Skocz do zawartości

poszukiwania info. o WIN AK okr. Wysokie Mazowieckie


AK Kmicic

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 132
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kol. SZUKAM.
Jak najbardziej w temacie ".
Smuci mnie jedno - nie znam tego podręcznika KBW.
Kol.mowglyn.
Odpuść!
Mógłbym tutaj przytoczyć kilka ludowych mądrości,które znasz, ale... no właśnie:-)
Kol.AK Kmicic!
Dąbek" to ciekawa postać.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, to naprawdę ciekawe materiały! Dziękuje za nie. Czytam je z zainteresowaniem, to też swoiste świadectwo tamtych czasów. Ciarki przechodzą kiedy czyta się sformułowania typu andyci", andy". Z drugiej strony trudno byłoby spodziewać się innej frazeologii. W dokumentach uzyskanych z IPN, opisujących już wtedy Śp. mojego Dziadka jeszcze w roku 1988 SB napisała, że był członkiem ielegalnej organizacji AK" i że prowadził wrogą działalność". Ten dokument to Kwestionariusz osobowy członka nielegalnej organizacji - bandy".

Mowglyn, mam nadzieję, że jednak nie odpuścisz sobie uczestnictwa w tym wątku tym bardziej, że podobnie jak kol. Jawor1956 wiele wnieśliście cennych i merytorycznie przydatnych informacji. Dzięki temu co tu powstało mamy na forum kawałek niezwykłej historii - dla mnie tym bardziej poruszającej bo pośrednio lub bezpośrednio dotyczy bliskiej osoby z mojej rodziny. Myślę więc, że warto kontynuować poruszone tu wątki i odkrywać kolejne i tylko na tym skupiać naszą uwagę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopijnik2.
Jesteś bardzo uważnym czytelnikiem!

Rekina ujęto żywego choć rannego. Mieszkańcy Wylin-Rusi twierdzili, że rany były ciężkie ale gdyby go porządnie opatrzyli to by przeżył".Był problem z zakładaniem opatrunków i jeszcze Go przesłuchiwali.Zabrali ze sobą żywego, mocno krwawiącego z ran na nogach i z ramienia.W opowieściach ludzi jest zawsze ziarnko prawdy. Co z nim zrobili i jak to było wiedzą tylko żołnierze KBW. Trzeba ich przesłuchać - powinni niektórzy z nich jeszcze żyć, ale ... są ważniejsze sprawy.
Los Rekina po jego ujęciu na zawsze zostanie tajemnicą min. z powodu zaniedbania - tak myślę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mam dostęp do referatu materiałowego Ruch oporu w latach 1939-1944 na Białostocczyźnie" napisanego na zlecenie Wojskowego Instytutu Historycznego w Warszawie umowa z dnia 07.09.1966
Akurat z tego referatu interesuje mnie tylko rejon Suwalszczyzny, ale o ile dobrze pamiętam przewija się wątek struktur AK z Wysokie Mazowieckie. Jak znajdę coś ciekawego to wrzucę na forum.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprawdziłem w referacie materiałowym jest cała organizacja ruchu oporu Wysokie Mazowieckie autorem jest Władysław Żarski- Zajdler. W materiale przewijają się wyżej wymienione nazwiska partyzantów, ponadto są relacje świadków z akcji zbrojnych przeciw Niemcom. Ten materiał to normalny maszynopis przygotowany dla W.I.H z 1966 roku być może nigdy nie wykorzystany. Jak ktoś jest zainteresowany proszę pisać. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rychu ja myślał że ty tylko przebrzydłe komuchy chcesz kasować historycznie:):) bo w tych materiałach to tak o komuchach raczej ładnie piszą.
Materiał jest tylko o partyzantce anty niemieckiej, ale jak chcesz to możesz skorzystać. Pozdrawiam:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majros ! Toć ja zawsze mówił, że żeby wroga pokonać to najsamprzód trza go poznać. Na moich półeczkach jest ze 150 pozycji książkowych i innych ,,popełnionych przez ,,utrwalaczy" - to też są źródła tylko wymagające specyficznego oglądu !

Adres masz ? Czy przesłać Ci ?

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jak zeskanuje to wyśle na adresy. Trochę tego jest, i czasu mam nie za dużo, ale się postaram wysłać jak najszybciej.
Mój adres; majro3@op.pl
A tak to mniej więcej wygląda. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Odkrywców. I przepraszam, że się wtrącam w poważną rozmowę, ale jesteście chyba moją ostatnią deską ratunku. Uczę historii w Parzęczewie (łódzkie) i próbujemy z uczniami odtworzyć dzieje pilotów, którzy rozbili sie w naszej miejscowości 5.09.1939 na dwóch PZL23B Karaś". Jednym z pilotów był kpr.pil. Tadeusz Westfal - jedynym, który przeżył katastrofę. Musze wiedzieć, czy on i ten o którym tak dużo piszecie na tym forum to ta sama osoba. Jeśli ktoś z Was ma jakieś informacje na ten temat to prosze o kontakt iwonamich@tlen.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam serdecznie jestem z Wysokiego posiadam wykrywacz i auto oraz wiele checi. Czasem śmigam po terenie w poszukiwaniu skarbów historii, niestety nie mam kogo zabierać to zajęcie dla zapaleńców ;) Przyłączył bym się do ekipy jeśli jakaś działa na terenie Wysokiego... jeśli takowej nie ma może warto stworzyć :)
Niedaleko naszego miasteczka znalazłem czołg prawdopodobnie polski czołg............... :D
wystaje lufa miejscowy twierdzi ze to w 100% czolg polski z kampanii wrzesniowej tzw pozostalosc po czolgu
jesli ktos sobie zyczy foto moge przeslac. Niebawem biore sie za odkopywanie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam,
Zaciekawiła mnie powyższa dyskusja. Poszukuję informacji o Janie Grądzkim Ps. Lis" i jego oddziale. Czy ktoś może podać jakieś źródła, gdzie znajdę dane nt. działalności, składu oddziału itp?

Pozdrawiam,
GNag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie