Skocz do zawartości

Chrobacja


ukalek

Rekomendowane odpowiedzi

jeszcze przed 1918 rokiem rozwinęła się dyskusja między polskimi i niemieckimi archeologami(historykami)
trwała całe dwudziestolecie
elementy tej dyskusji zostały użyte w ideologii niemieckiego nazizmu w ujęciu A.H.
w ramach retorsji powojennej zachwyciliśmy się Rocznicą 1000-lecia Państwa Polskiego ...
Na podstawie wieloletnich i bardzo, bardzo szeroko zakrojonych badań powstały pewne tezy - które skrupulatnie wbijano nam do głowy przez następne 30 lat... - które pokutują do dziś...
które w świetle badań współczesnych są - naukowo mówiąc - dyskusyjne - a dosadnie - bzdurą...
a owe bzdury wynikały z nienaukowego podejścia i poddania się presjom polityki...
i o tyle że II RP można wybaczyć - bo to dopiero początki nauki- o tyle 1966 - to blamaż...
pokłosie całej zadymy obecnie w teoriach autochtonicznej i allochtonicznej...

A kolega mnie zrozumiał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie państwo po podbiciu drugiego bada jego przeszłość?? żadne. Jak tylko chrześcijaństwo wpłynęło do nas, od razu zaczął się proces zapominania na siłę własnej przeszłości. A skoro nie ma żadnych pisemnych dowodów naszej przeszłości pozostaje badanie tego typu mitów. Ale tym się nie zajmie żaden profesorek z jagielonki bo nadszarga swoją reputację, wiec pozostają dociekania historyków amatorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt....Jakie państwo po podbiciu drugiego bada jego przeszłość?? Moim zdaniem bardzo słuszna uwaga...powiem więcej....nie tylko nie bada,ale jeszcze zaciera ślady dawnej przeszłości ! I tutaj nadal twierdzę,że celowali w tym zawsze Niemcy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Bliskowschodnie legendy znać musi każdy ! Nasze narodowe niekoniecznie - bo po co wiedzieć w co wierzyli przodkowie, jakie diabły wyznawali i jacy królowie im panowali ? - tak myślą czciciele syna boga Jehovy. Im zależy aby nasze starożytne dzieje całkowicie zginęły w pomroce krzyża. Na ich nieszczęście, nasz język i kultura przechowały fragmenty dawnej historii narodu Słowian.”
I to mnie strasznie irytowało w czasach szkolnych, że zamiast uczyć choćby legend, podań z naszego podwórka uczyli mitologii greckiej i wszystkiego co było związane z chrześcijaństwem. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że więcej osób przejrzy swoje archiwa z mapami. Jeżeli Chrobacja jest na mapach starszych niż 100 lat to coś w tym musi być. Nie wierzę w światowy spisek dawnych kartografów mający na celu mieszanie na współczesnych forach internetowych :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobie negowania wszelkich sukcesów Polaków i przekuwania ich w porażki taka idea może znaleźć zwolenników zwłaszcza ze tak jak ciężko udowodnić jej prawdziwość tak też ciężko zanegować coś co nie istnieje samo stwierdzenie sław naukowych że nic takiego nie istniało raczej nie wystarczy.
Z drugiej strony o historii z przed Mieszka I i Dobrawy praktycznie nic nie wiadomo jakby nic wcześniej nie było a wiadomo ze znajduje sie osady neolityczne to co potem nastąpiła przerwa?, ludzie wyginęli a po wiekach pojawili sie z znikąd?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Z drugiej strony o historii z przed Mieszka I i Dobrawy praktycznie nic nie wiadomo jakby nic wcześniej nie było a wiadomo ze znajduje sie osady neolityczne to co potem nastąpiła przerwa?, ludzie wyginęli a po wiekach pojawili sie z znikąd?...



czyli:
studenci uczą się semestrami - o niczym...
doktoraty tysz o niczym...
a te książki, co się ukazują z historii Polski starożytnej i wczesnośredniowiecznej - to tam nic nie ma?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopi,nie zgodzę się z Tobą.Posiadam trochę literatury na temat prapradziejów Polski.Wydana w roku 1965 przez Ossolińskich książka pt.Pradzieje Polski napisana przez Józefa Kostrzewskiego,Waldemara Chmielewskiego oraz Konrada Jażdżewskiego.Opisują dość szeroko okres od starszej epoki kamienia {paleolit)do okresu wczesnośredniowiecznego (570-1250n.e.)Lektura warta naszych studiów.Polecam i pozdrawiam serdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopi,zwracam honor.Nie zwróciłem uwagi na cudzysłów.Już trochę ślepy jestem.Stell,jak nie znajdziesz w/w książki to polecam jeszcze Polska starożytna i wczesnośredniowieczna opracowana przez Aleksandra Gradowskiego i Jerzego Gąssowskiego.Wydanie z roku 1961.Pozdrawiam.PS.Ucz się dziecko ucz bo nauka to potęgi klucz".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie spokojnie narazie poczytam sobie co jest dostępne w necie, nie jestem zwolennikiem tej czy innej teorii po prostu jej nie znam więc czytam co się da wnioski hmm wyciągnę ale za jakiś czas więc jeszcze raz spokojnie i bez wycieczek.
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=14293&hl=
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stell,jeżeli Ciebie uraziłem to najmocniej przepraszam.Nie było to moją intencją.A ta rymowanka mi przypomina to,że człowiek i tak się całe życie uczy.A tak od siebie dodam,że jak pierwszą monetkę wygrzebałem to wtedy zacząłem się tej dobrej historii uczyć i uczę się dalej.Latek mam 52.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest o Chrobacji w Polska wieków średnich" Joachima Lelewela z 1856 r. Pełen zeskanowany tekst tutaj:

http://books.google.pl/books?id=C_oKAAAAIAAJ&pg=PA427&dq=chrobacja&lr=&as_drrb_is=q&as_minm_is=0&as_miny_is=&as_maxm_is=0&as_maxy_is=&num=100&as_brr=0&cd=59#v=onepage&q=chrobacja&f=false

W Piasty: rys historyczny" hr. Stadnickiego z 1842 r.
http://books.google.pl/books?id=DxsoAAAAYAAJ&pg=PA207&dq=chrobacja&lr=&as_drrb_is=q&as_minm_is=0&as_miny_is=&as_maxm_is=0&as_maxy_is=&num=100&as_brr=0&cd=45#v=onepage&q=chrobacja&f=false

W Geografja: opisanie krajów polskich" też Lelewela:
http://books.google.pl/books?id=jAo3AAAAMAAJ&pg=PA28&dq=chrobacja&lr=&as_drrb_is=q&as_minm_is=0&as_miny_is=&as_maxm_is=0&as_maxy_is=&num=100&as_brr=0&cd=10#v=onepage&q=chrobacja&f=false


Oprócz tego biblioteka Googla podaje jeszcze kilkaset pozycji, ale pozostałe nie są niestety dostępne 0n-line.
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie