Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

hipolit-O4

Następny ..

Recommended Posts

sukces organów http://wiadomosci.onet.pl/szczecin/kamien-pomorski-antyczne-monety-na-dnie-baltyku-znalazcy-grozi-wiezienie/phyh5c

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posiadam podobny tasak i na pewno nie jest XIII w , za komuny służył do wykonywania pielęgnacji w mlodnikach. Nie wiem czy nadal są w użytku ale ten na foto przypomina właśnie taki pokomunistyczny relikt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Poinformował też, że w domu posiada wiele innych zabytków archeologicznych, gdyż od 15 lat chodzi z wykrywaczem metali...."

Brak instynktu?
Jak widzę, największe wrażenie zrobiła pepesza bez kolby.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I wcale nie chciał sprzedać, tylko oddać do muzeum. :)))
A w ogóle, to gość musi jakiś nie do końca na psychice sprawny być, skoro łazi do muzeum po to, aby bajdurzyć o pepeszy z lat szczenięcych - pewnie gorący zwolennik i żarliwy użytkownik platformy Marka Zuckerberga.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do pepeszy i takich tam podobnych to ostatnio trafiłem na taki oto artykuł. http://bronamunicjaiprawo.blogspot.com/2015/03/istotne-czesci-broni-i-amunicji-czy.html?m=1
Nie zagłębiałem się kim jest autor tak więc sami oceńcie wartość.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I policja Ci odpuści na podstawie takiego artykułu?
Jest klient, ma coś co wg nich podpada pod ustawę. Kolejny do statystyki i premii - w dzisiejszych czasach nielegalne posiadanie broni fajnie brzmi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z policja to nie ma szans( w ogóle nie ma co z nimi gadać). Ale dalej orzecznictwo w takich przypadkach nie jest takie straszne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na zdjęciu chyba figuruje Tasak do ogławiania buraków pastewnych" dawno temu lata do zakupienia w sklepach GS za 120 zł ;) https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum22/dsc01071_copy4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie no, aż to wkleję... To się nadaje na skecz do kabaretu, kolega ma fantazję. A jeżeli ten tasak to XVIII wiek, to niedługo kubki na żywicę okażą się sarmackimi kulawkami.

*

Dwa dni temu do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zgłosił się 36-letni mieszkaniec powiatu kamieńskiego proponując kupno antycznych monet z Grecji i Bizancjum, które jego dziadek znalazł w Bałtyku.

Poinformował też, że w domu posiada wiele innych zabytków archeologicznych, gdyż od 15 lat chodzi z wykrywaczem metali. Poinformował również, że posiada płytę z herbem z pałacu Flemmingów. Dyrektor muzeum odmówił kupna przedmiotów z nielegalnego źródła informując, że o fakcie odnalezienia zabytków musi poinformować Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

O sprawie został powiadomiony koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie i po dwóch dniach od wizyty w muzeum sprzedający został ustalony a przedmioty, którymi się chwalił zostały zatrzymane przez policjantów z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie i KPP w Kamieniu Pomorskim.

Mężczyzna oświadczył, że historię o znalezieniu zabytków w Bałtyku wymyślił na użytek muzeum, aby stworzyć jak to określił legendę zabytku". W trakcie przeszukania odnaleziono tasak z XVII-XVIII wieku oraz pistolet maszynowy PPSz, czyli tzw. Pepeszę, bez kolby.

Mężczyzna wytłumaczył posiadanie Pepeszy w oryginalny sposób - znalazł ją mając 10 lat, a następnie wyrzucił do stawu, kilka dni temu postanowił przekazać ją do muzeum, więc odszukał ją w stawie po 25 latach a następnie zakonserwował, przygotowując do oddania. Resztę przedmiotów ma po nieżyjącym dziadku oraz innych nieżyjących osobach.

Na temat oryginalności oferowanych monet, mężczyzna stwierdził, że niektóre z nich według jego wiedzy są falsyfikatami, ale nie wspomniał o tym podczas wizyty w muzeum. Stan monet również zwrócił uwagę policjantów, niektóre z nich były prawie w stanie menniczym, więc przekazano je do ekspertyzy do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Art. 109b Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami precyzuje, że przestępstwo zbycia przedmiotu podrobionego lub przerobionego jako zabytku, podlega grzywnie, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Za nielegalne posiadanie broni sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. O dalszym losie zatrzymanych przedmiotów decyzję podejmie Prokuratura Rejonowa w Kamieniu Pomorskim.

asp. szt. dr Marek Łuczak


http://www.ikamien.pl/artykuly/17260/

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information