Skocz do zawartości

Poniemiecki bunkier schowany pod torami.


coe

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Robotnicy remontujący torowisko na pl. Zbawiciela odkryli ślad historii Warszawy. Po zdjęciu torów ich oczom ukazał się... poniemiecki bunkier z czasów II Wojny Światowej. – To Ringstand 58c - donosi internauta Jacek Holak, od którego dostaliśmy na Kontakt 24 zdjęcia znaleziska.
Bunkier znajduje się na wysokości kawiarni Corso. Na razie widać jedynie jego górną część, ale zdaniem specjalistów może być to tzw. Tobruk.

Budowane po Powstaniu

- Prawdopodobnie jest to Ringstand 58c, czyli tzw. Tobruk. Widziałem zdjęcia bunkra na pl. Zbawiciela, zrobione jeszcze w 1945 roku, więc możliwe, że to właśnie ten – mówi varsavianista Lech Królikowski, który właśnie przygotowuje kolejną książkę o stołecznych fortyfikacjach. – Niemcy budowali takie bunkry już po Powstaniu Warszawskim. Miały im służyć do obrony zrujnowanego miasta – dodaje.

60 schronów

W ramach tworzenia linii obrony Warszawy powstało ok. 60 żelbetowych schronów tego typu. Bunkry były całkowicie schowane pod powierzchnią ziemi z okrągłym otworem w górnej części na stanowisko strzelnicze. Z reguły Tobruki" były wyposażone w karabiny maszynowe (MG-34 lub MG-42). Do dziś na terenie stolicy zachowało się ok. 20 takich bunkrów np. w linii północnego chodnika ulicy Krajewskiego, albo w wale fortu Traugutta w parku im. J. Kusocińskiego.

Opóźnienie remontu?

Czy odkrycie może wpłynąć na harmonogram prac torowych? Jak zapewnia rzecznik Tramwajów Warszawskich prace idą zgodnie z harmonogramem. - Roboty wstrzymaliśmy, tylko na niewielkim odcinku torowiska - twierdzi Michał Powałka. Jak dodaje, bunkier w najbliższych tygodniach zostanie przeniesiony.

Remont torowiska wzdłuż ul. Nowowiejskiej i na pl. Zbawiciela miał potrwać do maja.

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,poniemiecki-bunkier-schowany-pod-torami,164416.html

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Napisano
To są jakieś kpiny:
http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,zasypia-bunkier-bo-quot-nie-chca-blokowac-ruchu-quot-,207908.html#addComment
Napisano
Tylko człowiekowi nadzieje robią,a po miesiącu wymówka:bo za dużo roboty by przy tym było.Kompletna kompromitacja.Dobrze, że w stolycy można obejrzeć (?) ich kilka.
Napisano
Bzdury piszą, mały R58c waży nieco ponad 30 ton. W Sulejowie rok temu wystarczył jeden dźwig i niskopodwoziówka, zeby go prewieźć do Tomaszowa.
Napisano
Bo lepiej jest brać kasę i nic nie robić ,a i jeszcze druga strona samemu nic nie robić,a drugiemu nie dać ,choć by sam na własną rękę wydobył i przetransportował.
Pozdrawiam i czekam na zmiany :-)
  • 3 weeks later...
Napisano
haha http://www.tvnwarszawa.pl/...news,zasypia-bunkier-bo-quot-nie-chca-blokowac-ruchu-quot-,207908.html#addComment
Aby wydobyć około 100 tonowy bunkier potrzebne byłyby dwa dźwigi o możliwościach udźwigu 250 i 160 ton." dawno nie słyszałem podobnych bzdur, w Toruniu wystarczył jeden 100tonowy dźwig i laweta a wszystko zajęło kilka godzin ( http://www.youtube.com/watch?v=ZjnN78Xo4Mc&feature=channel_video_title ) z resztą może to i lepiej że go zostawili i tak nie był w dobrym stanie a nie jest to coś unikatowego bobrze że go przynajmniej nie zniszczą.
  • 3 months later...
Napisano
Do Sobiepana - Witam.
Właśnie trafiłem na temat bunkra znajdującego się w Warszawie w al. Wojska Polskiego x Felińskiego. Uważam że temat jest wart uwagi. Oto co mogę na temat onego bunkra powiedzieć: nie jest to Tobruk, z wierzchu miał jednolitą, płaską betonową wylewkę. Wyjście do niego prowadziło prawdopodobnie z zasypanego obecnie okopu, i jest zorientowane, o ile dobrze pamiętam, mniej więcej w stronę przychodni usytuowanej w budynku al. Wojska Polskiego 25. Jak ten czas leci, jeszcze tak całkiem niedawno (jakieś 35-40 lat temu, w wieku 10-12 lat) właziłem do niego przez otwór strzelniczy, obecnie zasypany, który ma ok. 20-40 cm wysokości. Otwór ten, wg mnie jest dosyć dziwnie usytuowane, bo na osi wsch-zach, a dokładnie w kierunku do pl. Grunwaldzkiego (skrzyżowanie Popiełuszki i Broniewskiego). Teraz trochę wspomnień. Po dostaniu się do bunkra przez w/w otwór, trafiało się do okrągłego pomieszczenia - stanowiska strzeleckiego, rodzaju studzienki, na obrzeżu którego były chyba jeszcze resztki prowadnicy do MG. Dno i podziemne wejście do tego pomieszczenia było zasypane gruzem mniej więcej do połowy tego wejścia (korytarz kończył się może po 2 metrach i dalej był zagruzowany). Podobno zasypane przejście (wejście) prowadziło w 3 miejsca (?): do budynku przychodni, do budynku pobliskiej szkoły (kiedyś S.P. nr 248, później I L.O. im. Limanowskiego, oraz (UWAGA!) - do Cytadeli!!! Ale tak jak wspomniałem na początku, wejście raczej prowadziło do transzei, a podane lokalizacje można włożyć między bajki (ale, who knows :)). To tyle ode mnie. Myślę, że warto by było wygrzebać fundamencik z pod ziemi i zachować dla potomności, tym bardziej, że jeżeli nikt go tak długo nie odwiedzał, to o ile dobrze pamiętam, bunkier był w całkiem niezłym stanie...Pozdro.
Napisano

Serwus,
O ten Regelbau chodzi? To typowy Ringstandt 58 z żelbetową konstrukcją osłaniającą strzelca.
Mit o połączeniu z Cytadelą bierze się stąd, że na terenie dzisiejszego Pl. Inwalidów znajdował się kiedyś Fort Gieorgija i z pewnością jakieś relikty jego podziemi pozostały ujawniając się od czasu do czasu.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie