Skocz do zawartości

figury (pozornie) niemożliwe... vol. 4


Czlowieksniegu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Mimo że to już odległa przeszłość to tydzień świętego spokoju był.
Aż tydzień
Bez kłapania,dziamgania,nerwów,krzywych spojrzeń
I kapcie były,obiadek jak wracałem z roboty,nawet kanapki do lasu robiła mi i kumplowi

a po tygodniu znów zołza..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Kraj pochodzenia- Węgry. Miejsce- Budapeszt. Zaznaczyć trzeba że projekt sfinansowany przez rządzącą partię Fidesz (Czyżby przedwyborcza kampania?)

Jak to często bywa, nie zawsze wiadomo co artysta miał na myśli. Tu jego słowa o symbolice tego dzieła:

Nakładają się tu na siebie dwie tragedie - katyńska i smoleńska. Próbowałem to oddać poprzez trzy motywy: duży pagórek wysokości 1,5 m o średnicy 12 m, wbijający się w niego krzyż z czarnego granitu wysokości 4 m i szerokości 3 m, a trzeci element to marmurowa brama" - powiedział Makoldi.

Jak wyjaśnił, pagórek ma nawiązywać do kurhanu, a jednocześnie wynieść do góry na płaskim terenie główny motyw, czyli krzyż powstały z połączenia dwóch rozciągniętych graniastosłupów.

To symbolizuje nałożenie się na siebie dwóch tragedii. Te graniastosłupy nawiązują też trochę do gwoździ - gwoździ trumiennych czy gwoździ przebijających dłonie Chrystusa. Mogą też przywodzić swoją formą na myśl samolot" - powiedział.

Na pagórku ułożony będzie płasko z kawałków czarnego granitu motyw drzewa. To drzewo, które z jednej strony jest żywe, a z drugiej nie ma liści" - powiedział artysta.

Wzdłuż konaru, a później skrajnej gałęzi drzewa, będzie się ciągnął biały chodnik z płyt kamiennych. Od miejsca, gdzie krzyż wbija się w motyw drzewa, zacznie się obok także czerwona linia, nawiązująca do polskiej flagi.

W pewnym momencie skrajna gałąź przybiera zielony kolor życia, przez co powstaje nawiązanie do czerwono-biało-zielonej flagi węgierskiej. Ten pas biegnie dalej do trzeciego elementu - bramy z dwóch kolumn, które się u góry łączą, jakby sięgając ku sobie nawzajem. Z jednej strony nawiązuje to do przyjaźni polsko-węgierskiej, a z drugiej nadaje bramie trochę postać trochę człowieczą, trochę anielską" - opowiada Makoldi.

Ta brama - jak podkreśla - jest skierowana w stronę domów osiedla. Oznacza to przyjęcie tych, którzy przeżyli tę tragedię, i chęć ofiarowania Polakom ukojenia" - wyjaśnił.


Po tym wyjaśnieniu czuję że jestem ukojony :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie