Skocz do zawartości

poszukiwania info. o WIN AK okr. Wysokie Mazowieckie


AK Kmicic

Rekomendowane odpowiedzi

Jawor 1956!
Wprawdzie zakładam, że BŚSK=PBŚ, niestety jednak równocześnie odnoszę wrażenie, że z dostępnego zestawu słów: atalion", kresy", strzelcy", Podlasie" oraz śmierć" (kolejność alfabetyczna!) można stworzyć kilka ładnie brzmiących nazw organizacji. Fantazja wsparta składnią niezna granic!
Problem w tym, że dokumentów jest praktycznie zero (kwity" NKWD są jednak mocno specyficznym typem źródła, prawda?), a relacji jak na lekarstwo... . Połączenie tego wszystkiego nie tworzy jednak spójnego obrazu tej (tych?) organizacji. Dla przykładu, wg ustaleń prof. Strzembosza (w oparciu o protokoły przesłuchań) komendantem powiatowym" jednej z nich był iejaki "Tadek, były polski lotnik" (sorry, cytuję z pamięci). Jak dla mnie, to chodzi o Westfala! Jednak Rafał Wnuk (w oparciu o jeszcze większą liczbę tego typu dokumentów!) w swojej, znakomitej skądinąd, książce zupełnie tego nie zauważa!
Przyznaję, z prawdziwą skruchą, że o Żelaznym Krzyżu Śmierci nawet nie słyszałem. Powiat Zabużański KOP kojarzę z Kuchcińskim. Czarny Orzeł" tyle, co meldował Iglewski... .
Już kilkakrotnie natrafiłem natomiast na twór o nazwie Organizacja Wojskowa". Wiedząc, że miała profil narodowy zakładałem, że chodzi o NOW. Ale w latach 1940-1941? Nad Bugiem? (np. Głuszec" i okolice). Niektórzy badacze bez ociągania wskazują na OW ZJ! Terra incognita!
Pozdro! WiN czuwa!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Naspiuk ", Mars" to st.sierż. Antoni Żukowski zginął 30.V.51 r. k. Wyliny-Ruś. Ranny, słaniał uciekającego kolegę.
Rekin" to sierż. St. Gontarczuk został w tej walce ciężko ranny k. wsi Wyliny -Ruś.Wtedy został rozbity cały patrol plut. Eugeniusza Tymińskiego Ryś", który wchodził w skład grupy Huzara. Rannego Rekin " i wszystkich zabitych w tym i Naspiuka" zabrało KBW z UB. Nie wiem gdzie są pochowani, mimo moich poszukiwań.Może ktoś wie?
M.in.w tej sprawie rozmawiałem z rodziną Rekina" mieszkającą k. Ciechanowca.Nic. Tyle na gorąco" pamiętam.
Milczka " poszukam.Teraz nie pamiętam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jawor 1956!
Coś mi tu nie pasuje. Z jednej strony Wiek .... robi swoje" a z drugiej te abki... świąteczne" ;) OK, żarty na bok!
Sprawa pochówków jest bardzo poważna. W zasadzie od lata 1952 r. sprawa jest jasna. Teren przywięzienny" w Białymstoku. A wcześniej? W tym przypadku tropy wskazują na PUBP w Wysokiem Mazowieckiem. Szczegóły podam po póżniej.
Życzę Wesołych Świąt! WiN czuwa!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Bossmann1!
Nie wiem, gdzie mieszkasz, ile masz lat i jaką dysponujesz wiedzą, ale dlatego właśnie postaram się w kilku słowach powiedzieć to i owo.
Tak się składa, że żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego po 1944 r. byli nazywani przez komunistyczne władze bandytami. Dzięki wieloletnim, usilnym zabiegom propagandy co nieco z tej frazeologii pozostało i dzisiaj nawet można spotkac się z takimi określeniami wobec ówczesnego podziemia. Poważny wpływ na wspomniany stan rzeczy miała też działalność bezpieki, która po 1956 r. wprawdzie już ylko" czuwała nad byłymi członkami podziemia oraz pamięcią o nich, ale jednak robiła swoje... . Kolejna przyczyna, takiego a nie innego stanu rzeczy, to świadomość społeczna. Długo by pisać i wyjaśniać. Spotykane tu i ówdzie określenia podziemie=bandyci" wynikają z całkowitej nieznajomości faktycznego stanu rzeczy, bądź osobistych (=rodzinnych) doświadczeń. Jako przykład podam kwestię powstania styczniowego. Wystarczy poczytać jak wyglądało. Powstańcy wykonywali wówczas wyroki śmierci, karali chłostą, nakładali kontrybucje, dokonywali rekwizycji. Jak widać były to sprawy o takim samym ciężarze gatunkowym, jak działność podziemia antykomunistycznego po 1944 r. (zreszta nie tylko tego). NIKT dzisiaj nie nazywa powstańców 1863 r. bandytami! Komuna zdechła, a jej propaganda żyje nadal.
Wracając do tych władz po 45 roku". Otóż nie tylko one! Po raz pierwszy określenie andyci" pojawia się w 1939 r.! Tak władze sowieckie, Armia Czerwona i NKWD nazywają grupy tzw. partyzantki powrześniowej! WSZYSCY OKUPANCI (sowieccy w latach 1939-1941 i niemieccy w latach 1939-1945) nazywali tak polskie podziemie niepodległościowe!
Pozdo! WiN czuwa!
PS. Twoje kolejne posty dosłownie mnie powalają. Gdzie Krym, a gdzie Rzym? Powiat Wysokie Mazowieckie, o którym dyskutujemy w tym watku, dzieli kilka" kilometrów od Kobielnego, Kosciółka. Nie ten teren i nie ci ludzie! Dla elementarnej orientacji proponuję pierwszą lepszę mapę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, nie pozwólmy żeby tak owocna i wciągająca dyskusja w naszym temacie nagle przerodziła się w nic nie znaczącą wymianę pustych zdań.
I już w temacie chciałbym napisać, że czytam wspomnienia Jana Płońskiego ps. Dąbek, Bartnik z Płonki. Był dowódcą II kompanii pierwszego 76 pułku piechoty AK, obwód wysokie mazowieckie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niniejszym oświadczam:
1) Moje wypowiedzi w niniejszym wątku dotyczyły tematu, były rzeczowymi odpowiedziami na postawione pytania oraz w zadnym wypadku nie miały charakteru osobistej wycieczki",
2) Wypowiedź moderatora skierowana m.in. pod moim adresem(Panowie wroccie do tematu i darujcie sobie osobiste wycieczki") jest w związku z powyższym krzywdzącym uogólnieniem nie mającym odzwierciedlenia w rzeczywistości,
3) Do czasu usunięcia postów niejakiego ossmanna1" z niniejszego wątku nie będę więcej zabierał głosu.
Pozdro! WiN czuwa!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowglyn- szczęście Forum polega na tym, że w granicach zdrowego rozsądku nie ma na nim cenzury. A na 101 % nie ma czystek przeprowadzanych przez poszczególnych Użytkowników. Stąd nie na miejscu jest Twoja deklaracja Ty lub bossmann1. Jeśli chcesz dzielić się swą wiedzą- zapraszam z otwartymi ramionami.

Inna sprawa, że bossmann w ten czy inny sposób spamuje, kalecząc jednocześnie mowę ojczystą. Ale życie na bakier z pisownią powoli staje standardem.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie