Skocz do zawartości

Gdzie szukac sladow oficera


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy moze poradzicie mi gdzie szukac sladow przedwojennego oficera. Jest to ppor. rez., Jerzy Zdzislaw Lotys sluzacy w 1939 r.w 78 p.p. Jest on wymieniony na Liscie Zaginionych jako wieziony w obozie Kozielskim. Chodzi mi o jego losy zwiazane z wojskiem do wybuchu wojny 1 wrzesnia. Moze tez ktos zna przebieg walk 78 p.p. w kampanii wrzesniowej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Znalazłem takie informacje na temat 78 pp (stacjonował w Baranowiczach)
Pułk wchodził w skład 20 D.P(78,79,80 p.p).Dywizja ta została przydzielona do armii Modlin". Pułk na początku lipca 39 został przerzucony w rejon Mława i Rzęgnowa gdzie wykonywał fortyfikacje i umocnienia polowe. 1.09.1939 bronił odcinka Uniszki Zawadzkie -Lewiczyn nad rzeką Mławką (okolice Mławy).
Jeżeli coś jeszcze znajde to dopisze.
poz Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 do 3 września 1939 r. 20 DP - w skład której wchodził 78 pp - broniła ufortyfikowanych pozycji nadgranicznych pod Mławą. W trakcie wycofywania się 4 września została rozbita. Odtworzona w Modlinie, walczyła nad Bugonarwią. 14 wrzesnia wycofała się na Pragę i walczyła w obronie Warszawy do kapitulacji.

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, w takim razie jak poszukiwany" przeze mnie oficer 78 p.p. dostal sie do sowieckiej niewoli? A moze zostal zmobilizowany do uzupelnien pulku, ktory jak pisze Slaw stacjonowal w Baranowiczach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem że : W dniach 22-23 .03.1939 nastąpiła mobilizacja alarmowa i od 25 marca przerzucanie transportami kolejowymi w okolice Płońska i Nasielska a od lipca w rej .Mławy.Hm ,jakby nie patrzeć mobilizacja odbyła się szybko i krótko.Myśle ze poszukiwana przez Ciebie osoba musiała być zmobilizowana w okresie zdecydowanie póżniejszym .A masz może informacje gdzie mieszkała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moję pomóc o tyle, że ppor. rez. Jerzy Zdzislaw Lotys nie jest wymieniony w Roczniku Oficerskim Rezerwy z 1934 roku. Wniosek więc, że do tego roku w wojsku się nie pojawił. Może to przybliży Ci jego wiek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie nic oprocz podanych wyzej informacji na temat tego oficera nie wiem. Odnalazlem go na liscie katynskiej bo tam skierowaly mnie rodzinne opowiesci i chcialbym sie o ppor. Lotysie dowiedziec jak najwiecej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Wreszcie znalazłe slad po poszukiwanym p.por Zdzisławie Lotysie. Na Liscie osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych posmiertnie na kolejne stopnie" znalazłem pod nr 6062 p.por Zdzisława Lotysa s. Gotlieba ur. w 1914 r.
Czy ktos z kolegów komu nieobce sa sprawy związane z oficerami WP II RP mógłby mnie pokierować gdzie można szukać jego sladów z lat przedwojennych?
Jaki był szlak bojowy 78 pp, w którym służył we wrzesniu 1939 r.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli faktycznie zginął w Katyniu, to jest szansa, ze został wymieniony w jednym z tomów wydanej przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 2006 r. publikacji pt. Katyń. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego". Analogiczne publikacje ukazały się odnośnie Charkowa i Miednoje. Wpis tam dot. konkretnej osoby wygląda, tak jak na załączonym obrazku. Pod spodem podane są źródła, z których korzystano - automatycznie będziesz wiedział, gdzie szukać dalej. Najlepiej gdyby była to teczka personalna w Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie. Jeżeli wpisu takiego nie będzie, to nadal można spróbować przez CAW, jest szans, że ma tam swoją teczkę personalną - jeżeli jednak nie jesteś rodziną to szanse dotarcia do niej są bliskie 0. Ponieważ od 4 do 7 będę w CAW-ie mogę spróbować sprawdzić, czy mają w zbiorach jego teczkę. Nie uzyskasz informacji, co do udziału w kampanii IX 1939 r., ale wcześniejszy przebieg służby da się odtworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudzin naprawdę wielkie dzięki!
Jesli możesz sprawdzić w CAW czy jest tam teczka tego oficera to byłobym Ci ogromnie wdzięczny. Czy mozliwe by było abys stwierdził czy są tam inne teczki oficerów WP o nazwisku Lotys?
Od lat próbuję wyjasnic pewną zagadkę na razie bezskutecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełny zapis z Katyń.Księga Cmentarna" str 353
Ppor.rez.Jerzy Zdzisław LOTYS,s.Gotlieba i Władysławy z Krzemińskich,ur.10.VII.1914 w Bechcicach,pow.łaski.Absolwent gimnazjum w Baranowiczach i dywizyjnego kursu pchor.rez. przy 79 pp/1935/.Student uczelni ekonomicznej.Ppor. od 1938,przydzielony do 78 pp,bdd.
CAW,AP 2450,MiD WIH,L.W.025/3 z 9.IV.1940.Na L.W.syn Bogumiła"
W Księdze Cmentarnej brak zdjęcia.
Objaśnienie skrótów:
CAW=Centralne Archiwum Wojskowe
AP 2450=akta personalne o tym numerze w CAW
MiD WIH = Materiały i Dokumenty Wojskowego Instytutu Historycznego
LW=lista wysyłkowa w j.rosyjskim z 9.IV.1940
Listy wysyłkowe sporządzane były w Moskwie w I Oddziale /specjalnym"/NKWD.Jeden egzemmplarz listy,podpisany przez Piotra Soprunienkę- szefa Zarządu NKWD d/s Jeńców Wojennych - otrzymywał komendant 0bozu w Kozielsku Wasilij Korolow z poleceniem wysłania figurujących na niej jeńców do Obwodowego Zarządu NKWD w Smoleńsku Jemielijana Kuprjanowa.Drugi egzemplarz z poleceniem rozstrzelania jeńców z podpisem Wsiewołoda Mierkułowa,zastępcy ludowego komisarza spraw wewnętrznych trafiał do tegoż Obwodowego Zarządu w Smoleńsku.Dokumenty rozwozili z Moskwy kurierzy w zalakowanych opięczetowanych kopertach.
Biorąc pod uwagę procedurę wyczytywania listy w obozie w Kozielsku,załadunku i podróży pociągiem do stacji Gniezdowo - ppor Lotys zamordowany został około 11 kwietnia 1940.
Kserokopie całej zawartości teczki personalnej ppor.Lotysa może uzyskać pomsee po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty.Regulamin,wniosek,cennik na stronie CAW.Może uda się załatwić bez potrzeby wyjazdu do CAW - są tam ludzie na ogół życzliwi.
Listaami wysyłkowymi dysponuje także Rodzina Katyńska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Pomsee, mój śp. Dziadek też miał przydział mobilizacyjny do 78 pp w Baranowiczach, ale został zmobilizowany w mobilizacji powszechnej i gdy dotarł do koszar, pułku tam już nie było. W efekcie znalazł się w składzie SGO Polesie" i walczył pod Kockiem (tak głosi tradycja rodzinna, nie miałem niestety okazji do rozmowy z Dziadkiem, gdyż zginął w 1946).
Być może poszukiwany przez Ciebie oficer również nie znalazł się w składzie głównych sił 78 pp, tylko w którymś z pododdziałów marszowych tego pułku i w ten sposób dostał się do niewoli sowieckiej.
Pozdrawiam - Szarubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie szlaków żołnierzy 20. DP. Główne siły dywizji zakończyły wojnę na Pradze (W-wa), gdzie zadały poważne straty Niemcom. Szczególnie artyleria, która ostrzeliwała też poprzez Wisłę Niemców atakujących W-wę ulicami Grójecką i Wolską. Ale proszę pamiętać, że żołnierzem 20. DP był też gen. Anders, któryn miał inny szlak po odejściu spod Mławy, który to szlak prowadził go do sowieckiej niewoli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec służył 78 pp w Baranowiczach, został powołany 21 marca 1939r. Został skierowany na szkołę Podoficerską 1 maja 1939r. szkoły nie ukończył z powodu wybuchu wojny. Pułk piechoty kierował się raz na Kołomyje raz na Kłajpede i w końcu 25 września został okrążony i internowany prez armię czerwoną. 14 listopada 1939r. tato został wymieniony i dostał się do niewoli niemieckiej stalag 4A. Było to w okolicach Drezna i tam przebywał do końca wojny. Pan ppor Lotys mógł pozostać w niewoli rosyjskiej gdyż oficerów armia czerwona nie wymieniała. To jest częśc wiadomości uzyskanych od śp mojego taty będąc chłopcem.
pozdrawiam
cnapora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 5 weeks later...
  • 3 years later...
Szukam wciąż śladów ppor. Zdzisława Lotysa, materiały z CAW mam już za sobą, powstanie z tego artykuł o Niemcu, kapitanie WP, który ukochał Polskę i o jego synu zamordowanego przez bolszewików w katyńskim lesie. W dalszym ciągu próbuje jakoś dojść gdzie dostał się do niewoli ale to już jest chyba niemożliwe do ustalenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie