Skocz do zawartości

Wielka woda


Erih

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 121
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dla niemcow pierwszal linia obrony byly waly przeciwpowodziowe ale tez stworzyli druga linie obrony . Niemcy zbudowali tez drugi wal ktury otaczal wies Nowe Kolnie i Czepielowice ( woj.oplskie) ,tereny poza drugim walem byly uprawne ale niemcy poswiecali je dla zalania i wten sposob stworzyli kilka tysiecy hektarow kture mozna bylo zalac nie niszczac wyzej wymienionych wsi.W Nowych Kolniach w glownym wale przeciwpowodziowym znajdowala sie mala sluza ktura otwierano w razie zagrozenia powodzia ale tylko niemcy ja uzywali. Gdyby dzis byla sprawna ( zostala zasypana) i gdyby byl w calosci drugi wal chroniacy wsie N.K. I Cz. mozna by bylo ja otworzyc i obnizyc poziom lustra wody na odrze o conajmniej kilka milionow litrow a to na pewno by pomoglo w obronie nizej polozonych wsi i miast ale niestety to juz jest historia. Sluza zostala zasypana ( a jeszcze ja pamietam jak byla sprawna), drugi wal chroniacy Nowe Kolnie i Czepielowice zostal czesciowo rozebrany bo przeszkadzal w dojezdzie do pol uprawnych , a wszystkiemu winne sa wladze kture trwonia srodki z budzetu na pierdoly zamiast jest przeznaczac na takie cele strategiczne jak remonty takich sluz , walow , budowa nowych polderow zalewowych, zbiornikow retencyjnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z tym poswiecaniem kozanowa w obronie innych czesci miasta to nie przesadzajmy bo od zawsze dla niemcow dzisiejszy kozanow byl terenem zalewowym. To samo tyczy sie okolicznych wiosek gdzie w latach PRL-u kazdy stawial domy gdzie chcial a pozwolenia i cala reszte załatwialo sie po sprawie a pozniej przychodzi powodz i wychodzi zgraja mieszkancow przypominajacych kosynierow w obronie wlasnego dobytku (1997). Szanuje prawo wlasnosci a nawet najmu ale przesada jest tez ze garstka ludzi decyduje czesciowo o losach duzego miasta w tym wypadku wroclawia bo bronia swojego i nie rozumiem w takich sytuacji postawy wladz i tego ze takim ludziom ulegaja no niestety ale ja nadal wierze w cele wyzsze gdzie poswieca sie te latwiejsze do odbudowy i tereny i obiekty a nie puszcza sie wode na zabytki jak i cala infrastrukture duzego miasta kosztem kilku malych wsi.. Ale to chyba indywidualne podejscie do sprawy no i pewnie zaraz ktos mi powie ze pewnie tez bym bronil.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czekam tylko na decyzję gdzie pojedziemy pomagać. Pewnie tak jak w 1997 będzie to Wrocław. Chyba że woda opadnie.

Pamiętam jak w 97' cofnęli nas z Wrocławia po 24h walki z powrotem na nasze tereny bo zbiornik w Jeziorsku nie mógł spuszczać wody bo był okres lęgowy ptactwa wodnego. A wały u nas były na Warcie jak galareta.

Podajcie czasem chłopakom z napisem STRAŻ na plecach coś ciepłego do picia, o ile sami macie. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molke- poszukaj w necie informacji, dlaczego Kozanów nie ma zabezpieczenia. Podpowiem, że rozbiło się o właściciela paru arów... Krzywdę tępi pół UM, z tym gościem obchodzą się w białych rekawiczkach. Pyra- straż to chyba ostatnia służba mundurowa, na której mieszkańcy psów nie wieszają. A ja z fona bo mi prąd awaria zabrała- pozdrawiam pogotowie energetycywne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiersz napisany na okazję tragedii pod Smoleńskiem, ale wydaje mi się, że pasuje jak ulał do sytuacji w Polsce

Sobczak i Szpak

PYTAMY CIĘ PANIE

Cośmy Ci uczynili Panie Boże w niebiesiech
Że tak bardzo boleśnie los tragiczny nam niesiesz
Jakich win się znów czara w Twym mniemaniu przelała
Że kolejny raz gniew Twój odczuć Polska musiała

Przecież Tyś miłosierny Ty wybaczasz rozgrzeszasz
Ty najtwardszych grzeszników w ich tragedii pocieszasz
Czemu nam nie odpuszczasz tylko karzesz wciąż srodze
Czy tak bardzo Ci z nami nie jest Boże po drodze

Jeszcze łzy nie obeschły po poprzednim Twym gniewie
A już Naród ma nowy znak tragiczny od Ciebie
Daj nam Panie odetchnąć nie słów patrzaj lecz czynów
Nie zabieraj bez przerwy Polsce wielkich jej synów

Przecież tak żyć nie można od dramatu do klęski
Kiedy Boże ten Naród ma być wreszcie zwycięski
Jak ma przyszłość budować pośród łąk rzek i lasów
Kiedy Ty mu nie dajesz na to zbyt wiele czasu

Przeto dziś Cię błagamy od Szczecina po Kraków
Weź zapomnij Przedwieczny o istnieniu Polaków
Damy radę zobaczysz będziesz nawet z nas dumny
Że historię tworzymy przez sukcesy nie trumny

/ Angora" Nr 16 z 18 kwietnia 2010r./
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie wrocilem po 6 godzinach z Kotowic. Cala akcja jak dla mnie zorganizowana na najwyzszym poziomie woda,kawa, herbata,posilki wszystko ze strony cywilnej jak i wojskowej naprawde jak dla mnie na wysokim poziomie.Jedyne co musze przyznac to to ze niektorzy panowie z napisem straz na plecach zachowanie z lekka ponizej krytyki ale powtorze ze niektorzy ale wiadomo kazdy jest tylko czlowiekiem i ma swoje przywary zapewne wplyw ma tez zmeczenie.W mojej prywatnej ocenie praca wojska na znacznie wyzszym poziomie od pracy strazy pozarnej ale nie zebym sie czepial bo bylem tam 6 godzin a oni pewnie zasuwaja enta godzinke z rzedu i pewnie nie jedna jeszcze odsiedza.Ze swojej strony i z tego co w kolo slyszalem jesli wolno mi poprosic to ze jesli ktos ma lazic i przeszkadzac po to by sprawdzic sytuacje w formie na spacerek (na gapia albo porobic zdjecia)to niech lepiej nie przychodzi wcale bo tylko utrudnia sprawe.Na szczescie w kryzysowych sytuacjach jestesmy na tyle dobrym narodem ze wszystko odbywa sie w milej i przyjaznej atmosferze.

Jak dla mnie cala akcja zorganizowana naprawde na bardzo wysokim poziomie

Co do sytuacji odnosnie walow nie bede sie wypowiadal bo nie jestem ekspertem a nie chce podawac niepewnych faktow. Woda podobno w rejonie kotowic dzisiaj opada.

Jesli sa osoby chetne do pomocy w rejonie Kotowic podam tylko ze z miejscowosci Siechnice pod budynek strazy pozarnej jest podstawiany co godzine bus do miejscowosci Kotowice. Bus ma odjazdy w rownych godzinach(+/- kilka minut bo czasami oczekuje w kotowicach lub siechnicach na bardziej pelny sklad) i rzecz jasna jest bezplatny.Bardzo czesto zdarzaja sie w busie propozycje ze ktos ma miejsce w aucie i moze podwiezc kogos na odcinku Siechnice - Wroclaw za co tez pelen szacuneczek.

P.S : W komunikacie radiowym okolo 20 min temu slyszalem ze sa potrzebni ludzie do kontrolowania" walow na terenie Soltysowic okazalo sie po chwili ze informacja jest bledna i ze wszyscy sa zawracani. Zwykle przeklamanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu zalania , plus osuwiska . Już nawet w Warszawie.
http://wiadomosci.onet.pl/2180206,11,podkarpackie_woda_przerwala_waly__ewakuowano_mieszkancow,item.html
http://wiadomosci.onet.pl/2682,2180131,warszawa_osunela_sie_skarpa_popekaly_sciany,wydarzenie_lokalne.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gorlicach też nie było najspokojniej. Na niektórych zdjęciach widać ślady wody na domach, bo woda opadła już jak je robili.
http://www.gorlice24.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2886:woda-zaatakowaa-noc-&catid=8:goracy-temat&Itemid=29
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie