formoza58 Napisano 4 Sierpień 2021 Autor Napisano 4 Sierpień 2021 Por. St. Kiełbasiński z 3 PL. .. Zamordowany w 1940 roku na " nieludzkiej ziemi".
Sedco Express Napisano 5 Sierpień 2021 Napisano 5 Sierpień 2021 9 godzin temu, formoza58 napisał: Por. St. Kiełbasiński z 3 PL. .. Zamordowany w 1940 roku na " nieludzkiej ziemi". Pilot stoi przy szkolnym Morane Saulnier MS-35 EP.2 Warto zwrócić uwagę na wycięcia kokpitów pilota i ucznia. Z prawej burty były głębiej wycięte niż z lewej celem ułatwienia wsiadania.
KayFranz Napisano 7 Sierpień 2021 Napisano 7 Sierpień 2021 Ma ktoś pojęcie, jaka była treść napisów na tych tabliczkach fundacyjnych, mocowanych na burtach? Tu widać takową nad napisem „PODOFICER 3”
Koloman Napisano 8 Sierpień 2021 Napisano 8 Sierpień 2021 Trafiłem na taką fotografię zrobioną w Rumunii w 1941-42 roku. No i pytanie: kto to?
formoza58 Napisano 8 Sierpień 2021 Autor Napisano 8 Sierpień 2021 Lotnicy 3 PL, w końcu lat dwudziestych.
formoza58 Napisano 8 Sierpień 2021 Autor Napisano 8 Sierpień 2021 Pilot Płonczyński i kpt. Bajan u premiera, w 1934 roku.
Koloman Napisano 10 Sierpień 2021 Napisano 10 Sierpień 2021 W dniu 8.08.2021 o 02:59, Koloman napisał: Trafiłem na taką fotografię zrobioną w Rumunii w 1941-42 roku. No i pytanie: kto to? Dodatkowe pytanie: kto z lotników pozostawał w czasie wojny internowany w Rumunii i na Wegrzech? W tym przypadku mamy do czynienia z majorem pilotem, absolwentem Francuskiej Szkoły Pilotów. Być może major nie otrzymał zgody polskich władz w Paryżu na przejazd do Francji. Na przykład jako osoba wiekowa i nieperspektywiczna. Interesującym jest znaczek na lewej kieszeni munduru
Sedco Express Napisano 10 Sierpień 2021 Napisano 10 Sierpień 2021 Sądzę, że "znaczek" na lewej kieszeni munduru to Odznaka Oficerska Armii Polskiej we Francji - tzw. "Orzeł w rombie"
formoza58 Napisano 10 Sierpień 2021 Autor Napisano 10 Sierpień 2021 (edytowane) Burzyński i Narkiewicz, w 1938 roku. Edytowane 10 Sierpień 2021 przez formoza58
Sedco Express Napisano 11 Sierpień 2021 Napisano 11 Sierpień 2021 10 godzin temu, Koloman napisał: Dodatkowe pytanie: kto z lotników pozostawał w czasie wojny internowany w Rumunii i na Wegrzech? W tym przypadku mamy do czynienia z majorem pilotem, absolwentem Francuskiej Szkoły Pilotów. Być może major nie otrzymał zgody polskich władz w Paryżu na przejazd do Francji. Na przykład jako osoba wiekowa i nieperspektywiczna. Interesującym jest znaczek na lewej kieszeni munduru Wiek ? Wg mnie po 40-tce może nawet i ma 50 lat. Sądzę, że szkolenie lotnicze, a tym samym odznakę francuskiego pilota otrzymał w którymś z ośrodków szkoleniowych we Francji - Dijon, Pau (1918-19). Wprawdzie od tamtych lat minęło ponad 20 lat (zdjęcie jest z lat 1941-42) ale szukałbym właśnie wśród absolwentów z w/w szkół lotniczych.
KayFranz Napisano 11 Sierpień 2021 Napisano 11 Sierpień 2021 (edytowane) 11 godzin temu, Koloman napisał: ...absolwentem Francuskiej Szkoły Pilotów. Też szukałem wśród takich. Odznaka na prawej kieszeni bardzo przypomina tę noszoną przez absolwentów FSzP - nie tylko z Francji, ale też i warszawskiej, z początku lat 20. Tyle, ze na razie nic. Edytowane 11 Sierpień 2021 przez KayFranz
Sedco Express Napisano 11 Sierpień 2021 Napisano 11 Sierpień 2021 42 minuty temu, KayFranz napisał: Też szukałem wśród takich. Odznaka na prawej kieszeni bardzo przypomina tę noszoną przez absolwentów FSzP - nie tylko z Francji, ale też i warszawskiej, z początku lat 20. Tyle, ze na razie nic. Jest taka sama :-) Francuska odznaka pilota - nadawana pilotom i stała się również odznaką absolwencką francuskiej szkoły pilotów już w Polsce.
formoza58 Napisano 12 Sierpień 2021 Autor Napisano 12 Sierpień 2021 Lotnicy 3 PL w Brześciu nad Bugiem.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się