Skocz do zawartości

Wolałbym aby mój kraj po II WŚ zachował te ziemie i ludność która była przed wojną


Rekomendowane odpowiedzi

Yeti napisałeś: Balans- jesteś mi dłużny tzw mokre chusteczki i duży kubek kawy... Za robotę nic nie wezmę- po przeczytaniu zbitki Martian=Narodowiec, niestety oplułem kawą monitor...

PS Ostatni (?) narodowy-socjalista (?) nie wyleciał z Forum za poglądy, a za permanentne "zlewanie Regulaminu i wycieczki w OT/osobiste."

Ad.1 - Nie poczuwam się do obowiązku odkupienia Ci klawiatury, bo pisząc Narodowcy" z dużej litery, miałem na myśli nie łysoli" zamawiających pięć piw", tylko osobę o poglądach dość zbliżonych do przedwojennej endecji. Nie wiem co w tym śmiesznego?

Ad. - Masz rację! To nie był narodowy-socjalista, to był raczej taki współczesny Falangista. Odwołuję to co napisałem wcześniej pod jego adresem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ty mi nic nie odkupuj, Ty czytaj dokładnie. To był taki ładny monitor, a nie jakaś tam byle jaka klawiatura...

A zajadów dostałem, nie z poprawności polityczno-językowej ( Narodowiec ), ale z persony którą potraktowałeś :-)

Do łba mi nie przyszło, że Martian ( choć owłosieniem nie grzeszy ) to łysol", podobnie jak nie uznałbym Jego poglądów za zbliżone do Endecji ( obojętnie jak rozumianej ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do łba mi nie przyszło, że Martian ( choć owłosieniem nie grzeszy)"
OOOOO, czyżby niechcący wylazły układy towarzyskie, osobiste znajomości???
To dużo tłumaczy, dużo :)

Balans: Daj spokój, wiem, że Cię ciągnie do dyskusji na tym forum jak starą kawaleryjską kobyłę do szarży na odgłos trąbki ale naprawdę nie warto. Szanuj się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W.- nie, na oczy Martiana nie widziałem. Na Jego owłosienie ( lub brak ) skarżyła się przy kawie Jego żona... Zadowolony?

A bardziej serio:

Balans napisał, że
1. Wyzwolenie przychodzi z zachodu.
2. Zachowujemy Kresy.
3. Dostajemy jakieś niewielkie rekompensaty terytorialne na zachodzie [Gdańsk, cały Górny Śląsk, coś w Wielkopolsce i być może jakiś kawałek Prus].
4. Znacząco zmalała mniejszość żydowska, ale i Polaków też ubyło, szczególnie na Kresach...

No i znowu jesteśmy "Jugosławią Północy i znowu toczymy wojnę z Ukraińcami i Białorusinami.".

Nie wspomniał, że wyzwolenie z Zachodu, mimo wszystko wymagało udziału Wujka Soso. Czyli stajemy się przedmurzem wolnego świata, który jednocześnie jest mocno podgryzany wewnętrznie. Co z tego, że mamy kontyngent Aliantów na Kresach, jeśli tubylcze mniejszości samodzielnie lub inspirowane/wspierane ze Wschodu żyć nie dają*?

Co z Czechami i Słowakami? Co z Węgrami? Co z Austrią? Bo choćby te kraje mają spore wpływ na termin, po którym Wujek Soso wyprawi się na Zachód...







* choć o tym wspomniał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martianie pisząc: Polonizacja była dobrowolna, za zasługi..." udowadniasz, że zupełnie nie znasz historii Kresów w czasach II RP. Poczytaj coś na ten temat, a później się wypowiadaj.

Ja tylko zaznaczę, że Polska starając się na początku lat 20-tych o uznanie naszej granicy wschodniej przez mocarstwa ententy [tak, tak musiała się o to starać!] uchwaliła Ustawę o zasadach samorządu wojewódzkiego, tyle że ta ustawa została na papierze. Nie zrealizowano szerokiego samorządu, nie uznano praw językowych, nie utworzono szkolnictwa wyższego dla mniejszości narodowych, nie próbowano się dogadać z umiarkowanymi działaczami takimi jak Bronisław Taraszkiewicz [Białorusin], czy Samuel Podhorski [Ukrainiec]. Do tego doszła wadliwie zorganizowana akcja osadnictwa wojskowego i cywilnego na Kresach, aresztowania posłów, arogancja urzędników itd. itd.
Oczywiście medal ma dwie strony, bo Ukraińcy [szczególnie], ale i Białorusini nie kryli się z chęcią stworzenia całkowicie niepodległych państw. A metody stosowane zwłaszcza przez Ukraińców, polegające na aktach terroru i sabotażu w celu realizacji ich narodowych celów, nie mogły być tolerowane przez żadne państwo. Tyle, że sytuacja była bez wyjścia, bo powszechnie stosowana odpowiedzialność zbiorowa i represje polegające na karze chłosty, kontrybucjach, demolowaniu domostw, zamykaniu szkół i burzeniu cerkwi, tylko zaogniały sytuację.

Reasumując, moim zdaniem tylko Wileńszczyzna miała na dłuższą metę, szansę na utrzymanie się przy Polsce.

