Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
9 godzin temu, formoza58 napisał:

Por. St. Kiełbasiński z 3 PL. .. Zamordowany w 1940 roku na " nieludzkiej ziemi".

lot por st kielbasinski 3pl katyn.JPG

Pilot stoi przy szkolnym Morane Saulnier MS-35 EP.2

Warto zwrócić uwagę na wycięcia kokpitów pilota i ucznia. Z prawej burty były głębiej wycięte niż z lewej celem ułatwienia wsiadania.

 

 

Napisano

Ma ktoś pojęcie, jaka była treść napisów na tych tabliczkach fundacyjnych, mocowanych na burtach?
Tu widać takową nad napisem „PODOFICER 3”

Napisano
W dniu 8.08.2021 o 02:59, Koloman napisał:

Trafiłem na taką fotografię zrobioną w Rumunii w 1941-42 roku.

No i pytanie: kto to?

Rumunia.jpg

Dodatkowe pytanie: kto z lotników pozostawał w czasie wojny internowany w Rumunii i na Wegrzech?

W tym przypadku mamy do czynienia z majorem pilotem, absolwentem Francuskiej Szkoły Pilotów.

Być może major nie otrzymał zgody polskich władz w Paryżu na przejazd do Francji.

Na przykład jako osoba wiekowa i nieperspektywiczna.

Interesującym jest znaczek na lewej kieszeni munduru

Napisano
10 godzin temu, Koloman napisał:

Dodatkowe pytanie: kto z lotników pozostawał w czasie wojny internowany w Rumunii i na Wegrzech?

W tym przypadku mamy do czynienia z majorem pilotem, absolwentem Francuskiej Szkoły Pilotów.

Być może major nie otrzymał zgody polskich władz w Paryżu na przejazd do Francji.

Na przykład jako osoba wiekowa i nieperspektywiczna.

Interesującym jest znaczek na lewej kieszeni munduru

Wiek ? Wg mnie po 40-tce może nawet i ma 50 lat. Sądzę, że szkolenie lotnicze, a tym samym odznakę francuskiego pilota otrzymał w którymś z ośrodków szkoleniowych we Francji - Dijon, Pau (1918-19). Wprawdzie od tamtych lat minęło ponad 20 lat (zdjęcie jest z lat 1941-42) ale szukałbym właśnie wśród absolwentów z w/w szkół lotniczych.

Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Koloman napisał:

...absolwentem Francuskiej Szkoły Pilotów.

Też szukałem wśród takich. Odznaka na prawej kieszeni bardzo przypomina tę noszoną przez absolwentów FSzP - nie tylko z Francji, ale też i warszawskiej, z początku lat 20.

1136803394_odznaka_FrancSzkPil_1920.thumb.jpg.399364b3251637ab76e3eda7aa058072.jpg

Tyle, ze na razie nic.

Edytowane przez KayFranz
Napisano
42 minuty temu, KayFranz napisał:

Też szukałem wśród takich. Odznaka na prawej kieszeni bardzo przypomina tę noszoną przez absolwentów FSzP - nie tylko z Francji, ale też i warszawskiej, z początku lat 20.

1136803394_odznaka_FrancSzkPil_1920.thumb.jpg.399364b3251637ab76e3eda7aa058072.jpg

Tyle, ze na razie nic.

Jest taka sama :-)

Francuska odznaka pilota - nadawana pilotom i stała się również odznaką absolwencką  francuskiej szkoły pilotów już w Polsce.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie