Skocz do zawartości

Jak zrobić gablotkę na łuski zapalniki itp....


okop

Rekomendowane odpowiedzi

oj zebys sie nie przejechal na tej ekspozycji...ja tez myslalem ze ezpieczne" zapy mozna trzymac w domu.
Mozna zbierac doslownie wszystko ale nie wszystkim mozna cie chwalic ,młodyś to pewnie tego nie wiesz...Gablotke wiec sobie na zapy daruj...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadł mi dziś fajny pomysł na eksponowanie amunicji strzeleckiej. Otóż można wykorzystać plastikowe , przeźroczyste kształtki , takie bardziej ażurowe , z opakowań po nabojach ( do wyproszenia na strzelnicach).
Kształtkę taką przecinamy pod kątem , naklejamy na cokolik z pleksy a cokolik do tylnej ścianki gabloty. Moim skromnym , optymalny będzie kąt 15' , wtedy mamy ładnie widoczne dno łuski ( koniecznie ze zbitą spłonką ! ) a gablota nie jest specjalnie gruba.W braku ażurowych wkładek - wiercimy otwory pod kątem w pasku pleksy.
Wersja dla naprawdę dużych kolekcji .
Głęboka gablota ( długość naboju/łuski plus jakiś luz) . Dwie płyty z pleksy z nawierconymi otworami na łuski... Denkami do widza. Ew z boku zamocowane przykłady coby było widać jak nabój wyglądał z boku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim przypadku to bym postawil na sztorc na szklana poleczke bokiem do widza, pod poleczka lustro pod katem 45 stopni, wtedy wygodnie widac i bok i spod. Robilem podobne tylko na podwrot (tzn lustro bylo nad, zeby mozna bylo sobie ogladac od gory).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Ja zrobiłem sobie taką. Zbiór jak na razie ubogi, ale myślę że to się zmieni. Gablotka przeznaczona jest głównie na łuski. Jeśli ktoś by chciał mogę rozrysować plan i podesłać na maila. Części drewniane kupiłem gotowe, tylko poucinałem odpowiednio do rozmiarów pozbijałem, poskręcałem i pomalowałem :) Łuseczki opisane : Nazwa, Rodzaj, Kaliber, Pochodzenie, Fabryka, Wyprodukowano, Sygnatury, Materiał i Spłonka. Nie wiem jak wam ale mi się podoba, możecie oceniać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuski są na dodatek oczyszczone dokładnie z rdzy i nalotu (śniedzi) natłuszczone zmywaczem do mosiądzu i miedzi, później przemyte w rozpuszczalniku, dokładnie wytarte i pomalowane lakierem bezbarwnym do metalu, by znowu nie zrobiły się brzydkie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw czyszczę z gliny i ziemi papierem ściernym (z grubsza) Później papierem ściernym wodnym ale na sucho 1500 granulacja (praktycznie w 99% nie uszkadza łuski) a na koniec zapinam szczotkę drucianą do wkrętarki i na średnich obrotach poleruję całość. Jeśli chodzi o tą szczotkę to nie czyścić pod włos tylko z włosem tak by druty nie uszkadzały łuski tylko przejeżdżały po niej. Jeśli ktoś nie rozumie za bardzo tego z szczotką to mogę to rozrysować :) może ten sposób jest brutalny ale zapewniam że to się tylko tak wydaje, naprawdę jest sprawdzony i polecam wszystkim. Na koniec czyszczę je tłustym płynem do czyszczenia mosiądzu i miedzi KIWI METAL" a na koniec przemywam rozpuszczalnikiem, dokładnie wycieram i maluje lakierem bezbarwnym do metalu. Efekt taki jak na zdjęciach. Pokarze jeszcze łuskę 23mm z WJa-23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opis czyszczenia, choć jest z tym trochę zabawy. Efekt rzeczywiście rewelacyjny. Śniedź też dobrze schodzi po moczeniu w occie z wodą i domieszką soli, ale później rzeczywiście trzeba łuseczkę czymś natłuścić i chyba polakierować (sam jeszcze nie praktykowałem) jak kolega radzi bo znowu pokryje się zielonym tlenkiem miedzi.
No i zrobił nam się wątek - konserwacja.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gablotka i idea jak najbardziej w porzadku, wrazenie psuje tylko blad w wyrazie 'Zwiazek Radziecki'. Niby glupstwo, ale jak to mowia diabel tkwi w szczegolach.

Etykiety z opisami mozna, na wzor supermarketu, wstawic w cos w rodzaju listy, co uczyni je latwiejsze do wymiany w momencie kiedy kolekcja sie rozrosnie i brak miejsca da o sobie znac :). Czego zycze i pozdrawiam


Lukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie