Jump to content
  • 0
Arnes

Okres II Wojny Światowej i powojenny

Question

Witam, pomagam pisać historię pewnej miejscowości spod Łodzi. Mam sporo zdjęć do weryfikacji, są to zdjęcia jednej z mieszkanek wioski Kalino. Osoba już nieżyjąca, zostawiła dwa albumy zdjęć. W jednym są głównie Niemcy zamieszkujący wioskę, w okresie międzywojennym. Drugi album to Polacy, w większości rozpoznani przez starszych mieszkańców. Szukam pomocy w identyfikacji zdjęć, ale też informacji dotyczących wsi Kalio, znajdującej się w woj.łódzkim, gminie Rzgów.
Czy mogę liczyć na waszą pomoc?
Na początek, zdjęcie spod sali OSP w Kalinie. Wydaje się, że to wojsko, ale czy AK?

Recommended Posts

• 0
Te LWP może być całkiem ciekawe,mają białe otoki a te nosiło WSW,jak tak to raczej rzadkie foto.

• 0
Te białe otoki" to opaski zakładane na czas ćwiczeń dla odróżnienia stron walczących" czyli tak jak napisał Kolega Soda. Pierwsza fotografia to lata 1937-1939, żołnierze mają rogatywki polowe wz. 37 oraz karabiny Mauser wz. 98 przez ramie przewieszone koce.

• 0
Na 2 zdjęciu widać faktycznie jakieś wojska polskie z częściami rosyjskiego umundurowania np. mieszoki (między innymi). Ale czy ci żołnierze nie mają na wyposażeniu również karabinów typu mauser? Trochę to dziwne zważywszy na to, że raczej żołnierzy LWP uzbrajano w broń produkcji rosyjskiej. No chyba, że o czymś nie wiem (w tym temacie moja wiedza niestety jest skąpa). Wiem za to, że dość częstą praktyką było uzbrajanie ówczesnej MO w broń zdobyczną na Niemcach ale w regularnym wojsku tego jeszcze nie widziałem.
Pozdrawiam.
Paweł

• 0
Data 4 lipca 1945, nie wyglądają na poborowych na manewrach, ostra amunicja w taśmach, zastanawiam się czy to nie KBW. W tym czasie było dużo dezercji, nieraz całych oddziałów. Może jakaś akcja?
Trudno na fotce stwierdzić jakie to karabiny mają. Oprócz DP-28

• 0
Raczej Mauser-y. Gościu w przedostatni rzędzie z lewej strony (którego widać połowicznie) trzyma na pewno mausera. Tak samo widać muszkę typową dla niemieckiego mausera u gościa siedzącego w 2 rzędzie pomiędzy ludźmi z DP. Zreszta chyba u wszystkich (oprócz u tych w km-mami) można dopatrzyć się typowych kształtów mauserowskich. Dziwią mnie tylko te jasne pasy w tych karabinach.
Pozdrawiam.
Paweł

• 0
A może to broń zdobyczna? w tym rejonie było sporo Niemców,którzy zamieszkiwali wioskę Kalino, uciekali całymi rodzinami w 1944

• 0
Zapewne zdobyczna tylko dziwi mnie zróżnicowanie broni u nich. Przeważnie żołnierze regularnej armii wyposażeni byli w broń (karabiny) do której pasuje jeden rodzaj amunicji. Tu chodziło bardziej o ujednolicenie i dostawy dla żołnierzy. Szczerze się przyznam, że pierwszy raz widzę żołnierzy LWP w tak licznym oddziale (zdarzało mi się widzieć pojedynczych żołnierzy na fotkach) z tak zróżnicowaną bronią i to nie rosyjskiego pochodzenia, Jeśli macie jakieś takie fotki to wstawiajcie, chętnie je zobaczę.
Przepraszam Ames za rozwinięcie wątku w innym kierunku.

• 0
Mała uwaga. Ta ostra amunicja w taśmach wygląda na niemiecką a ta nie była stosowana w rkm DP a więc możliwe iż została znaleziona (zarekwirowana) w tejże miejscowości (fotografię wykonano tuż po zakończeniu działań wojennych a tego typu dobro" walało się wszędzie). Taśmy mogły więc być założone tylko dla nadania bardziej bojowego wyglądu żołnierzy w momencie wykonania tejże fotografii. Wiem że to tylko gdybanie ale po cóż żołnierze mieli by achać" dodatkową amunicję w taśmach nie pasującą do użytkowanych przez nich rkm DP, no chyba że mieli gdzieś MG 34 lub MG 42 którego tu nie widać. Widać za to etatowe wyposażenie plutonu strzeleckiego w broń zespołową czyli trzy rkm DP dla trzech drużyn. Zdobyczne kb Mausera w jednostkach WP też nie były chyba czymś szczególnym zważywszy na fakt że były wykorzystywane przez różne formacje paramilitarne w tym Straż Przemysłową jeszcze na początku lat osiemdziesiątych. Ale to tak na marginesie dyskusji. Pozdrawiam

• 0
Kolego pawel_breslau mam nadzieję że za dużo nie odbiegniemy od głównego tematu ale z mojej strony należy się odpowiedź. Koncepcja o zdobycznych Mauserach moim zdaniem wcale się nie wali albowiem mogły być zdobyte (przejęte) dużo wcześniej i pozostawać na stanie tegoż pododdziału, a kto dopiął do nich sowieckie pasy od Mosina to też możemy gdybać, może zrobili to Niemcy wykorzystując zdobyczne sowieckie Mosiny (a wraz z nimi ich pasy) a może Polacy dokładając do gołych Mauserów pasy od Mosinów, może oryginalne niemieckie skórzane pasy od Mauserów wykorzystano do czegoś innego n.p. do uzupełnienia oporządzenia osobistego a tu były ogromne braki itp., to tylko gdybologia". Z kolei hipotetyczny MG na wyposażeniu też nie za bardzo pasuje, chyba że był bronią pozaetatową, tu jak wcześniej napisałem widać pluton strzelecki (na pewno piechoty, ale czy pluton liniowy, szkolny, czy też ochrony a może coś z KBW) z trzema etatowymi DP, co zastanawia to nie widać żadnego etatowego pm czyli PPSz 41 ewentualnie PPS 43 czy też zdobycznego MP 40. Patrząc na te białe opaski to dalej podtrzymuję zdanie o ćwiczeniach ale może być to także jak już Koledzy pisaliście jakaś akcja oczyszczania terenu. A na czapkach rogatywkach widać dwa (co najmniej) rodzaje orłów w tym kurice" co może świadczyć o tym że nie jest to młode wojsko" a frontowcy. I kolejna ciekawostka że na focie nie widać żadnego podoficera tudzież oficera chyba że tenże był sprawcą tej fotografii.
Co do Mauserów w formacjach ochrony to zostały uwiecznione także w filmie ezowate szczęście" (1960 r.), Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy" (1972 r.), Brunet wieczorową porą" (1976 r.) oraz kilku filmach dokumentalnych których niestety tytułów nie pomnę. Sam pamiętam jak były na wyposażeniu Straży Przemysłowej w pewnym ówczesnym mieście wojewódzkim z rozbudowanym przemysłem jeszcze w latach osiemdziesiątych.
Z kolei mój niestety ale już nie żyjący starszy wiekiem Kolega wspominał o MG leżących w magazynach pułku OTK (w którym to miał przyjemność" odbyć służbę wojskową) na początku lat siedemdziesiątych. Co do zdjęć żołnierzy polskich z bronią zdobyczną to niestety ale nie dysponuję takowymi, ogólnie rzecz biorąc temat jest niezwykle ciekawy ale całkowicie przemilczany w dotychczasowych opracowaniach poza panzerfaustami będącymi na stanie WP który to artykuł opublikowano w którymś z numerów Poligon-u". Może Koleżanka Arnes doda jeszcze jakieś fotografie to wtedy będziemy kontynuować temat.

• 0
Zapomniałem jeszcze o ładownicach do karabinów i karabinków. Patrząc na fotografie żołnierzy WP w oporządzeniu i z bronią z lat 1944-1947 to nie szczególnie widać jakiekolwiek ładownice do kb, oczywiście były użytkowane (i są na fotach) ładownice sowieckie oraz trójkomorowe niemieckie ale ten element oporządzenie osobistego (i to podstawowego) był chyba dostarczony w ewidentnie niedostatecznej ilości (jak dużo innych elementów oporządzenia i umundurowania ówczesnego WP).
Pierwsze polskie dwukomorowe ładownice do kb i kbk Mosina to bodajże rok 1947, później produkowane w dwóch wersjach czyli skórzanej oraz brezentowej ze skórzanymi paskami i wzmocnieniami. Pozdrawiam

• 0
I myślę, że temat ten jest już wyczerpany :-)
Teraz dajmy w spokoju odpowiedzieć innym na inne tematy tych fotografii :-)
Pozdrawiam.
Paweł

• 0

Widzę, że to naprawdę portal o prawdziwych odkrywców, a jak jeszcze się coś rozwiąże, to tym bardziej satysfakcja murowana. Super, że piszecie, bo dowiadujemy się coraz więcej. Pasjonaci wojska widzę, że tu są i można na nich liczyć, mam zdjęcie, również we wsi Kalino zrobione, ale strażaków. Wiem, że może nie wszystkich zainteresuje, tym bardziej, że prawdopodobnie jest to pogrzeb, ale przydałoby się choć w czasie je ulokować. Nie zakładam nowego wątku, choć myślę, że to raczej lata 20-ste, jak sądzicie?

• 0
A nie masz zdjęć roztrzepanej w styczniu '45 niemieckiej kolumny w Kalinie? ;)

• 0
Niestety, fotografie jakie posiadam, to raczej ludzi tam mieszkających, Niemców, bo oni pewnie je robili i po części też Polaków. Jeżeli masz jakieś informacje to pisz, chętnie przeczytam, bo tak jak wspomniałam, zamierzamy napisać o historii Kalina, a głównie straży, bo obchodzi w tym roku 100-lecie. Zdjęcie, które wstawiłam na pierwsze to, jednego z mieszkańców, bo zaangażowani w akcję coś przynoszą. To drugie mam z albumu. Jak coś więcej zdobędę zwłaszcza wojskowych to wstawię, pozdrawiam.

• 0
Popytaj starszych mieszkańców wsi o 1945 rok. A jak coś ustalisz, to daj znać tutaj.

• 0
Na straży pożarnej znam się tyle, że jest i pomaga ludziom oraz gasi pożary :-)
A tak serio to moim skromnym zdaniem okres międzywojenny. Czy to pogrzeb czy też jakaś inna uroczystość np. dożynki to już nie wiem. Nic więcej nie pomogę bo to nie moja dziedzina zainteresowania. Ale gratuluję wytrwałości i mam nadzieję, że wszystko co planujesz/planujecie się uda. Powodzenia.
Pozdrawiam.
Paweł

• 0

Korzystając z okazji, że jesteśmy w kontakcie, mam do identyfikacji jeszcze zdjęcie nie związane z Kalinem, ale dla mnie osobiście ważne. To fotografia mojego dziadka, który służył , jak się dowiedziałam prawdopodobnie w KOP, ale był szkolony w Sieradzu, w roku ok.1937, gdyż dziadek urodził się w 1917. Może przybliżając zdjęcie dowódcy, będzie ktoś mógł zidentyfikować jaki to pułk?

• 0

Tak wygląda w całości. Charakterystyczny jest kościół, a z tyłu pieczątka Burzenin.

• 0
@wojtek780412 to jest krawędź strzechy. Co do obwieszania się taśmami od MG, to skoro żołnierze nie dysponują ładownicami, w ten sposób je zastępowali?
Lub też jest to po prostu rekwizyt do zdjęcia.

• 0

Wstawiłam jeszcze raz zdjęcie, o którym rozmowa jest żywa może teraz lepszej jakości, jeżeli jest potrzeba zbliżenia którejś strony piszcie, to je przybliżę ;)