Jump to content

rikardo71

Forum members
 • Posts

  57
 • Joined

 • Last visited

rikardo71's Achievements

0

Reputation

 1. Żadna epoka nie była mlekiem i miodem płynąca. II RP miała swoje plusy i minusy. Sąsiedzi oraz rzekomi sojusznicy nie pozwolili jej dłużej funkcjonować dlatego trudno dzisiaj stwierdzić do czego tamte społeczeństwo by doszło. Ówcześni przyjęli z inwentarzem również problemy społeczne które nie pojawiły się nagle lecz istniały. Ponadto ziemie Polski zostały dotkliwie złupione podczas wojny. Zastanawia notoryczne wyeksponowanie ubóstwa biedy i różnych patologii II RP jak by to była tylko przypadłość ówczesnej Polski. Również są w dzisiejszych czasach, gdzie sukces jest na każdym kroku nie jest różowo. Jak się zajrzy pod kołderkę propagandy to pojawia się szara rzeczywistość. W II RP nie rozdawano pieniędzy na lewo i prawo. Z zachowanych wspomnień rodzinnych wynika, że stan posiadania zależał od zaradności i pracowitości. Moja babcia skończyła tylko trzy klasy ale nie dlatego, że miała ze strony urzędników zakaz nauki. To jej rodzice podjęli decyzje, że jej wystarczy taki zakres wiedzy. Najważniejsza była praca w polu.
 2. Wydaje mi się, że oba zdjęcia nie zostały zrobione w tym samym okresie i otoczeniu. Jedno jest z okresu zajęcia Zaolzia drugie chyba z jakiś zawodów, gdyż na stole stoi puchar. Beretu nie brałem pod uwagę lecz profil i mimikę twarzy. Na policzkach występuje charakterystyczne wklęśniecie. Ponadto na zdjęciu ze stołem major ma chyba na prawym oku monolk. Dokładnie tego nie widać ale mjr Skibiński używał takiego przyrządu optycznego i według mnie to on stoi na tym zdjęciu.
 3. Na zdjęciu grupy oficerów stojących wokół stołu mjr Franciszek SKIBIŃSKI stoi jako pierwszy z lewej strony.
 4. Drugi z pozostawionych do obrony Polskiego wybrzeża ORP Gryf.
 5. ORP Wicher w kolorze oraz jego wrak po zatopieniu w porcie Helskim.
 6. Podczas służby u boku Królewskiej Marynarki Wojennej.
 7. Zrabowana podczas dewastacji cmentarza płyta z grobu Pięciu Nieznanych z Persenkówki znajduje się na Ukraińskim miejscu pochówku.
 8. Kilka zdjęć ORP Błyskawica z okresu służby podczas II wojny światowej.
 9. ORP Grom podczas prób stoczniowych oraz z Błyskawicą w Anglii.
×
×
 • Create New...

Important Information