrany most czy kładke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzy poruszyles tu naprawde fascynujacy temat. Informacja zas o ksiazce jest po prostu bezcenna bowiem umozliwia dotarcie do relacji dotyczacych okruchow epopei napoleonskiej nie zapisanych w zadnych pamietnikach czy opracowaniach historycznych. Chocby dlatego warto po nia siegnac i ja na pewno to zrobie. Gdzies w koncu uda mi sie te ksiazke znalezc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomsee>zdaję sobie sprawę z efektów mojej wypowiedzi.15 lat temu to też zaiskrzyło.Doskonale wiem że nie znajdziecie książki.Zbyt mały nakład, za mało czasu.Ludzie !!! Czy sobie myślicie że sprzedam wam miejsce?
Nadal kontakt ten sam 052 3814928
doceńcie szczerośc i bez komboinacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez Jerzy nie chodzi tu o zadne kombinacje! Ksiazka interesuje mnie dlatego, ze prawdopodobnie moze zawierac ciekawe informacje na temat okresu napoleonskiego, ktorym sie bardzo interesuje a nie dlatego, ze mam nadzieje wykopac jakas porzucona kase pulkowa czy zrabowane w Rosji zloto. Takie rzeczy moga sie zdarzyc ale wtedy jak obejrzy sie Szatana z 7 klasy". Co do Twojego telefonu to chetnie skorzystam trudnosc tylko polega na tym, ze tymczasowo jestem za granica wiec fizycznie nieobecny w Polsce i tak nie moge nic zadzialac".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za UREALNIENIE.Ja też kilka filmów oglądałem.To niczego nie zmienia.Albo zaufasz książce albo nie.Byłem w tych miejscach.I nic!!.
Moje odczucia są *- jeżeli opisuje się kilkanaście miejsc to kilka to pewniki.Szukam luidzi którzy tak samo myślą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej miejscowości, krąży też opowieść o znalezieniu pod koniec XIX w jednej z takich kas pozostałych z odwrotu Wielkiej Armii. Pamiatką po tym jest kościółek na cmentarzu i jeden z większych domów ufundowanych przez znalazców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie