Skocz do zawartości

Panzer ;-)


Rekomendowane odpowiedzi

Ten wagon na trzecim zdjeciu dobrze oberwal - dwa trasienia od przodu, w tym co najmniej jedno penetrujace.W nastepstwie-pozar wewnatrz i eksplozja amunicji.Czy ktorys z pociagow pancernych we wrzesniu (nie siedze" w temacie)
zostal zniszczony w bezposredniej walce artyleryjskiej?
Procz tego - zarowno wieza, jak i dzialo wygladaja obco, ale moge sie mylic.
Pozdrowienia
Grendel
P.S.
To zdjecie tankietki jest rzeczywiscie piekne:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie, ze wlasciwie nie trafila sie jeszcze fotka (przynajmniej na forum) wskazujaca na bojowe wykorzystanie 7tp przez Niemcow. Moze ktos posiada takowa?
A moze Niemcy wykorzystywali nasze siodemki" jedynie do szkolenia lub w policji? Czy sa Wam znane jakies fotki 7tp z lat np. 41 - 45?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś album z niemieckiej jednostki która urzywała 7TP, ale typowo bojowych zdjęć to chyba nie ma nawet w przypadku innych czołgów niemieckich bo wtedy fotoreporterzy raczej za wojskiem nie biegali :) a wojsko na zdjecia czasu nie miało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociągi - 1 i 2 to najprawdopodobniej Danuta (PP11),
3 wygląda mi na radziecki (chociaż takiego typu nie widziałem),
4 to niemiecki Panzerzug 21 (czyli wagon Piłsudczyka, http://pibwl.republika.pl/pz21.htm),
6 - ciężko cokolwiek rozeznać, ale jakbym miał strzelać, to radziecki,
7 to również Panzerzug 21 (czyli wagon Groźnego), piękne zdjęcie,
8 - jak wyżej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Uprzejmie prosze o nie odnoszenie sie do podpisów pod fotografiami w publikacjach Trojcy - są one w wielu przypadkach błędne, w tym także co do typów opisywanych pojazdów.

7TP były wykorzystywane w co najmniej 6 różnych jednostkach niemieckich przez cały okres wojny (w najbardziej licznej z nich służylo co najmniej 17 7TP). Najpóźniejsza z fotografii, z którą się zetknąłem jest datowana na po" listopadzie 1943, natomiast najpóźniejsza relacja z walk - na wiosnę 1944 roku (Francja).

Osteczna weryfikacja jednostek i pojazdów najprawdopodobniej nigdy nie nastąpi, gdyż ilość dostepnych dokumentów jest bardzo ograniczona, a podstawowym źródłem informacji są zdjęcia - a i to nie zawsze: widziałem w sumie 18 fotografii z 7TP z jednego i tego samego niemieckiego batalionu, ale w dalszym ciągu nie wiadomo co to był za batalion, bo fotki nie sa wystarczająco dobrze opisane.

Jeszcze gorzej jest z C7P i przerobionymi na ciągniki C7P bo z reguły znajdowały sie one w jednostkach oza ewidencją.


pozdrawiam,,


Trufelhunter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej (choc mogę się mylić) wynika że nie nadali numerów - w albumie w którym prawie wszystkie pojazdy (a więc pojazdy włoskie, francuskie, czeskie) itp. mają takie nazwy - C2P w Wehrmachcie jest podpisany jako C2P, bez żadnego (p).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ML znalazlem krotka recenzje ksiazki Wernera Ragenberg'a:Panzerfahzeuge und Panzereinheiten der Ordungspolizei, 1936-45 wydanej przez Padzun-Pallas Verlag w 1999, ISBN: 3-79 09-0593-3.Jest tam ponoc omowiona historia i dzialalnosc w/w pancernych jednostek policyjnych, ktore uzywaly duzych ilosci zdobycznego sprzetu pancernego.
I w tym:
Ketten-Panzerkraftwagen Polnisch 7TP(p)
(maly uklon w strone Marka Jaszczolta)
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jotes,
tez sie z takim oznaczeniem spotkalem, tyle, ze nikt nie potrafi podac zrodla.Chamberlain/Doyle/Jentz uzywaja nazwy 7TP.Nie wymieniaja tez zadnego polskiego pojazdu w spisie numerow Fremdgerat.Ta nazwa ktora przytoczylem jest jedyna na ktora sie natknalem i ktorej zrodlo moge podac.Recenzja ksiazki byla dosc entuzjastyczna:)
Pozdrowienia
G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej książce pisałem na tym forum ze dwa lata temu, a i tak pewno Ameryki nie odkryłem... Może ktoś ma dostęp i może podzielić się zawartymi tam informacjami. Bo podejrzewam, że o 7TP są ze dwie strony i nie chce mi się tego ściągać...

Pzdr,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regenberg podaje w książce oficjalne oznaczenie obowiązujące w Wehrmachcie 7TP (p). W tekście używa wyłącznie oryginalnego polskiego oznaczenia 7TP - po prostu przyjął taką konwencję (używanie oryginalnego nazewnictwa wytwórcy).

W dokumentach niemieckich (oficjalnych) zetknąłem się albo z oznaczeniem 7TP (p), 7TP z dodatkowym opisem wskazującym na to że jest to pojazd zdobyczny lub ogólnie Vickers 6 to type.

I to chyba na ty;e.

pozdrawiam,

Trufelhunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie