Skocz do zawartości

10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 506
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

23 godziny temu, formoza58 napisał:

Z Allegro.

Nad stołem pochylony chyba płk. Kazimierz Dworak, dowódca 24 Pułku Ułanów. Obok płk. Stanisław Maczek. Pierwszy od prawej wygląda na szefa sztabu brygady, mjr. dypl. Franciszka Skibińskiego.

k 10 bk dworak.JPG

Czy oficer pierwszy od lewej z cytowanego zdjęcia, to może być ten oznaczony  na zdjęciu przedstawiającym  płk. Dworaka ze swoim sztabem?

maczek n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że oba zdjęcia nie zostały zrobione w tym samym okresie i otoczeniu. Jedno jest z okresu zajęcia Zaolzia drugie chyba z jakiś zawodów, gdyż na stole stoi puchar. Beretu nie brałem pod uwagę lecz  profil i mimikę twarzy. Na policzkach występuje charakterystyczne wklęśniecie. Ponadto na zdjęciu ze stołem major ma chyba na prawym oku monolk. Dokładnie tego nie widać ale mjr Skibiński używał takiego przyrządu optycznego i według mnie to on stoi na tym zdjęciu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Richardo, oczywiście , że te dwa ww. zdjęcia dzielą odstęp czasowy . Tyle, że " Łastoczka", na niemałej ilości materiału ikonograficznego nosił beret ( podobnie jak Maczek) nowego wzoru. Miał on zaletę choćby jedną. Podobnie można go było traktować jako " podhełmówkę", w przeciwieństwie do starego typu. Kiedyś wspomniał, że w " Czternastce" nosił charakterystyczną  dla kresowych pułków  kawalerii furażerkę ( zwaną często " mycką"), a jak został ułanem zmotoryzowanym " przesiadł" się na podobny do niej " zgrabny i stylowy berecik"... Po za tym pierwszoplanowy major od prawej wydaje się bardziej tego samego wzrostu  jak Dworak, ale nawet w stosunku do pochylonego Maczka jest od niego niższy. Natomiast wzrostowo bardziej do Maczka pasuje oficer pierwszy od prawej. A wiadomo, że dowódca brygady i jego szef sztabu ( w załączniku zdjęcie) byli jednakowi wzrostem.

 

Franc Skibinski 1940.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie