Jump to content

Juszczenko uznał UPA za uczestnika walk o niepodległość


Recommended Posts

http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/swiat/juszczenko-uznal-upa-za-uczestnika-walk-o-niepodleglosc,52791,1

Ustępujący prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko uznał członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) za uczestników walk o niepodległość państwa.

Dekret w tej sprawie Juszczenko ogłosił w piątek, w trakcie obchodów rocznicy bitwy pod Krutami, gdzie 29 stycznia 1918 roku wojska proklamowanej rok wcześniej Ukraińskiej Republiki Ludowej poniosły klęskę w nierównym starciu z wojskami sowieckimi.

Tydzień wcześniej Juszczenko wydał inny dekret, którym pośmiertnie nadał tytuł Bohatera Ukrainy przywódcy OUN Stepanowi Banderze. Decyzja ta wywołała protesty w Rosji i Polsce, gdzie zbrojne ramię OUN, UPA, obarczana jest odpowiedzialnością za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

W opublikowanym w piątek dokumencie oprócz członków OUN i UPA Juszczenko uznał za uczestników walk narodowo-wyzwoleńczych m.in. członków formacji zbrojnych Ukraińskiej Centralnej Rady, Ukraińskiej Republiki Ludowej, Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, Hetmanatu i Ukraińskiej Wojskowej Organizacji.

Zgodnie z dekretem rządowi i Radzie Najwyższej (parlamentowi) Ukrainy polecono opracowanie projektu ustawy, która potwierdzi, iż członkowie wymienionych formacji prowadzili walkę o niepodległość państwa.

Prezydent Juszczenko opuści niebawem swe stanowisko, ponieważ w wyborach prezydenckich 17 stycznia, w których ubiegał się o reelekcję, zdobył zaledwie 5,45 proc. poparcia. W walce o prezydenturę zmierzą się w drugiej turze 7 lutego premier Julia Tymoszenko i lider opozycyjnej Partii Regionów Ukrainy Wiktor Janukowycz.
Link to comment
Share on other sites

Taka osobistość jak Juszczenko nie powinna kwalifikować się do jakichkolwiek ocen nawet na brukowym forum O...tu.
Wszelkie nowe tematy związane z jego osobą winny lądować w dole nie w dołku,a nawet Rowie Mariańskim.To jest wyłącznie moje zdanie,człowiek bez własnego ja".Niczego nie sugeruję założycielowi wątku jest to wyłącznie moje zdanie o tym ppp...olityku.
Pzdr.
Link to comment
Share on other sites

total - z Walterem co się kulom .... to miał byc oczywiscie żart. Może lepiej brzmiało by to zdanie gdybym dodał wyraz awet gen.Świer.......".Zresztą ta wzmianka nie miała na celu ocenę osoby Waltera, ale faktu, że zginął z rąk UPA /? i to nie jest do końca pewne/.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Dlaczego nie czytacie ze zrozumieniem ?
Kol. Dzieci napisał :
na brukowym forum O...tu "
Gdyby chodzło o Odkrywce winno być O...cy" !
Logiczne chyba...
PS - nie wiem skąd kol. Wallenrod czerpie takie wieści i na jakich forach się obraca - ale to ostatnia rzecz która mnie interesuje...Widać dobrze że je omijam :)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information