I tyle w tym temacie

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że polscy osiedleńcy byli gnani na kresy pod przymusem? Może jeszcze powiesz, że pod uzbrojoną eskortą polskiej policji? Ja jak do ta pora czytałem, że tak się działo z polskimi osiedleńcami na Syberii, tymi co po powstaniach wyemigrowali na życzenie cara... Toż to balansujesz na granicy śmieszności;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martian napisał: Mówisz, że polscy osiedleńcy byli gnani na kresy pod przymusem? Może jeszcze powiesz, że pod uzbrojoną eskortą polskiej policji? Ja jak do ta pora czytałem, że tak się działo z polskimi osiedleńcami na Syberii, tymi co po powstaniach wyemigrowali na życzenie cara... Toż to balansujesz na granicy śmieszności;)"

A gdzie ja napisałem, że polscy osiedleńcy byli gnani na Kresy pod przymusem? No gdzie? Wkładanie komuś w usta, tego co nie powiedział/napisał - TO SĄ UB-ckie METODY!

Ale jak już zeszło na polskie osadnictwo wojskowe i cywilne na Kresach, to wiedz, że polska wieś była przed wojną przeludniona i głodna ziemi. A tu agle" pojawia się ziemia z reformy rolnej i donacji. Tyle tylko, że tę ziemię otrzymują wyłącznie Polacy, a do tego zachęca się ich do osadnictwa atrakcyjnymi kredytami [tak na początek przeznaczono na ten cel 50 mld marek]. Czy można było wymyślić lepszy sposób na wzburzenie i wrogość miejscowych? Pewnie nie...

Jeszcze raz zachęcam Cię Martianie do wcześniejszego zapoznania się z tematem, a nie powielania tu na forum różnych mitów i kitów.

A teraz już znikam.

balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Polska przed wojną była taką "Jugosławią Północy.
2. II RP nie prowadziła "polityki Jagiellonów w stosunku do mniejszości [na niektórych terenach większości] narodowych.
3. Polityka szykanowania i przymusowej polonizacji Kresów + polityka Watykanu powodowały narastanie wrogich do Polski nastrojów wśród Ukraińców i Białorusinów [w 1929 roku powstała OUN, która prowadziła akcje terrorystyczno-sabotażowe i przygotowywała się do ukraińskiego powstania]."
W moich zdaniach jest na końcu pytajnik... Więc nie twierdzę tylko się dopytuję na podstawie cytatu który zamieściłem wyżej. Jak to nie Twoje to przepraszam... Ale chyba jednak Twoje;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy ja muszę robić za burdel mamę?
Przeczytajcie sobie tytuł wątku.
Dyskusję czy byliśmy czy nie drugą Jugosławią,co to było osadnictwo wojskowe na kresach,i czy nas lubiono tam czy nie przenieście do innego wątku.
Ja wymyśliłem tytuł tego wątku dla tych co chcieli by ,aby III RP która narodziła się po wojnie była prostą kontynuatorką II RP.
Z jej plusami i minusami.
Koledzy po prostu ,jeśli uważacie że zgadzacie się z tym tytułem to napiszczie.,,Wolał bym aby mój........... .
I tyle,tu nie ma miejsca na dyskusję bo to ma być wola.
Po prostu zaniechajcie konfliktu i uszanujcie cudzą wolę.
Amen z mojej strony w tym temacie.
Ps Yeti kiedyś obiecał że się wypowie w tym temacie,ja cierpliwie czekam.
Bo On napisał że to badał,ja nie badałem ale trochę pamiętam.
I parę zdjęć wrzucę.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kindżale tyle wystarczy,i jeśli każdy będzie miał odwagę napisać prawdę co czuje to może wtedy lepiej się będziemy rozumieć.
Ja ponieważ mam inne zdanie głosu nie zabieram,natomiast jeśli ktoś z Kolegów założy konkurencyjny wątek np,, cieszę się że tak się stało jak się stało,,-natychmiast się wpiszę że się cieszę.
I mam nadzieję że koledzy uszanują moją radość.
Tyle mojego w tym wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
I co z tego,że UPA powstała we Lwowie?? Skoro prowodyrzy stanowili zaledwie 1 do 3 % społeczności ukraińskiej.
Dzisiaj mieszkają i pisują felietony z Kanady, New Yorku i Monachium. TO dzisiaj tam jest Ukraina? Nie, tam są tylko nacjonaliści.

CO by nam dało na dzień dzisiejszy posiadanie tych ziem?"
Tobie pewnie nic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów została założona w 1929 roku w Wiedniu.

UPA Poleska Sicz" została paradoksalnie założona przez Andrija Mielnika ps. Taras Bulba, 28 czerwca 1941 roku we wsi Niemowicze koło Sarn w województwie rówieńskim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taras Bulba" nigdy się nie przyznawał do współpracy z Łebediem i jego UPA. Ja czytałam o Kołkach.
Jako pierwszy użył tej nazwy w odniesieniu do własnych zagonów,a gdy OUN zaczęło formować swe oddziały pod tą samą nazwą , Bulba" zmienił nazwę swojej siły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo , to Bulba" nigdy nie przynależał do OUN,a próby dotarcia tej organizacji do niego i rozmowy , zerwał.

Chociaż często pisze się o rzeziach banderowsko-bulbowskich, to wiele wskazuje na to , że bulbowcy zaczęli w nich uczestniczyć już po fakcie odejścia od Borowca, przechodząc na stronę banderowców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie