Jump to content

Sylwetki Lotników II RP 1918- 1920.

Recommended Posts

• Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

sierż.pil. Antoni Katarzyński z 12.EW

plut.Stefan Floryanowicz (trzeci od lewej)z 3.EW.Wilno - 1920 r. Były student Akademii Sztuk Pięknych projektant godła eskadry Śmierć grająca na skrzypcach"

10.EW Dęblin - sierpień 1920. Bristol F.2B Fighter" - na skrzydle - ppor.pil. Jan Wyrzykowski (10.EW) - w środku (w furażerce)- sierż.pil. Karol Biel (służył w 10.i 11.EW, zginął 16.09.1920 r.) - trz

Posted Images

W WP II RP chyba w dobrym tonie było - jeśli już się miało psa - utrzymywanie albo tzw. psów płk. Kartawnika (dziś Ogar Polski), albo tzw. psów płk. Pawłusiewicza (dziś Gończy Polski). Ja z moim Gończym Polskim nieraz miałem ciekawe przypadkowe spotkania na ulicach z leciwymi osobami pytającymi mnie, „czy to jest pies Pawłusiewicza, bo pamiętam je sprzed wojny?”. Fajne psy, choć trudne w prowadzeniu.

Edited by Jedburgh_Ops

W tym przypadku to prawdopodobnie  własność właścicieli majątku, w którym 12 eskadra wywiadowcza kwaterowała...

A tutaj aż się prosi, aby stworzyć wątek o czworonożnych  towarzyszach doli i niedoli żołnierza polskiego. Fotografii jest przecież " opór" 😉 

PS

Gdybyś tak miał zakładać taki wątek to świetnie byłoby dać na dzień dobry zdjęcia pułkowników Piotra Kartawnika i Józefa Pawłusiewicza, jeśli jakieś przedwojenne materiały na ich temat istnieją. W kategorii ogarów i gończych byli to najwybitniejsi hodowcy w II RP.

Widzę, że zdjęcie z mojego archiwum. W nr. 49 "Lotnictwa z Szachownicą zamieszczono mój artykuł o kpt.obs.bal. Marianie Brochwicz-Trawińskim - "Na balonowym szlaku".

M.Trawiński dca IV Baonu Aeronautycznego (siedzi) wraz z oficerami kompanii aeronautycznej - Kraków-Prądnik, czerwiec 1922 r.

siedzi.jpg

Nie tego nie ma. Ale to nie problem - robiono zapewne kilka odbitek zdjęcia. Na dwa-trzy zdjecia, które posiadam (w sumie trzydzieści kilka) natrafiłem np. na Allegro.

Przed startem balonu z IV BA. Kpt. M.Trawiński z lewej oparty o kosz. Kraków - Baranowicze 1922 r.

IV BA przed wzlotem.jpg

3 godziny temu, formoza58 napisał:

lot sylw trawinski.JPG

Ależ wspaniała jakość zdjęć na tej stronie wątku 👍

Pytania do znawców, bo już wiem, że tacy są:

a) czy ten lotnik przypadkiem nie założył gogli górą na dół;

b) jakie to są gogle, jakiej firmy, z jakiego państwa?

11 godzin temu, Sedco Express napisał:

NN kursanci - szkoła Pilotów w Bydgoszczy.

Różne okularki.

okulary.png

Super zdjęcie, dziękuję. Diabeł za tym nie trafi, skąd te wszystkie okulary, bo one pewnie z połowy Europy.

Szkoda, że nie ma tutaj wątku o osobistym wyposażeniu pilota WP 1918-1939. Aż by się prosił...

22 minuty temu, Sedco Express napisał:

Określenie producenta a właściwie kraju nie byłoby aż tak trudne. Wystarczy porównać kształt w/w okularów ze zdjęciami archiwalnymi pilotów A-W, Niemiec, GB i innych z tego okresu.

Tak, racja, aczkolwiek wydaje mi się, że po samych tylko Amerykańcach i ich wojskowych sklepach PX z I wojny mogło zostać w Europie tyle gogli lotniczych, że diabeł za tym nie trafi. Niestety Amerykanie nie zadbali o historię sklepów PX, a jest ona nie tylko ciekawa, ale i nie do ogarnięcia już dzisiaj, tak była gigantyczna.

21 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał:

Tak, racja, aczkolwiek wydaje mi się, że po samych tylko Amerykańcach i ich wojskowych sklepach PX z I wojny mogło zostać w Europie tyle gogli lotniczych, że diabeł za tym nie trafi. Niestety Amerykanie nie zadbali o historię sklepów PX, a jest ona nie tylko ciekawa, ale i nie do ogarnięcia już dzisiaj, tak była gigantyczna.

Określenie producenta a właściwie kraju nie  byłoby aż tak trudne. Wystarczy porównać kształt w/w okularów ze zdjęciami archiwalnymi pilotów A-W, Niemiec, GB i innych z tego okresu.

Zapewne gogle były wśród zakupów dokonanych we Francji z demobilu po korpusie ekspedycyjnym USA przez Polską Misję Zakupów Wojskowych, inne być może ze zdobytych lotnisk w Polsce i z eskadr lotniczych Armii Polskiej gen. Hallera.