Skocz do zawartości

Gruzja: Tragedia podczas wyburzania pomnika radzieckich żołnierzy


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas wysadzania pomnika radzieckich żołnierzy w gruzińskim Kutaisi doszło do tragedii - zginęła matka z 8-letnią córką, a jedna osoba została ranna. Gigantyczny, 46-metrowy pomnik zburzono, żeby zrobić miejsce dla nowej siedziby parlamentu. Gruzińskie MSZ jeszcze wczoraj zapewniało Rosję, że pomnik zostanie jedynie przeniesiony". Moskwa jest wściekła.
- Według pierwszych informacji z miejsca tragedii doszło do zaniedbań kwestii bezpieczeństwa - mówi Murtaz Zodelava, prokurator krajowy, który już wszczął dochodzenie. Prezydent Michail Saakaszwili w odpowiedzi na tragedię odwołał ze stanowiska gubernatoru regionu Imeretia.
Jeszcze wczoraj, w odpowiedzi na wściekłe apele rosyjskiego MSZ i MON, oraz protesty lokalnej społeczności, gruzińskie MSZ wydało komunikat, w którym zapewniało, że gigantyczny pomnik nie zostanie zniszczony, a jedynie odrestaurowany" i przeniesiony" w inne miejsce tak, żeby nie obrażać pamięci radzieckich weteranów II Wojny Światowej.

- Pomnik został poważnie uszkodzony w latach 90-tych, podczas prowadzenia rozbudowy w Gruzji. W związku z tym potrzebuje on odrestaurowania - brzmiało oświadczenie gruzińskiego MSZ. Nie omieszkano zaznaczyć, że rosyjskie MSZ ma iemoralny zwyczaj stałego mieszania się w sprawy innych państw".

Rosjanie wcześniej apelowali w swoich komunikatach, aby pomnik pozostawić tam, gdzie jest. - To obraza pamięci weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. To maniakalna próba zatarcia pamięci własnego narodu - brzmiał komunikat, który był adresowany do prezydenta Saakaszwilego.

- Gruzja zignorowała protesty społeczeństwa obywatelskiego i oburzenie gruzińskich weteranów - powiedział rzecznik rosyjskiego MSZ w radiu Echo Moskwy.

Po dzisiejszej tragedii, których szczegółów gruzińskie media nie podają, prezydent zwołał konferencję prasową w Tbilisi, w której uczestniczyły władze regionu i szefowie organów ścigania. Zapewnił, że śledztwo szybko wskaże winnych, których potem spotka kara, oraz poinformował o odwołaniu gubernatora.

Pomnik z betonu i brązu, wysoki na 46 metrów, stał w Kutaisi na miejscu, na którym zaplanowano budowę nowego parlamentu. Sesje mają się odbywać czasem w Kutaisi, drugim największym mieście Gruzji, w ramach prób rewitalizacji miasta.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7383481,Gruzja__Tragedia_podczas_wyburzania_pomnika_radzieckich.html


Bardzo podoba mi sie okreslenie, ktore padlo Nie omieszkano zaznaczyć, że rosyjskie MSZ ma "niemoralny zwyczaj stałego mieszania się w sprawy innych państw." - boo to poprostu racja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz woytas tam jest drugi dobry tekst:
To obraza pamięci weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. To maniakalna próba zatarcia pamięci własnego narodu " :D

Biedna Rosja jest wściekła. Tylko czekać aż wjadą do Gruzji po raz kolejny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saakaszwilemu przeszkadzał pomnik sławiący zwycięstwo armii radzieckiej, ale nie przeszkadza mu wielki pomnik Stalina w leżącymi między Tbilisi i Kutaisi — Gori. Ani tamtejsze, państwowe, muzeum dyktatora ... i to daje duzo do myslenia !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gruzji potrafią się rozprawić, natomiast w pewnym miasteczku na Dolnym Śląsku, nie! Co prawda zmienia się napisy, ale pamiętający kOMUNĘ kojarzą sobie pomniczek z pierwotnym napisem i przesłaniem ku czci armii czerwonej..." jakoś tak. Do tego jeżdżąc rowerkiem po całym województwie wiele razy widuje się echa przeszłości. Prym wiedzie tu krwawy feluś jego najwięcej pozostało (ulice, place - nie pomniki). Nie rozumiem społeczeństwa, które żyje w takim bagnie. I chodzi mi tu bardziej o urzędasów mających wszystko w ...pie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do kultu Stalina w Gruzji, to nie wiem jak jest obecnie ale z opowiadań znajomych, którzy byli tam na kontraktach jeszcze za czasów ZSRR, to ten kult był powszechny.
A manifestował się przede wszystkim wszechobecnymi portretami tego satrapy i to nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale nawet w szoferkach samochodów ciężarowych. Co zresztą bardzo szokowało Polaków, bo kult jednostki obalono już kilkadziesiąt lat wcześniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.stat.gov.pl/broker/access/performSearch.jspa?searchString=%C5%9Bwierczewskiego&level=ulic&wojewodztwo=&powiat=&gmina=&miejscowosc=&advanced=false

http://www.stat.gov.pl/broker/access/performSearch.jspa?searchString=dzier%C5%BCy%C5%84skiego&level=ulic&wojewodztwo=&powiat=&gmina=&miejscowosc=&advanced=false

i jeszcze paru by się wynalazło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie