Skocz do zawartości

Chrobacja


ukalek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie wiem czy było, jeśli było proszę o skasowanie.
Wklejam tylko z uwagi na historię i ciekawostki.
Nie propaguje, ale artykuł ciekawy, chociaż kontrowersyjny :).

http://www.spis.pl/s/id,890,Chrobacja-starozytna-polska-kraina-zapomniana-przez-historykow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując polskie słowa ze słowami z całego świata znajdziemy setki podobnie brzmiących słów i nie jest to powiedziane że albo Polacy z tamtad pochodza albo tam dotarli, to że w Indiach jest kilka podobnych wyrazów z podobnymi znaczeniami(domysły) nie znaczy o niczym. a o Warszawie to autor już całkiem przesadził, jak miasto (stolica) może byc winiona za niepowodzenia kraju i ludzi. Autor zaznacza że Polacy mają geny ludzi z bliskiego wschodu, chciałem przypomnieć że polska zawsze była otwarta dla Zydów (nie tak jak inne kraje), może przez setki lat ludy Żydowskie z Polskimi zdążyły sie wymieszac. może ziarenko prawdy w całym tekscie jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zaznaczę, że nie propaguje tego, nie wspieram, nie mam udziału etc. Znalazłem w necie i przeczytałem. I faktycznie (można mnie nazwać historycznym laikiem) mam bardzo nikłe pojęcie na temat naszej historii sprzed 966 roku, dlatego artykuł wydał mi się ciekawy. W szkole średniej z tego co pamiętam, również program startował od mniej więcej 966 roku. Możliwe, że jest to stek bzdur, w takim razie prosiłbym o jakieś źródło, lub może ktoś się wypowie, jak to naprawdę było.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tia...
jak ja się cieszę, że powstają podręczniki...

obrazujące poziom badań - a nie - zbiór opinii z forów internetowych...

---------------------------------
chyba tylko Niemcy do 1945r.podobnie modyfikowali" swoją historię na potrzeby swojej wyjątkowości...:))

nie tylko Niemcy
My też...
A akurat Niemcy częściowo - mieli rację - w świetle obecnej wiedzy...
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=640863#703356
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własna niewiedza nie daje uprawnień do nabijania się z czyichś tekstów. Już kiedyś to czytałem, i była to lektura intrygująca. Akurat na lekcjach historii nie wagarowałem bo zawsze mnie to interesowało, więc niektóre wątki poruszone przez autora przede wszystkim dały dużo do myślenia. No niech mi panowie powiedzą co było przed Mieszkiem. Ano czarna dziura, naukowo zupełna pustka. Są tylko legendy ale to nauka między bajki wkłada. A skąd moi drodzy wzięli się Słowianie w środkowej Europie ? Podobno spadli z księżyca :) Tego nikt nie wie i nikt nie potrafi do dziś wyjaśnić, pojawili się nagle i nie wiadomo skąd. No to tyle w tej kwestii.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasadniczego tematu...wszystkie tezy zawarte w artykule zmierzają do konkluzji,która jest na końcu....ewidentna manipulacja w kierunku spiskowej teorii dziejów na potrzeby skrajnego nacjonalizmu...stąd moje porównanie do Niemiec z okresu do 1945r....Kol.Kopijnik2 uwaza,że Nasza historia podobnie jest zmanipulowana,czy po prostu nie zrozumiał Kol.o czym pisałem ?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. Autorzy antyczni używali dla określenia wschodniej Europy terminu – Sarmacja. Ptolemeusz wyróżnia obok Germanii Sarmację europejską, położoną między Wisłą i Dnieprem i Sarmację azjatycką. Północną granicą tej krainy geograficznej był Ocean Sarmacki (Bałtyk). Stąd wzięło początek wielowiekowe przekonanie, że Sarmaci byli przodkami Słowian. Odnalezione w pochówkach słowiańskich możnych przedmioty w stylu sarmackim skłaniają niektórych naukowców do poglądu, że część Sarmatów podbiła Słowian, po czym uległa slawizacji. Byłby to proces podobny temu, który stał się kilkaset lat później udziałem tureckich Bułgarów. Polskie tradycje sarmackie początkami swoimi tkwią w VI w. n.e. Uczeni podreślają podobieństwa leksykalne w sferze słownictwa religijno-obrzędowego, etycznego, a także zbieżności pomiędzy sarmacką symboliką i polskimi znakami heraldycznymi.
Uważa się, że ze starożytnych dialektów sarmacko-alańskich, rozwinął się język dzisiejszych kaukazkich Osetyńców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd...cyt...Sarmaci (lub Sauromaci) to nazwa irańskich ludów koczowniczo-pasterskich. Sarmaci byli spokrewnieni ze Scytami, Medami, Partami i Persami. Pierwsze wzmianki o Sarmatach znajdują się u Herodota (IV,21), Hipokratesa i Strabona. Sarmaci nigdy nie tworzyli jednolitego ludu, a byli raczej związkiem plemion, do którego zalicza się: Jazygów, Roksolanów, Syraków, Aorsów, Antów i Alanów. Najwcześniejsi Sarmaci, około 600 p.n.e. zasiedlali dorzecze dolnej Wołgi. Prowadząc koczowniczy tryb życia przemieszczali się sezonowo między Mołdawią, Ukrainą, wybrzeżami Morza Czarnego, Jeziora Aralskiego, poprzez Kazachstan do Ałtaju i południowej Syberii. Ślady ich pobytu odkryto głównie w dopływach Dniestru, Dniepru, delt Amu-darii i Syr-darii, wzdłuż brzegów Wołgi, Samary i na Uralu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie